Adresář: Útulek pro opuštěná zvířata - Brno

Na počátku, když jsme s ochranou zvířat a útulkem pro opuštěná zvířata začínali, jsme se snažili o to, abychom vytvořili prostředí naplněné řádem a rovnováhou, kde by mezi člověkem a zvířaty panoval přirozený a harmonický vztah.

Začínali jsme na zelené louce s pěti malými kotci. Naši první "klienti" byli dva němečtí ovčáci, ale za měsíc už bylo zvířat třicet. Dnes se zvířata ubytovaná v našem zařízení počítají na stovky. Pejsků je asi devadesát procent, k tomu jsou i kočičky, ale protože provozujeme na základě smlouvy s brněnským magistrátem odchytovou službu, máme všechno, co odchytneme. Například fretky.

Jak se k nám zvířata dostávají?

Většinu zvířat přiveze odchytová služba, ale jsou i jiné cesty, jak se zvířátko dostane do našeho zařízení. Třeba ho najdeme přivázaného před vchodem do útulku.

Naše odchytová služba má smlouvu s městem Brnem, ale my se snažíme pomáhat i Brnu -- venkovu, protože Brno - venkov vlastně žádný útulek nemá. Naše kapacita je omezená, ale snažíme se jim pomoci alespoň v těch nejzávažnějších případech, například když dojde k poranění zvířete, nebo k poranění člověka zvířetem.

Co se děje s pejskem, když se ocitne ve vašem zařízení?

V takových devadesáti případech vyjede odchytová služba na základě hlášení městské policie, u nás pak pejska čekají běžné procedury, které jsou stanoveny státní veterinární správou. Musí proběhnout vstupní veterinární prohlídka, popřípadě odblešení a odčervení, potom musí být zvířátko jednadvacet dnů v karanténě.

Pokud si chce majitel svého pejska najít a vzít zpět domů, tak si ho během té třítýdenní karantény určitě najde. Pokud se o pejska během třítýdenní karantény žádný majitel nepřihlásí, přejde ten pejsek do útulku a nabízíme ho k osvojení. Tomu, kdo si pejska z útulku vezme, říkáme "dočasný chovatel", a tomu vztahu říkáme "náhradní péče", protože zvíře je mu svěřeno na dobu jednoho roku, kdy se o něj stará. Máme inspektory kteří kontrolují, jestli se pejsek má dobře a myslím si že v umísťování zvířat jsme úspěšní, protože z těch více než dvanácti tisíc zvířat, které prošly naším útulkem, bylo jen pár, které jsme museli odebrat.

Co vlastně nalezeným, opuštěným, vyhozeným a týraným zvířatům, které se k vám dostanou můžete poskytnout?

To minimum, které každému zvířeti určitě poskytneme nazýváme "Patero pro opatrovníky zvířat." Každé zvíře, které se k nám dostane, musí:

1. být najezeno a mít svou misku
2. mít své místo
3. být v bezpečí (před auty, a podobně)
4. být léčeno, pokud to potřebuje
5. dostat šanci, že si ho někdo osvojí.

Máte nějakou raritu, kterou se můžete pochlubit?

Nevím, jestli je to rarita, ale otevřeli jsme v útulku také oddělení, kterému říkáme domov důchodců.

Naše "důchodce" jsme dali trochu stranou, aby měli klid a nebyli rušeni těmi mladými a veselými. Naši důchodci mají specielní stravu, protože to jejich metabolizmus vyžaduje a také zdaleka ne všichni naši důchodci mají ještě všechny zuby.

Ti, kteří touží po novém věrném kamarádovi
jsou v Brněnském útulku vítáni
v pondělí a středu - 14:00 až 16:00 hod.
pátek - 15:00 až 17:00
sobota - 11:00 až 12:00


provozovatel: Interpespension Brno - S.O.S. zvířatům
adresa: Kociánka 23, 61200 Brno
telefon: 541 213 343
internet: http://interpespension.euweb.cz/

zařazeno v kategorii adresáře: útulky