Lipenská přehrada

autor: Mgr. Jana Hájková
Jako „jihočeské moře“ je někdy nazývána tato naše největší vodní plocha.


Poloha

Lipenská přehrada se nachází v Jihočeském kraji, v blízkosti měst Český Krumlov a Prachatice. Tohle umělé vodní dílo leží na naší nejdelší řece, Vltavě. Vodní nádrž Lipno je prvním stupněm vltavské kaskády. Jedná se vlastně o široké údolí horního toku Vltavy, umístěné v jihovýchodních Čechách. Rozkládá se v nádherné, člověkem skoro neporušené oblasti Šumavy. Mnozí z nás si zde vychutnávají chvíle klidu a pohody letní dovolené, do které teď ale máme daleko.

V celé její délce jsou četná pobřeží a zálivy. A když fouká dostatečně silný vítr, pak vznikají velké vlny, stejně tak jako na při mořském vlnobití. Odtud tedy přirovnání k „jihočeskému“ nebo „českému moři“.

Historie

Lipno bylo dříve jen nevýznamnou osadou, kterou držel ve svých rukách vyšebrodský klášter. Původně se zde nacházelo několik málo chalup či chatrčí, které obývali tamější dřevaři. Ti se podíleli na přepravě vorů připlouvajících z hor, které dále posílaly směrem na Vyšší Brod.

Bylo tomu tak již v době 18. a 19. století. Vory připlouvající z hor zde byly rozebrány a následně koňskými povozy, v pozdější době pak po železnici, dopravovány do loučovických papíren. Další možností bylo dopravení dřeva do Vyššího Brodu, kde se klády opětovně vázaly do vorů a dále po vodě putovaly do nitra Čech.

Ale proč vlastně tak složitě? Odpověď je prostá. Pod Lipnem měla voda tak prudký spád, že nebylo možné přepravovat klády, svázané do vorů, jen po vodní hladině. Protékaly zde totiž Čertovy proudy v divokém údolí pod Čertovou stěnou. Lidé z osady Lipno se tedy podílely na jejich přepravě, aby mohli být použity jako surovina pro další zpracování.

V letech 1950 až 1959, kdy probíhala výstavba přehradní nádrže Lipno, byla původní osada zatopena vodou a nezbylo z ní takřka nic. Lidé byli tehdy nuceni se vystěhovat, opustit svůj rodný kraj a vzdát se všeho, co tu měli. Dnes se o něco výše nachází moderní letovisko s hotely a penziony.

Technické parametry

Délka lipenské hráze je 296 metrů, co do výšky dosahuje 25 metrů. Leží v 729 metrech n.m. Celá hráz je sypaná. Hlavním prvkem je těsnící jádro. V celé své šíři je zpevněna ocelovými kesony, což jsou zařízení na stavbu základů pod vodní hladinou. Délka jezera je přibližně 43,8 kilometrů a co do rozlohy má 870 hektarů. Díky tomuto číselnému vyjádření se také řadí mezi naši největší vodní plochu. Voda v přehradě sahá míst do hloubky až 21,5 metru.

Rekreace

Lipenská přehrada je jednou z velmi navštěvovaných oblastí Česka. Přijíždějí sem desetitisíce turistů za rok, převážná většina samozřejmě v hlavní letní sezóně, cca. od května do září. Cestovní ruch v této oblasti jen vzkvétá.

Tuto rekreační oblast si nenechávají ujít ani cizinci, převážně z Německa a Rakouska. Pokud si tedy chcete procvičit svou dosavadní znalost němčina, zde máte velkou příležitost.

Ale nejen kvůli výuce jazyků je dobré se sem přijet podívat. Člověk tu najde spoustu příležitostí k odpočinku, jak k tomu pasivnímu, tak i k tomu aktivnímu. Velký výběr sportovních aktivit je podmíněn různými sportovišti. Můžeme se zde jen cachtat ve vodě nebo si dokonce troufnout na vodní sporty, jakými jsou například windsurfing nebo jachting. Někteří se rádi sluní na plážích a jiní mohou využít loďky nebo šlapadla.

Hlavně na jaře a na podzim se Lipno stává rájem rybářů. Kolem dokola jsou břehy obsypané lidmi vychutnávajícími si poklidnou atmosféru. Podzim je zde rájem pro všechny romantické duše. Okolí hýří všemi barvami a mnozí neodolají použít svůj fotoaparát k zachycení jedinečných okamžiků.

Kromě moderního letoviska s hotely a penziony, jsou tady četné chatové osady a kempy. Raritou nejsou ani pláže. Pro návštěvníky, přijíždějící dopravními prostředky, jsou zde vystavěny parkoviště.

Další využití

Již jsem zmínila možnosti rekreace. Ta ale není jediná. Velmi důležitým prvkem je pojem vltavská kaskáda. Jedná se o systém vodních děl. Na Vltavě bylo vystavěno celkem 9 přehrad. Ty byly vytvořeny za účelem zadržení velkého množství vody, tak i k výrobě elektrické energie.Nejznámější přehradou je Lipno.

Lipno, jinak nazývané také Lipenská přehrada, je největší vodní plochou v České republice. Jedním z jejích hlavních úkolů je ochrana proti případným povodním. Jak si jistě ještě pamatujete, tak v srpnu roku 2002 nedokázalo Lipno pojmout nečekaný příval vody a záplavám tak nic nebránilo. V roce 2006 se už o povodních ale vědělo a přehradní nádrž byla připravena pojmout dostatečné množství vody. Dnes se maximální objem vody pohybuje kolem 306 miliónů m3.

Lipno, stejně tak jako celá Vltava se všemi jejími 9 přehradami, je obrovskou zásobárnou vody.

Neméně významnou roli hraje tato vodní nádrž při vytváření elektřiny. V hloubce 160 metrů je postavena podzemní vodní elektrárna. Z té voda následně pokračuje 3,6 metru dlouhým tunelem do vyrovnávací nádrže Lipno II.

V historii tohle místo inspirovalo takové velikány jakými byli například Bedřich Smetana. Ten podle divokého úseku Čertových proudů pod Čertovou stěnou složil operu Čertova stěna. Dnes se ale při pohledu na místo dřívějších divokých proudů uvidíme jen poklidně protékající, romantickou, balvanitou část Lipenské přehrady.

Zdroj:
111 nej... České republiky
encyklopedie Česko
http://encyklopedie.seznam.cz
http://www.lipno.sumavanet.cz

Chaty a chalupy Lipno



autor:
datum vydání:
13. listopadu 2007


Diskuze k článku „Lipenská přehrada“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru