Začíná letní sezóna - čas koupání

MOST, CHOMUTOV, TEPLICE, LOUNY S nadcházejícími letními měsíci a stále vyššími denními teplotami se nabízí otázka: Kam se jít vykoupat? Ekologické centrum Most pravidelně aktualizuje na svých internetových stránkách sekci o kvalitě vody na koupalištích. Kromě kvality vody zde můžete zjistit i otevírací dobu, vybavení a přesnou polohu areálu.

Zejména na přírodních vodních plochách a koupalištích se s dlouho trvajícím teplým počasím zvyšuje riziko výskytu sinic. Ty obsahují toxiny a voda s nimi může být zejména pro citlivé osoby a alergiky nebezpečná. Zvolíme-li ke koupání vodu, která není chemicky nebo mechanicky upravovaná a čištěná, měli bychom se informovat o její kvalitě.

Nejsou-li informace o kvalitě vody momentálně k dispozici, můžeme zkusit jednoduchý test. Nabereme vzorek vody do průhledné nádoby a necháme 20 minut stát. Pokud se při hladině vytvoří zelený proužek nebo povlak, znamená to, že voda obsahuje sinice. Pokud je voda celkově zabarvená do zelena, obsahuje zelené řasy. Ty mohou způsobit alergické reakce, nejsou však natolik nebezpečné jako sinice.

Sinice mohou vyvolávat kožní problémy (zarudnutí pokožky, vyrážky, svědění) při kontaktu kůže s vodou, případně žaludeční a střevní potíže, bolesti hlavy a jaterní potíže při nechtěném požití vody. Riziko je vyšší u dětí, protože během koupání vypijí více vody a zároveň mají nižší tělesnou hmotnost.

Pokud sinice netvoří tzv. vodní květ není pravděpodobné, že by po jednom vykoupáním mohli vzniknout zdravotní potíže. Na pozoru by se však měli mít alergici a menší děti.

„Za kvalitu vody na koupališti odpovídá jeho provozovatel, který je povinen při zhoršené kvalitě vody na tuto skutečnost upozornit například formou výstražných tabulí. Kontrolním orgánem provozovatele je zdravotní ústav – respektive jeho hygienici. Veškeré informace o koupalištích na Mostecku, Teplicku, Lounsku a Chomutovsku naleznete na webu Ekologického centra v Mostě www.ecmost.cz nebo můžete využít Zeleného telefon 800 195 345.“ sdělil Petr Kyncl, dispečer Ekologického centra.

Pokud se přesto rozhodneme vykoupat ve vodě, která obsahuje sinice, měli bychom se poté pořádně osprchovat. Při volbě koupání v přírodě bychom dále měli dávat pozor, zda není tato voda zapáchající nebo znečištěná (například olejem apod.).

Starosti ohledně sinic nám odpadají, pokud si ke koupání vybereme koupaliště, kde je voda různými zásahy upravovaná. Může se jednat o přidání chemických desinfekčních látek, případně napojení na filtraci vody. V takovém případě musíme počítat s vyššími náklady na vstupné, ale máme větší jistotu ohledně nezávadnosti vody.

I na „umělých“ koupalištích bychom si však měli na některé věci dát pozor: Měli bychom se vyvarovat prudkým skokům z rozpáleného sluníčka do chladnější vody, pravidelně se mazat ochrannými krémy, dodržovat pitný režim a při delším pobytu v trávě použít repelent proti klíšťatům, která jsou letos přemnožená. „Na vině je mírná zima, při níž klíšťata nevymrzla. Problematice klíšťat se také věnuje jedna ze sekcí na našich internetových stránkách,“ uvedl dále Kyncl. Na Mostecku jsou dle hygieniků aktuálně vhodné ke koupání přírodní vodní plochy Matylda a Benedikt. Dále je možné v tomto okrese využít služeb několika „umělých“ koupališť – bazén v obci Malé Březno, v Litvínově – Hamru, v Litvínově na Koldůmu. Od 1.6. je v provozu letní koupaliště v Mostě na Resslu (k dispozici tobogán a jiné služby). Celoroční provoz má mostecký Aquadrom, kde nedávno zprovoznili venkovní bazén.

V chomutovském okrese je hygienicky schválené koupání na přehradě Nechranice a na Kamencovém jezeře. Dále je možno využít „umělých“ nádrží v Prunéřově, Pernštejně, Vysoké Peci, Červeném hrádku a Údlicích. Celoroční provoz má Aquapark v Klášterci nad Ohří.

Na Lounsku je možné využít umělou nádrž v Lounech, koupaliště v Podbořanech, Žatci a Krásném Dvoře, kde ke vstupnému navíc dostanete vstupenku na prohlídku nedalekého zámku.

Okres Teplice nabízí koupání na přírodní nádrži Barbora u Oldřichova. Využít lze také koupališť v obcích Bílina, Bořislav, Duchcov, Dubí, Krupka, Bohosudov, Křižanov a Varvažov. Ve městě Teplice funguje celoročně Aquacentrum a je možné využít koupaliště v zámecké zahradě a v kempu Pudlák v Újezdečku.
Debata k článku 'Začíná letní sezóna - čas koupání'
autor článku:
datum zveřejnění:
10. června 2008


Nejnovější články ze stejné kategorie
Jaro ožívá, aneb sledujte přílet ptáků a dejte o tom vědět
Jaro ožívá, aneb sledujte přílet ptáků a dejte o tom vědět
Jaro ožívá je mezinárodní projekt, jehož cílem je zvýšit zájem dětí o přírodu a ochranu...
Jak si vybrat správný typ koloběžky
Jak si vybrat správný typ koloběžky
Jízda na koloběžce je něco úplně jiného než jízda na kole nebo kolečkových bruslích. Nechcete si...
Koloběžka není jen pro děti, aneb Trhni si nohou!
Koloběžka není jen pro děti, aneb Trhni si nohou!
Znáte takzvanou 'krizi středního věku'? Někdo jí řeší drahou motorkou, jiný milenkou. Někomu obě ty...
Lukostřelba - chcete být rychlejší než Robin Hood nebo Legolas?
Lukostřelba - chcete být rychlejší než Robin Hood nebo Legolas?
Luk je tradiční lovecká zbraň, ale v dnešní době hlavně skvělá zábava, sport a relax. Pokud se při...
Tajemství nočního keškolovu
Tajemství nočního keškolovu
Ať si milovníci ranních úsvitů říkají, co chtějí, ty nejzajímavější věci se většinou dějí...
Stromy jako generátor energie
Stromy jako generátor energie
Naše planeta je doslova obklopena živou hmotou. Nezáleží na tom, jestli se bavíme o tradičním...
zobrazit další články...

vytisknout článekNejste si jisti významem některého odborného termínu v článku? Zkuste se poradit s naším slovníkem.

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Sněžka - pohledy známé i neznámé
Odkud je vyfocen pohled na Sněžku?
poznávačka Sněžka - pohledy známé i neznámépoznávačka Sněžka - pohledy známé i neznámé
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 35%

Poznávací test: Přístupné jeskyně v ČR
Ze které jeskyně pochází fotografie?
poznávačka Přístupné jeskyně v ČRpoznávačka Přístupné jeskyně v ČR
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 32%

Vyhledávání


ReklamaJiž příště zde může být Vaše reklama!

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Žebřík do nebe

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.
© 2004 - 2017 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • o nás
  • napište nám
  • počasí
  • ankety
  • vtipy o zvířatech

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz