Hruboskalsko

autor: Karel Boháček
Kdo miluje romantická místa plná skal,lesů,tajuplných zákoutí,vyhlídek a úchvatně položeného zámku Hrubá Skála tomu doporučuji Hruboskalsko.


Jak se sem dostat?

Máme několik možností a to dle místa ubytování či nástupu na trasu. Můžeme se vydat z Turnova po červeném značení tzv. Zlaté stezce Českého ráje. Popřípadě jet vlakem a autobusem na zastávku Radvanovice – Doubravice a dojít cca 1km na zámek Hrubá Skála a zde se napojit na trasy.

Či přímo si dojet autem na zámek a zde strávit romantický víkend přímo v zámeckých pokojích a programem dle nabídky /pobyt vyjde finančně docela dobře a budete spokojeni – osobně doporučuji/. Do zámku je jinak zákaz vstupu, provozuje se jen věž – rozhledna. Pořádá se tu ale dost akcí.

Který okruh si vybrat?

Začnu trasou po červeném značení. Po trase z Turnova minete starý židovský hřbitov. Dostanete se do skal. První zastávkou bude vyhlídka Hlavatice – do kamenné věže je zabudováno točité schodiště. U paty stála dříve menší restaurace, ale dnes tu nic nenajdete. Poté se dostanete k hradu – zámku Valdštejn s pěkným vstupním mostem se sochami. V zadní části jsou zbytky hradu s vyhlídkou do kraje /vybírá se sem vstupné/. Poblíž je stylový pěkný stánek s občerstvením /malý zámecký domek/. Od Valdštejna až k Hrubé Skále vede dobrá komunikace téměř v jedné rovině /vyjma trochu kopce v místě u Kopicova statku /, takže vozíčkář má možnost si tuto trasu vychutnat s menší pomocí /u vyhlídek jsou větší kořeny/.

Na této trase je odbočka po modré ke Kopicově statku. Vřele doporučuji, obzvláště rodičům s dětmi a vlasteneckým patriotům. Statek je romantický,ale nejhezčí jsou plastiky pana Kopice, který je zde vytesal do skal. Je to vlastně kamenný český dějepis, takže si zde vyzkoušejte děti i sebe. Až k Hrubé Skále je několik vyhlídek ohrazených zábradlím, které Vás nadchnou a pro fotografy je to ráj. Minete taky arboretum se stromy /méně známé stromy/ a pěknou hájenku, která je k pronajmutí vč.srnek ve výběhu. Dostanete se k zámku Hrubá Skála. Zde doporučuji ještě navštívit tzv. Prachárnu a hřbitov/chudák hrobník , který vytesává hroby do skal/.

A co dál?

Pokud jste přišli po červené doporučuji se vrátit po žlutém značení /je to výchozí trasa z Hrubé Skály pro ty co přijeli či došli na zámek/ a dojít zpět do Turnova. Žlutá vede v spodní části skal, takže víceméně budeme koukat na stěny směrem vzhůru. Začátek ale bude poblíž zámku, kde nevynecháme tzv. pověstné Adamovo lože a úzké spáry mezi skalami. Poté nás žlutá vyvede na krásnou vyhlídku s pohledem na zámek. Schody nás dovedou na horolezecký hřbitov s jmény zahynulých horolezců a horolezkyň. Mineme Saharu s bílým pískem a Kuřátkem /skálou pro výcvik horolezeckých mimin/. V jednom místě je odbočka po modré /asi nejexponovanější trasa / s výstupem k Valdštejnu a Kopicovu statku. Doporučuji se ale raději držet po žluté a pokračovat okolo rybníčku a léčivých pramenů s pítky dál /je tu i pěkná dřevěná socha poustevníka, s kterým se dá poklábosit a vyfotit se/. Stálým menším stoupáním skalnatým údolím se dostanete opět až k Valdštejnu. Takto můžeme celou oblast obejít za jeden den, aniž budeme strádat žízní a hladem / u zámku HS jsou stánky a restaurace/. Pokud budeme ubytovaní na zámku Hrubá Skála můžeme si vyjet další den na Kost, Trosky, okolní Maloskalsko, do údolí Jizery, na Panteon, Frýdštejn.

Chaty a chalupy Český ráj



autor:
datum vydání:
26. března 2010


Diskuze k článku „Hruboskalsko“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!