Kaninhop a další králičí sporty

autor: Mgr. Jana Hájková
K tomuto článku mě přivedla diskuze k tématu Chováme králíky, kde autorka akela píše o novém, dynamicky se rozvíjejícím sportu, kterým je Kaninhop - králičí hop. Kromě toho zmíním v článku ještě řadu jiných forem, jak si s králíkem užít spoustu legrace.


Králičí hop

Králičí hop, odborněji nazývaný kaninhop, je vlastně obdoba agility s pejsky. Králík je živočich, který potřebuje pravidelný pohyb pro své zdraví. Rádi běhají a hopkají. Králičí hop je zábavná forma hry, při které jsou králíci přivázáni na vodítku a skáčí přes nejrůznější překážky. Vodítko ovšem pro králíka znamená, i potom co si na něj částečně zvykne, určitou formu stresu. Proto je vhodné nechat králíka, aby skákal přes překážky i bez vodítka. Například ho můžeme nalákat nějakým pamlskem, který má rád.

Králíci jsou velice chytří a dovedou si důvtipně poradit i se zapeklitější překážkou. Na zem můžeme dát bedny nebo pevné krabice o výšce přibližně 20-30 centimetrů. Je velmi důležité, aby překážka byla stabilní a aby její povrch nebyl kluzky, jinak totiž hrozí domácímu mazlíčkovi nehoda.

Pokud se Vašemu čtyřnohému příteli přes překážky nechce skákat, vyzkoušejte jinou denní dobu nebo jinou dovednostní aktivitu. Králíci bývají velmi aktivní především večer.

Překážkový běh

Kaninhop můžeme kombinovat také s překážkovým během. Z knih, polštářů nebo úzkých krabic můžete sestavit nejrozmanitější překážky, které se zvíře naučí překonávat. Opět ale pozor na stabilitu jednotlivých prvků. Králík může překážky přelézat, podlézat, nebo mu zkuste sestavit malé bludiště, na jehož konci bude čekat zasloužená odměna. Nejrozmanitější překážky lze zakoupit ve zverimexech. Mají různé barvy i velikosti a mnohdy vypadají jako zmenšené překážky pro koně.

Chytré králičí hlavičky si poradí i s nejrůznějšími hlavolamy.

Sestavíte-li z krabic nebo cihel bludiště, do kterého umístíte na nejrůznější místa pamlsky, pak můžete sledovat, jak si králík poradí. Přidat můžete také nějakou trubku, kterou bude muset králík prolézt. Ale pozor, aby byla dostatečně široká. Pamlsek dejte králíkovi těsně před čumáček, abyste ho nalákali a pak ho posuňte za překážku.

Budete-li řádně trénovat, můžete dokonce zkusit s kamarády králičí závody nebo svému mazlíkovi stopnout čas než se dostane do cíle. Je zajímavé pozorovat, zda králík zrychlí své tempo, budete-li umísťovat pamlsky na stejné místo. Nebo se instinktivně vrhá za pamlsky, které má nejraději?

Vyzkoušejte svého králíka z rozeznávání barev.

Vezměte několik stejných mističek a na každou z nich nakreslete různými bavami různé symboly. Například na jednu z nich nakreslete červené kolečko, na druhou žlutý křížek, zelený čtverec, černý trojúhelník apod. Vyberte dobrotu, kterou Váš králík miluje a vložte ji do jedné z misek. Až ho králík slupne, tak to zopakujete a pozorujte, jestli se vydá k té samé misce. Králíci prý dokáží rozlišit jen červenou a zelenou barvu. 3)

Pro pokročilější králičí rošťáky můžete sitaci ztížit a namalovat symboly jen jednou barvou nebo naopak jen jeden symbol (např. kolečko) 3-4 barvami. Hru lze vytvořit i pomocí roliček od toaletního papíru nebo od utěrek na nádobí, které budou čisté a bez lepidla. Můžete je postavit na zem vedle sebe a pod jednu z nich ukrýt pamlsek. Je otázkou zda půjdou ušáci po čichu nebo jen zkusí štěstí.

Kulička z větviček nebo hledání v krabici je taky zábava.

Z větviček z nějakého keře můžete uplést kuličku nebo kostku a do ní vložit nejrůznější kousky potravy. Při kutálení budou králíkovi vypadávat nebo se k nim prokouše. Do papírové krabice plné bavlněných utrek poschovávejte potravu, při jejímž hledání bude králík jednotlivé utěrky odstrkovat čenichem a lovit voňavou dobrotu. Kromě toho můžete připravit pro svého ušáka dáreček v podobě dobrot schovaných v již zmíněných rolích od toaletního papíru. Ze stran se dá přidat seno, aby měli chlupáči těžší rozbalování.

Jako v posilovně se může cítit i Váš králík.

Když naplníte senem nebo pamlsky plátěný pytel, tak ho můžete zavěsit do výšky tak, aby na něj králík dosáhl. Do výšky můžete zavěsit i svazek bylinek.

Nebo můžete přišroubovat na silné prkno nějakou tlustší větev a ozdobit ji kousky jablek, mrkve, hrušek, okurky, brokolice nebo salátu, paprikou nebo květy pampelišek. Větev může být z jabloní, hrušně, lískových keřů, borůvek nebo rybízu. Králík se bude muset pro pochoutky natahovat, zahopsá si a zároveň obrousí své zuby a dá si mlsku.

zdroje (informací):
1) Chováme králíky- Dr. Alain Fournier
2) Zakrslí králíci- Altmann Dietrich a kol.
3) Bydlíme s králíkem- Schmidt-Röger Heike
foto: http://www.akela.estranky.cz



autor:
datum vydání:
17. srpna 2010


Diskuze k článku „Kaninhop a další králičí sporty“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!