Letošní první jarní den se vyvedl

autor: Mgr. Jana Hájková
Včera jsme mohli společně s přírodou oficiálně uvítat první jarní den doprovázený nádherným počasím. Po několika letech se opět jarní rovnodennost vrátila k původnímu 21.březnu.


Astronomické jaro...

... začalo letos opět po několika letech již 21. března. Vrátili jsme se tedy k učebnicovému příkladu začátku astronomického jara. Od roku 2008 až dosud jsme se jara dočkali již o den dříve. A to z toho důvodu, že rok vlastně netrvá těch do hlavy školáků nahuštěných 365 dní, ale přesněji 364 dní 5 hodin a 49 minut. Z tohoto důvodu je každý čtvrtý rok rokem přestupným.

V následujících letech se ale setkáme čím dál tím častěji i s tím, že se první jarní den přesune dokonce už na 19. března.

Jarní rovnodennost

S včerejším prvním jarním dnem přišla i jarní rovnodennost. Proto byl včerejší den stejně dlouhý jako noc. Dnes už s trochou nadsázky můžeme říct, že jsme prožili den, který byl delší než noc. Sice jen o pár minut, ale i tak je to pozitivní.

U nás jaro u protinožců podzim

Celou zimu jsme se závistí mohli sledovat záběry například z Austrálie, kde právě vrcholilo léto. Teď se ale situace pomalu obrací. Na jižní polokouli po krásném vydařeném létě přivítali chladnější počasí a nižší teploty. To, že u nás je jaro a jižně od rovníku začal podzim je dáno sklonem naší planety Země. Momentálně totiž má severní polokoule o něco blíže ke Slunci, které ji tím pádem více ohřívá. Oběžná dráha naší planety kolem Slunce má tvar elipsy přičemž je zemská osa zároveň nakloněna o přibližně 23,5°. To způsobuje, že se ke Slunci vždy přivrací jedna polovina zeměkoule více.

Zajímavostí pro Vás také může být, že u nás na severní polokouli máme delší léto. Je to kvůli tomu, že Země se po své oběžné dráze kolem Slunce nepohybuje stejnou rychlostí. Nejvyšší rychlost nabírá, je-li Slunci nejblíže a proto léto na jižní polokouli „uteče“ rychleji.

Síla slunečních paprsků

Poslední dny byly takřka úplně prosyceny sluníčkem, které většinu lidí nabilo novou a mnohdy potřebnou energií. Mnozí vyrazili za sportem nebo do přírody. Napište nám do diskuze například, co jste v první jarní den dělali právě Vy.

Co na to příroda?

Již před nějakou dobou jsme postřehli, že se příroda probouzí pomalu krok za krokem ze svého zimního spánku. Na mnoha trávnících již delší dobu rostou sněženky. Pomalu se k nim přidávají i další rostliny. Brzy přibude i typicky jarní petrklíč. Travnaté plochy se den za dnem víc a víc zelenají a na stromech se objevují první pupeny.

Před pár dny jsem od někoho slyšela, že ti otravní ptáci už zase po ránu „řvou“. Ale vždyť je to přeci krásné probudit se za zpěvu těchto malých opeřenců. Mnohá zvířata již začínají pomýšlet nad potomstvem. Příkladem mohou být myši. Jiní se stejně jako medvědi teprve probouzejí ze zimního spánku. V chomutovském podkrušnohorském zooparku je například vylákali ošetřovatelé za pomoci medových dortů.

Změna počasí na víkend

Již tento víkend se ale znatelně ochladí. Důvodem bude studená fronta, která bude přecházet přes území České republiky. Noční teploty ale stále mohou klesat pod bod mrazu.



autor:
datum vydání:
22. března 2011


Diskuze k článku „Letošní první jarní den se vyvedl“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru