Nevěřte pověrám o péřových lůžkovinách

autor: Lenka Kadlíková
Peří je nevhodné pro alergiky. Peří se těžko udržuje – nedá se prát doma. Péřové duchny jsou těžké. To jsou jen některé z pověr o kterých lze prohlásit, že jsou překonané.

Určitě si pamatujete to haló když se tu objevily po revoluci první lůžkoviny s umělým vláknem. A všichni jsme je, pod vlivem masivní reklamy, začali kupovat. Právě v tuto chvíli peří ztratilo své výsadní postavení a začalo se z českých domácností vytrácet. Není divu když jsme všude slyšeli jak je to umělé vlákno antialergické, pratelné.... Hlavní výhody peří lehkost, hřejivost, plnivost, trvanlivost....však nikdy nepřekonalo.

Pokud zkusíte nový péřový polštář, k umělému se už nevrátíte

Určitě jste už nejednou vybírali polštář s umělým vláknem a modlili se aby to byl konečně polštář, který se Vám během několika použití a vyprání neslehne. Především zde je vidět ten nepřekonatelný rozdíl mezi péřovou a umělou náplní. Do dnešní doby totiž nebylo vynalezeno umělé vlákno, které by se svou plnivostí (schopností pojmout maximum kyslíku) vyrovnalo nebo dokonce předčilo peří. Právě tato vlastnost způsobuje onu nadýchanost a schopnost polštáře podržet správně krční páteř.

Jaký je rozdíl mezi péřovou soupravou po babičce a tou novou?

Možná ještě stále spíte u své babičky pod starou klasickou těžkou duchnou a hlavu máte na polštáři, ze kterého sem tam lezou pírka a říkáte si. To bych doma rozhodně nechtěla. Pod duchnou se nemůžu hnout, když se vzbudím u hlavy mám samotnou látku a a peří nikde. Do obličeje mě píchají pírka lezoucí z polštáře. V dnešní době není nutné přikrývky tolik plnit kvůli hřejivosti, protože v dnešních domácnostech se více topí. Pokud zvolíte vysoký 90% podíl prachového peří, přikrývka může Vážit pouze něco málo přes půl kila. Další vymožeností dnešní doby je prošívání přikrývek tak jak to znáte u přikrývek z umělých vláken. Peří se Vám tak již nesesype dolů k nohám. A co vylézající pírka? To je vyřešeno mnohem kvalitnější hustší sýpkovinou, která se zároveň stává přirozenou bariérou pro roztoče.

Ano, i peří je vhodné pro alergiky potvrzují to testy na německé univerzitě

Dříve se tvrdilo, že peří je semeništěm alergizujících roztočů a plísní. Ano, v případě špatně upraveného a hodně dlouho nečištěného peří je tomu skutečně tak. V dnešní době jsou však dostupné technologie, které peří ještě před naplněním do polštáře či přikrývky zbaví za vysokých teplot všech nežádoucích organismů. Tuto informaci potvrdili i testy na německé univerzitě v Kielu a byly potvrzeny i testy zveřejněnými v časopise Öko-test 10/2004. Článek upozorňuje naopak na fakt, že zdraví škodlivá mohou být některá umělá vlákna používaná do přikrývek a polštářů.

Certifikát Nomite a Daunasan zaručí potřebnou kvalitu a hygienickou nezávadnost

Abyste si mohli být jisti, že kupujete skutečně kvalitní výrobek s vlastnostmi, které popisuji výše, dívejte se po označení Nomite a Daunasan. Tyto mezinárodně velmi uznávané certifikáty Vám zaručí potřebnou vámi požadovanou kvalitu výrobku.

Moderní péřové lůžkoviny se dají prát

S alergiemi je samozřejmě úzce spjata i možnost o lůžkoviny jednoduše pečovat. Na trhu se již dnes dají sehnat i doma pratelné lůžkoviny. Jedná se o lůžkoviny se speciálně upraveným peřím a hlavně sýpkovinou, která vydrží praní na 60oC. Pokud tedy nechcete běhat s lůžkovinami do čistírny, doporučuji prozkoumat štítky informující o údržbě těchto lůžkovin. Pokud má výrobek možost praní doma v pračce, výrobce se tím náležitě pochlubí.

Nabídku pratelných péřových lůžkovin s certifikáty Nomite a Daunasan naleznete na www.zenskaruka.cz.



autor:
datum vydání:
3. května 2011


Diskuze k článku „Nevěřte pověrám o péřových lůžkovinách“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!