Poznejte kouzlo chorvatské přírody

autor: redakce Příroda.cz
Navštívit Chorvatsko znamená stát se součástí jeho přírodních krás. Asi nejznámějšími památkovými rezervacemi v zemi jsou národní parky rozprostírající se po celém území Chorvatska, ale i v hlavním městě, Záhřebu, mohou návštěvníci obdivovat chráněné regionální parky, lesy a dokonce hory.

Ze všech možných přírodních krás Chorvatska jsem vybrala ty nejkrásnější, některé se nachází na dalmatském pobřeží, jiné i ve vnitrozemí. Některé z nich jsou snadno dostupné z oblíbených turistických destinací.

Národní park Plitvice

Kdo by neznal Plitvice? Jedná se snad o nejznámější chorvatský přírodní úkaz. Je to něco jako muzeum pod širým nebem, které připravila sama matka příroda. Plitvice se nachází asi 144 km jihozápadně od Záhřebu. Najdeme zde pohádkovou krajinu nejrůznějších zvuků a vodopádů všech tvarů a velikostí. Plitvice obsahuje 16 jezer, každé z nich má odlišný odstín tyrkysové. Park obsahuje velké množství zalesněné půdy. Budete ohromeni přírodou.

Národní park Krka

Asi 90 kilometrů jižně od Zadaru směrem ke městu Skradin (který se nachází severně od známého dalmatského města Šibenik). Tento národní park je velmi podobný plitvickým jezerům – hlavní atrakcí jsou zde vodopády. Na rozdíl od Plitvice však Krka nemá jezera, vodopády se tvoří na řece. Více než 60 % celkové délky řeky (ve které si můžete i zaplavat) je součástí národního parku Krka. Žijí zde rozmanité druhy rostlin a živočichů.

Národní park Mjlet

Tento národní park je velice přístupný, pokud jste si jako místo své dovolené zvolili Dubrovník. K vidění jsou zde dvě slaná jezera – jedno velké a jedno malé, oboje obklopené lesy. Uprostřed většího jezera se nachází malý ostrůvek, kde stojí benediktinský klášter a kostel. Věří se, že vody v jezerech mají léčivé vlastnosti. Mjlet je také bohatý na faunu i flóru. Legenda praví, že právě na Mjet byl Odysseus zajat nymfou Calypso po dobu sedmi let. O něco méně dávnou historií je přemnožení hadů na Mjlet, která trvala až do roku 1910 a od té doby se některé druhy ptáků stále zotavují.

Národní park Risnjak

Nachází se v chorvatském regionu zvaném Gorski Kotar, což je region většinou hornatý a silně zalesněný. Risnjak je pouhých 24 km severozápadně od Rijeky a je snadno dostupný od Záhřebu po dálnici A6. Risnjak je sám o sobě většinou hora, ale právě díky své výhodné poloze hlavních center Chorvatska je jedním z nejnavštěvovanějších míst. Hlavními atrakcemi je horolezectví, turistika, fauna a flóra.

Národní park Brijuni

Jedná se o řetězec 14 ostrovů jihozápadně od Puly a pobřeží Istrie. Brijuni je také známý jako Titův „Camp David“. Za zmínku také stojí, že se v minulosti jednalo o římské sídlo a výzkumník Robert Koch zde na přelomu století vymýtil malárii. Brijuni je také domovem pro první golfové hřiště v Chorvatsku, pro divokou zvěř a velké množství středomořských rostlinných druhů. Brijuni nemá žádné trvalé obyvatele a jediný způsob, jak toto místo navštívit, je prostřednictvím organizovaných výletů, které se pořádají několikrát denně z doku Fažana.

Národní park Severní Velebit

Tento park je ideální pro aktivní dovolenou. Tvoří ho robustní pohoří, které je ideální pro turisty, cyklisty, fotografy a další. Severní Velebit se nachází jižně od Senje na pobřeží. Ze všech 8 národních parků je Velebit nejnovější. Byl založen roku 1999 a je otevřen od května do listopadu, v závislosti na sněhových podmínkách. V tomto unikátním parku se vyskytuje spousta zajímavých rostlin, živočichů i minerálů. Nalézá se zde také velebitská Botanická zahrada, která byla vyhlášena památkou krajinářské architektury.

Národní park Paklenica

Tento park leží asi 144 km jižně od Severního Velebitu v severní Dalmácii. Paklenica zahrnuje asi 190 km turistických stezek a poskytuje mnohem větší horolezecké možnosti než právě Severní Velebit: celkem 360 horolezeckých možností nejrůznějších úrovní obtížnosti a délky. To dělá z Paklenice jednu z nejlepších horolezeckých lokalit v Chorvatsku.

Národní park Kornati

Národní park Kornati zahrnuje více než 90 ostrovů a útesů, rozkládá se v celkové rozloze asi 200 km2 u pobřeží Šibenik. Ostrovy jsou vlastně podvodní hory, jejichž vrcholy vyčnívají nad vodou. Nejvýznamnější místa Kornati jsou pod hladinou moře a jsou přístupné pouze pro potápěče. Ostrovy jsou neobydlené, ale jsou spravovány nedalekým ostrovem Murter. Abyste se mohli potápět v Chorvatsku a okolí ostrovů musíte mít potápěčský certifikát a dokument, který vás oprávní k tomu, abyste se mohli v Kornati potápět. Velká turistická oblast Šibenik k tomuto účelu pořádá několik organizovaných zájezdů.



témata článku:
autor:
datum vydání:
23. září 2016


Diskuze k článku „Poznejte kouzlo chorvatské přírody“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru