Česká Kanada 21.7. - 24.7.2006

autor: Martin Plaček
Výlet do krásné krajiny pod Jindřichovým Hradcem.


21.7.06

Sraz byl dohodnut na hlavním nádraží v Praze. Počet účastníků jsme ladili až před odjezdem vlaku. Z prahy nás jelo 9 a pes. Vyrazili jsme rychlíkem v 17:20 směr Veselí nad Lužnicí. Cestu nám zpříjemnila Míša hrou do které zapojila celou výpravu. Nám se to libílo, ale někteří spolucestující se divili co ta banda blbne. Ve Veselí nad Lužnicí jsme přestupovali na osobáček, který nás dovezl do Jindřichova Hradce. Ve 20:20 jsme na místě. Sice s malým zpožděním ale přece.

Odtud pokračujeme po červené ve směru Jindřiš. Značka se klikatí vtipně podél silnice a je vedena po lesní pěšině s blátivými úseky. Původně vedla po silnici. Je lepší držet se silnice než se namočit hned na začátku. Někteří to poznali na vlastní kůži. Sandále do bahna nebylo to pravé. V obci Jindřiš jsme odbočujemei po žluté. V lese pod Čhadlem jsme přespali. Noc byla teplá jen ti co neměli repelent se moc nevyspali. Komárů bylo požehnaně.

22.7.06

Ráno už byli někteří vzhůru před pátou hodinou. Po snídani jsme si to namířili k nedaleké zastávce úzkokolejky do obce Blažejov. Je to asi 15 minut chůze. Vláček nás dovezl do Nové Bystřice. Max rychlost vláčku 50 a lístek 10 korun na osobu. Cesta trvala něco přes hodinu. Tato dlouhou jízdu nám však nahradil malebný pohled na zdejší krajinu.

Po té co jsme v Bystřici doplnili zásoby se vydáváme po modré značce na Landštejn. Cestou se udělala zastávka v Klášteře kde se navštívily katakomby. Našli se i tací kteří odmítli a radši hlídali batohy. Dole bylo krasných 6 - 8 stupňů byla to příjemná změna, když venku bylo přes 30 ve stínu. V klášteře se nachází druhý největší dřevěný oltář v Evropě. Při naší návštěvě jsme si mohli poslechnout i varhany. Vzhledem k vedru, které panovalo jsme neodolali a po prohlídce kláštera jsme zamířili k nedalekému rybníku Osika se vykoupat. Nebyli jsme sami kdo měl stejný nápad, takže jsme měli problém najít si místo pro odložení věcí. Nakonec se místo našlo. Hurá do vody! Osvěžení přišlo v hod. Došlo i na potopení lodi. Po tom, co byli trosečníci vysvobozeni, jsme vyrazili dál.

Čekal nás jeden z méně příjemných úseků cesty a to 2 km po asfaltu. Dál se šlo lesem. U Jeleního Vrchu nám zvědavost nedovolila jít dál bez prohlídky řopíku. Před půl čtvrtou jsme dorazili na hrad Landštejn. Na hradě zrovna vystupovala skupina historické šermu z Pardubic (Fortis). Kolem půl šesté jsme již seděli v hospodě pod hradem, kde jsme si dali něco málo k jídlu a pití. Podle toho jak se kluci hlásili o jídlo měli opravdu hlad. Posilněni a spokojeni pokračujeme po červené ve směru Staré Město. S tim, že přespíme za městem. Tam jsme ovšem nedošli. Nedaleko hradu jsme objevili kouzelné místo pro přespání - u kapličky. Všem se místo la tak jsme noc přečkali zde. Večer nám opět zpříjemnila Miša pěknou hrou. I ti co už pletli nohama se rozhýbali. Počasí nám stále přálo a noc byla opět teplá s jasnou oblohou a tentokrát i s menším počtem komarů.

23.7.06

Ráno opět nezklamalo. Zase tu je pěkný den bez mráčku. Snídaně a hůrá na cestu. Tentokrát jsou našim cílem Slavonice. Do města jsme přišli dopoledne. Část skupiny se už musela vrátit. Na nádraží jsme s nimi počkali na vlak a po jejich odjezdu se vyparavili na prohlídku podzemí. Teplota stoupala tak nám chládek ve sklepení přišel vhod. Chvilka strojení a šlo se do podzemí. Místy se člověk i menší postavy musí pořádně ohnout. Návštěva podzemí, pokud je čas, stojí za to. V parku se dal malý gablík a šlo pokračovalo se dál. Další pauza byla u Starého rybníka. Dál naše kroky povedou po zelené značce až ke Grasselově sluji. Kdo by čekal nějakou velkou jeskyni byl by asi zklamán. Je to malá díra pod balvanem. Zde jsme překročili bludný kořen a cesta se nám ztrácela a oběvovala. V mapě byla, ale ve skutečnosti ne. To nás nezastavilo a cesta zdárně pokračovala. Chyba v mém úsudku nás zavedla místo do obce Stoječín se do obce Stálkov. Objevili jsme zde hospůdku, která nám přišla vhod. Nakonec to nebylo tak špatný.Po neplánované zastávce ve Stálkově pokračujeme k rybníku Pstruhovec. Opět se nám ale daří sejít z cesty a jít zkratkou. Jak už to tak u zkratek bývá tak byla cca 3 km delší. U rybníka bylo hezky, tak jsme se rozhodli, že zde přespíme. Koupání jsme nevynechali ani teď. Večer se obloha začala zatahovat a tak pro jistotu natahujeme celtu. "Máme šťěstí" říkáme si všichni již schovaní pod celtou. Po jejím dokončení totiž začalo pršet a následně se přidala i bouřka. Silný vítr se nás nedotkl. Noc jsme přečkali v pohodě.

24.7.06

Ráno u rybníka mělo své kouzlo. Na to, že přes noc pršelo, v lese bylo sucho. Po snídani se vydáváme po zelené směr Rožnov. Na Černé tabuli se opět rozhodujeme pro zkratku a znovu překračujeme 75 rovnoběžku. Samozřejmě, že naše zkratka opět nebyla správnou volbou. Podařilo se obejít kopec příjít na tu samou louku. Chybička se odstranila, cesta byla po chvíli nalezena. Bylo pěkně a tak se všici těšili na koupání. Co se, ale nestalo. Rybník je tam kde podle mapy má být. Jen ta voda v něm není. Je to Hamerský rybník. Nám to náladu nepokazilo. Alespoň jsme si natrhali pár borůvek. Po chvíli přicházíme do obce Kaproun. V mapě hospůdka zakreslená není, ale ve skutečnosti zde je a v horkém dni přišlo osvěžení vhod.

Posedělo se a před námi byl poslední úsek cesty. Sešlo se k vlakové zastávce Kaproun, kde se nachází socha Járy Cimrmana v nezvyklé poloze a nově příchozí přináší k soše kamenny různých velikostí. Krom této kulturní záležitosti se zde nachází i luční rašeliniště, které je národní přírodní památkou.

Do Jindřichova Hradce jsme jeli historickým vlakem. Jízdenka stojí 70 korun, ale zážitek z cesty stojí za to. V Jindřichově Hraci byl čas. Každý to využil po svém. Někdo jen tak odpočíval a jiný nakupoval něco k jídlu nebo jen tak prošel kousek města. Do Prahy jsme jeli stejnou cestou. Skupinka se v Praze rozthla a část využila přespání u Mišky a část se rozjela domů.

Informace a odkazy

Celé území České Kanady je protkáno poměrně velkým množstvím maloplošných chráněných území. Jedná se zejména o ornitologicky a botanicky zajímavé rybníky, jalovcové porosty a rašeliniště. Česká Kanada se nachází v těsné blízkosti známé chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, Na rozhraní historické hranice Čech a Moravy a při státní hranici s Rakouskem.

Terén je vhodný pro cyklistku.

www.novadomus.cz
www.jiznicechy.org
www.slavonice.cz/main.php?Cislo=795&TID=4&TUser=3
www.hradlandstejn.cz

Ubytování jižní čechy



autor:
datum vydání:
11. srpna 2006


Diskuze k článku „Česká Kanada 21.7. - 24.7.2006“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!