Vánoční stromek pro divoká zvířata

autor: Lenka Kadlíková
Proč teď koncem října článek o vánočním stromku? Vánoce jsou sice ještě poměrně daleko, ale pokud chceme potěšit nejen sebe a rodinu, ale i zvířata venku, je nutné si již teď nashromáždit některý materiál.


Čím vánoční stromek pro zvířata ozdobit?

Hlavní bude syrový lůj či vnitřní sádlo, olejnatá semena (slunečnice, mák...), obilná zrna, bobule, ovoce, zelenina, žaludy, kaštany či různé ořechy, šípky, jeřabiny, šišky, kůra (neloupat ze stromů, pouze sbírat ze země!), kukuřice, strouhanka, brambory... Většinu těchto surovin seženete v přírodě právě v těchto týdnech. Dále se bude hodit režná nit, provázek, špejle, párátka, nůž či nůžky.

S přípravou ozdob můžeme začít v podstatě ihned poté, co domů přineseme materiál. Za sychravých podzimních, dlouhých zimních a mnohde zajisté hektických předvánočních večerů tak můžeme zabavit děti na pěkně dlouho :-)

Před navěšením na stromeček je dobré materiál i již hotové ozdoby uchovávat v suchu. Dužnaté plody usušíme.

Co se dá z těchto materiálů vykouzlit?

Asi nejjednodušší jsou korále - řetězy. Na ty lze použít podstatě vše, čím lze protáhnout provázek. Nejlepší jsou různé bobule či ovoce (sušené i čerstvé), zelenina. Menším dětem do materiálu připravíme dostatečně velké otvory, aby se neporanily při manipulaci s jehlou či jinými ostrými předměty. Takovéto řetězy ocení především ptáci.

Kaštany, žaludy či ořechy můžeme použít na výrobu různých postaviček či zvířátek. Podobné, i když větší postavičky, lze udělat i z menších jablíček či jiného ovoce. Takovéto laskominy dávejte v lese spíše do nižších partií, aby k nim měli přístup třeba i divočáci či menší savci v případě ovoce či zeleniny.

Z většího ovoce či brambor můžeme udělat krmítka pro ptáky. Do ovoce vydlabeme dostatečně velký otvor, do kterého vložíme směs zrní, kterou můžeme promíchat s lojem. Vydlabanou část nevyhazujeme, ale zužitkujeme ji třeba na kůrové mističky pro vysokou zvěř.

Ze směsi loje a semen uděláme koule podobné těm, které jsou k dostání v prodejnách s potřebami pro zvířata. Tuto směs můžeme také použít k přípravě velkých semenných šišek. Otevřené šišky mohou být již vysemeněné, ale my jim ta semínka opět můžeme dodat. Směs pokládáme na jednotlivé listy šišky.

Ovoce či brambory také můžeme použít na tzv. ježky. Zapícháme do něj třeba větvičky jeřabin, makovice, žaludy, kaštany...

Směs veškerého materiálu, který máme můžeme taký vysypat do bedýnky pod stromem.

Výběr správného stromečku

Důležitý je i výběr správného stromku tak, aby se k němu zvířata mohla dostat a cítila se dostatečně bezpečně. Samozřejmě záleží také na tom pro jaká zvířata je připravován.

Obecně lze říci, že by měl být menší, abychom měli šanci dosáhnout na dostatečné množství větví. Vyhlédneme si borovičku nebo smrk na světlině v lese či na jeho okraji. Zde můžeme počítat i s příchodem vysoké zvěře, zajíců a dalších savců. Dobře lze použít i jehličnan na naší zahrádce, parku. Zde ozdoby přizpůsobíme pro ptáky, veverky nebo i ježky, kteří se mohou v zimě probudit.

Při výběru lokality také zohledníme to, abychom laskominy mohli pravidelně doplňovat. Strom by tedy neměl být daleko od našeho bydliště. Pokud tak budete činit, zvířata si na krmítko zvyknou a budou se sem pravidelně vracet. Pokud se budete chovat tiše a budete mít chvilku strpení, můžete být svědky krásné podívané.

O tomto nápadu se můžete zmínit i ve škole či jiném kolektivu a uspořádat třeba soutěž o nejnápaditější ozdobu a o doplňování stromečku se starat společně. Budeme rádi, když se nám a všem čtenářům se svými výtvory pochlubíte - zašlete nám fotografie vašich výtvorů či videa z prvního zdobení stromku.

Tato akce může být i významnou venkovní ekovýchovnou aktivitou v zimních měsících, kdy se většina ekovýchovných aktivit odehrává v klubovnách a třídách.



autor:
datum vydání:
30. října 2006


Diskuze k článku „Vánoční stromek pro divoká zvířata“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru