Chřapáč jamkatý

autor: Mgr. Jana Hájková
Chřapáče jamkatého, někdy též nazývaného chřapáče rýhovaného, můžeme najít i v tomto ročním období. Název jamkatý si vysloužil díky svému vzezření. Takže hurá na houby.

Třída: vřeckovýtrusé - Ascomycetes
řád: kustřebkotvaré - Pezizales
čeleď: kališníkovité - Helvellaceae
rod : chřapáč - Helvella

charakteristika

Mladý chřapáč má dvou až pěti centimetrový klobouk s přibližně stejnou výškou. Za mlada bývá miskovitý, později se sedlovitě prohýbá a jakoby skládá dovnitř. Vypadá pak jako kdyby byl přeložený ze tří složených laloků, které jsou nahnuté ke třeni. Povrch plodnice je hladký a lysý. Barva vnější strany je hnědošedá až modrošedá, uvnitř v rozmezí světle šedé až po černou ve stáří.

2-10 centimetrů vysoký a 1-2 centimetry široký třeň je na první pohled dosti pokroucený, hluboce zbrázděný a tak jako nepravidelně hranatý až oblý. Zbarven je do bíla či má lehce našedlou barvu. Výjimkou nejsou ani tmavší odstíny hnědošedé a olivově nazelenalé. Celý třeň je dutý. Bílá dužnina se lehce drobí a je velmi křehká.

rozšíření

Chřapáče jamkatého můžeme najít během léta, ale i v chladnějších podzimních měsících roku. Roste především v listnatých lesích. Najít ho můžeme i v trávě nebo mechu lesních cest a palouků. Výjimkou není ani na hnijícím dřevě. Vydat se za ním můžeme takřka do celého mírného pásu severní polokoule.

možné užití

Pro svou jemnou chuť a slabou zemitou vůni lze chřapáče přidávat do nejrůznějších houbových pokrmů. Nejvhodnější pro přípravu jsou ovšem mladé plodnice, protože ty starší bývají tužší.

český název chřapáč jamkatý
latinský název Helvella lacunosa
hlavní znaky klobouk s nepravidelně poskládanými laloky většinou přirostlými ke třeni, zbarvení do hnědošedé až modrošedé, jamkatý třeň, křehká dužnina
rozšíření mírný pás severní polokoule, listnaté lesy
doba sběru léto, podzim
poživatelnost jedlá houba

zdroje:
http://encyklopedie.seznam.cz
Antonín Příhoda; Kapesní atlas hub 1

foto: Jaroslav Malý - www.naturfoto.cz



autor:
datum vydání:
20. listopadu 2008


Diskuze k článku „Chřapáč jamkatý“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!