Dědicové amerických miliardářů

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Amerika byla a stále je plná miliardářů. Přinášíme vám přehled jejich dětí - budoucích dědiců - v článku z roku 1904. Podívejte se, která z těchto dávných jmen zůstala symbolem bohatství až do dnešní doby.
Následující text pochází z roku 1904

Budoucí miliardáři

V žádném díle světa není v rukou poměrně několika lidí nahromaděno tolik bohatství jako v Americe. U nás v Evropě slýcháme na př. o milionovém dědictví skoro jenom v báchorkách, nebo nejvýš snad příště v nějakém procesu à la madame Humbertová. V Americe jest přes pět tisíc lidí, již vládnou každý bohatstvím nejméně jednoho milionu, ale také čítající na deset i sta milionů a k tomu v »poctivých« amerických dolarech. Jest pochopitelná radost jich dědiců, kterým milionový podíl padá časem do klína, a není divu, že dostává se jim již předem jména »dědiců smějících se«.

Výjimkou jsou mezi americkými milionáři i lidé, kteří mají smysl také pro jiné záležitosti, než jest pouhé hrabání bohatství na vlastní, beztak již dost vysokou hromadu. Jednou takovou řídkou výjimkou jest Andrew Carnegie, jehož dary různým vědeckým i humanním institucím odevzdané dosahují již samy o sobě celkové výše mnoha milionů. Zásada tohoto milionáře, že »bohatým zemříti jest hanbou«, stala se perutnou frází.

K nejstarší zlaté šlechtě americké náleží Vanderbildtové a Astorové. »Starý« Vanderbildt byl původně lovcem ústřic a potom majitelem rybářské flottilly. Po jeho smrti bylo jeho jmění rozděleno na dvanáct dílů, mezi dvanáct dětí ze dvou manželství; bylť Vanderbildt dvakráte ženat. Jeho nyní žijící vnuk, často jmenovaný William Vanderbildt, má jmění na sto milionů dolarů. Největší část tohoto bohatství pře de časem na nejstaršího jeho syna Williama K. Vanderbildta mladšího.

Nynější Astorové jsou potomky Johna Jakoba Astora, který přistěhoval se z Badenska a byl obchodníkem s kožešinami. Od rudých maloobchodníků za nepatrný peníz kupoval, draho prodával a tím nahrnul za nedlouho slušné jmění, za které potom kupoval pozemky, tuše ve své bystré hlavě, že jeho spekulace setká se s dobrým výsledkem. Také se nemýlil. Nový York začal růsti a pozemky získané původně za fatku prodával Astor za obnosy nejméně stonásobné. Z jeho pravnuků stala se brzy Williamu Waldorfovi Astorovi Amerika zemí příliš plebejskou a odstěhoval se se svými miliony do Londýna, kdežto jeho bratr, který má i celé jméno po svém pradědu, zůstal dobrým Američanem. Jmění tohoto Astora obnáší asi sedmdesát pět milionů dolarů a připadne dědictvím na polovic dvanáctiletému jeho synu Williamu Vincentovi a dceři Karolíně.

Praotec Gouldů byl původně brzdařem na dráze. Když r. 1892 zemřel, zanechal šesti svým dětem jmění na padesát milionů. Jeho nejstarší syn Jiří Gould nahrabal do dneška asi čtyřicet milionů a jeho šťastným dědicem jest dosud jediný třináctiletý jeho syn Kingdon Gould.

Největšího dědictví dostane se však časem synu petrolejového krále J. D. Rockefellera — dvě stě padesát milionů dolarů. Starý Rockefeller nadal bohatě, jak známo, universitu chicagskou, nicméně ani on, ani jeho syn nejsou v Americe oblíbeni pro své skrblictví a umíněnost. Ba možno říci, že jsou nej nenáviděnějšími lidmi ve Spojených státech.

K čekatelům na miliony náleží také syn známého finančníka Morgana, mladý J. Pierpont Morgan, který tou dobou jest »zaměstnán« v londýnském bankovním domě svého otce. K němu se druží syn padesátinásobné milionárky Hettie Greenové, E. H. R. Green. Veselý život vedou žoviálni »Karlíček« Gates a sportsman Foxhall Keene, první syn a dědic Johna W. Gatesa a druhý Jamesa R. Keene.

Fotogalerie k článkuWilliam K. Vanderbildt jun. - klikněte pro zobrazení detailuE. H. R. Green. - klikněte pro zobrazení detailuKingdon Gould. - klikněte pro zobrazení detailuJohn D. Rockefeller junior. - klikněte pro zobrazení detailuCharlie Gates. - klikněte pro zobrazení detailuFoxhall Keene, známý automobilista a sportsman, dědic milionáře Jamesa Keena. - klikněte pro zobrazení detailu

Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. února 2018


Diskuze k článku „Dědicové amerických miliardářů“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.