Velká rarita v Hustopečích. Nejspíš tu zahnízdil pár bernešky a husy

autor: Jiří Šafránek
Berneška velká není původním evropským druhem, ale v posledních letech se občas objevuje i v České republice. Je příbuzná s husou velkou, se kterou se výjimečně i kříží. A právě k tomu letos nejspíš došlo na štěrkovně v Hustopečích nad Bečvou.


Mezidruhové křížení je u volně žijících vodních ptáků velmi vzácné

Občas se to ale stává. Častěji k tomu dochází u chovatelů. Vznik smíšeného páru mezi berneškou velkou a husou velkou je raritou a jde o první případ v České republice.

Berneška velká pochází ze Severní Ameriky

Lidé ji ale vysadili i v severozápadní Evropě a také chovali v parcích, odkud se rozšířila i do volné přírody. Je větší než naše husa velká a snadno se pozná podle velmi dlouhého černého krku a černobílého zbarvení hlavy.

Bernešky v Huspopečích poprvé v roce 2020

Na štěrkovně v Hustopečích nad Bečvou se poprvé objevily bernešky velké v dubnu 2020 a to dokonce 3 kusy. Na jaře následujícího roku se zde zdržovaly 2 až 4 kusy, tak jako loni. Letos se jedna objevila již v březnu a vzhledem k tomu, že neměla druhou bernešku do páru, tak vytvořila pár s husou velkou.

Berněška si mohla osvojit mláďata husy, která přišla o partnera

15. dubna 2023 byla poprvé pozorována berneška velká společně s husou velkou a s osmi mláďaty na hladině bývalé štěrkovny. Je však otázkou, zda jde opravdu o křížence těchto dvou druhů, protože si mohla berneška osvojit mláďata husy velké, která přišla o partnera. Ornitologové je proto hodlají sledovat až do dospělosti, kdy se podle jejich zbarvení pozná, zda jde o křížence.


autor:
Jiří Šafránek
místopředseda MOS - Moravský ornitologický spolek

datum vydání:
20. dubna 2023


Diskuze k článku „Velká rarita v Hustopečích. Nejspíš tu zahnízdil pár bernešky a husy“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!