Jak se svítí uprostřed přírody aneb noční Pustevny

autor: Jan Kodziolka
Kdo by neznal Pustevny? Leží na „dálném východě“, v pohoří nazývaném Beskydy.

Frenštát pod Radhoštěm a část Trojanovic
Frenštát pod Radhoštěm a část Trojanovic
(klikněte pro detail)
Je to turisticky velice zajímavá oblast, nahoru je možné se dostat lanovkou, k vidění jsou krásné starobylé chaty, v zimě je tam prima lyžovačka a i v létě je proč jezdit. Okolo se nachází krásná příroda, poblíž se i nachází několik národních přírodních rezervací, k vidění jsou i zajímavé pseudokrasové jevy. Chování tam podléhá pravidlům na ochranu přírody, tedy alespoň ve dne. Proč né i v noci?

Než přejdeme k samotným Pustevnám, trochu se porozhlídneme po okolí z vyhlídky Cyrilka směrem na severozápad. V popředí je viditelný Frenštát pod Radhoštěm a část Trojanovic, vpravo v pozadí pak Ostrava. Oblohu pokrývá slabý cirrostratus, hvězdy jsou však přes něj v zenitu viditelné. Pojďme ale na Pustevny.

Hotel Tanečnica
Hotel Tanečnica
(klikněte pro detail)
Hotel Tanečnica - prostranství osvětleno "všudesvítícími válci" a na rohu hotelu si všimněte halogenu. Tady sice nevypadá nijak na závadu, při pohledu od Cyrilky vynikne jak daleko do lesa dosvítí? Vhodně je vyřešeno zvýraznění budovy ve stylu ostravské radnice.

Na třetí fotce je vidět celý areál na Pustevnách. Areál na Pustevnách
Areál na Pustevnách
(klikněte pro detail)

Cestou zpět přes potemnělé Trojanovice jsem zahlédl světlušku, doufám, že i naše děti budou mít možnost tohoto broučka vidět nejen v pohádce, entoologických sbírkách či ZOO. Pokud se bude svítit tak jako mnohde, nejen na Pustevnách mohlo by se stát, že se budou muset se Zoo, entomologickými sbírkami či pohádkou spokojit.

Rozhodl jsem se vznést dotaz na toto téma na správu CHKO Beskydy. Velice me prekvapila jejich vstřícnost a snaha toto resit:
"Předesílám, že Správa CHKO Beskydy dává autorovi článku plně za pravdu a je připravena ve spolupráci s Vámi zkusit najít rozumné řešení . S tím, jak se mění tvář celého areálu k lepšímu (alespoň co se týče úrovně staveb a služeb) je potřeba řešit také na první pohled méně nápadné "vady na kráse". Vzhledem k tomu, že Pustevny představovali vždy jakousi "výkladní skříň" Beskyd, věřím, že se k dané věci postavíte konstruktivně.

S pozdravem

Mgr. Jiří Lehký
Správa CHKO BESKYDY
Nádražní 36, 756 61 Rožnov p.R.
tel. 571 657 407 kl.38"

V další komunikaci bylo přislíbeno vypínání světel u spodní stanice lanovky po ukončení provozu a byla slíbena výměna koulí za vhodnější svítidla. O dalším se jedná a o realizaci vás jistě budeme informovat.Z e by to nakonec dopadlo se světluškami a dalšími živočichy v CHKO Beskydy dobře? Kéž by.autor:
datum vydání:
4. října 2007


Diskuze k článku „Jak se svítí uprostřed přírody aneb noční Pustevny“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!