Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Mikroklima (nejen) pracovního prostředí

autor: Ing. Dagmar Honsová
Meteorologie má spoustu odvětví a dneska se zaměříme na mikroklima pracovního prostředí, ve kterém mnozí z nás tráví valnou většinu svého času – tedy na správné pracovní prostředí a zaměříme se zejména na pocit tepla a chladu. Jednou z nejhorších složek negativně ovlivňující kvalitu ovzduší je prach a hned na druhém místě částice organického původu – pylové alergie.

Nedělají Vám dobře změny počasí? Chtěli byste žít v tropech, kde je ráz počasí po celý rok stejný? Nebo alespoň v subtropech, kde je i v zimě denní teplota kolem 10 °C a nesněží? V současné době lze pomocí mnoha dostupných technických prostředků ve vnitřních prostorách vytvořit celoročně stejné – příjemné mikroklimatické podmínky. Kvalita a nezávadnost vzduchu jsou vždy určovány intenzitou výměny vzduchu a produkcí škodlivých látek nebo příměsí. Nejvíce ji ovlivňujeme větráním, kterým regulujeme chemické složení vzduchu a jeho hygienické vlastnosti. Topením, chlazením a vlhčením potom vytváříme příznivé teplotně-vlhkostí poměry pracoviště.

Pokud bychom se blíže podívali na objektivní fyziologické a subjektivně pocitové reakce člověka na teplotní a vlhkostní charakteristiky musíme zmínit tři hlavní oblasti: produkci tepla různě zatíženého organismu, aktivní ovlivňování ztrát tepla vhodným oblečením a studiem fyzikálních vlastností okolního vzduchu, na což je zaměřena pozornost biometeorologů a bioklimatologů. Pro objektivní kritéria teplotně vlhkostního stavu měříme teplotu vnitřního vzduchu ve výšce 105 cm (práce v sedě), 165 cm (práce ve stoje), 15 cm (práce ve studených provozech), poměrná vlhkost vnitřního vzduchu, rychlost proudění vnitřního vzduchu a metabolické teplo produkované při práci bazálním metabolizmem, fyzickou a psychickou zátěží člověka. Doporučená optima teploty vzduchu v místnosti pro učebny, restaurace, obchody, auly a kanceláře je 18 až 20 °C, na chodbách, schodištích a předsíních by se teplota vzduchu měla pohybovat kolem 15 °C, v koupelnách a šatnách kolem 22 °C a u lékaře kolem 24 °C.

Často používanou komplexní charakteristikou vhodnou k posuzování termického komfortu člověka je výsledná teplota kulového teploměru Vernon-Jokl (globeteplota). Tato veličina postihuje také tepelné ztráty ovlivňované prouděním vzduchu. Optimální globeteplota pro administrativní práce by se měla pohybovat mezi 22,5-25,5 °C a takové zámečnické práce při globeteplotě 16 až 19 °C.

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
18. prosince 2007


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.