Mikroklima (nejen) pracovního prostředí

autor: Ing. Dagmar Honsová
Meteorologie má spoustu odvětví a dneska se zaměříme na mikroklima pracovního prostředí, ve kterém mnozí z nás tráví valnou většinu svého času – tedy na správné pracovní prostředí a zaměříme se zejména na pocit tepla a chladu. Jednou z nejhorších složek negativně ovlivňující kvalitu ovzduší je prach a hned na druhém místě částice organického původu – pylové alergie.

Nedělají Vám dobře změny počasí? Chtěli byste žít v tropech, kde je ráz počasí po celý rok stejný? Nebo alespoň v subtropech, kde je i v zimě denní teplota kolem 10 °C a nesněží? V současné době lze pomocí mnoha dostupných technických prostředků ve vnitřních prostorách vytvořit celoročně stejné – příjemné mikroklimatické podmínky. Kvalita a nezávadnost vzduchu jsou vždy určovány intenzitou výměny vzduchu a produkcí škodlivých látek nebo příměsí. Nejvíce ji ovlivňujeme větráním, kterým regulujeme chemické složení vzduchu a jeho hygienické vlastnosti. Topením, chlazením a vlhčením potom vytváříme příznivé teplotně-vlhkostí poměry pracoviště.

Pokud bychom se blíže podívali na objektivní fyziologické a subjektivně pocitové reakce člověka na teplotní a vlhkostní charakteristiky musíme zmínit tři hlavní oblasti: produkci tepla různě zatíženého organismu, aktivní ovlivňování ztrát tepla vhodným oblečením a studiem fyzikálních vlastností okolního vzduchu, na což je zaměřena pozornost biometeorologů a bioklimatologů. Pro objektivní kritéria teplotně vlhkostního stavu měříme teplotu vnitřního vzduchu ve výšce 105 cm (práce v sedě), 165 cm (práce ve stoje), 15 cm (práce ve studených provozech), poměrná vlhkost vnitřního vzduchu, rychlost proudění vnitřního vzduchu a metabolické teplo produkované při práci bazálním metabolizmem, fyzickou a psychickou zátěží člověka. Doporučená optima teploty vzduchu v místnosti pro učebny, restaurace, obchody, auly a kanceláře je 18 až 20 °C, na chodbách, schodištích a předsíních by se teplota vzduchu měla pohybovat kolem 15 °C, v koupelnách a šatnách kolem 22 °C a u lékaře kolem 24 °C.

Často používanou komplexní charakteristikou vhodnou k posuzování termického komfortu člověka je výsledná teplota kulového teploměru Vernon-Jokl (globeteplota). Tato veličina postihuje také tepelné ztráty ovlivňované prouděním vzduchu. Optimální globeteplota pro administrativní práce by se měla pohybovat mezi 22,5-25,5 °C a takové zámečnické práce při globeteplotě 16 až 19 °C.autor:
datum vydání:
18. prosince 2007


Diskuze k článku „Mikroklima (nejen) pracovního prostředí“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!