Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Zubří dámy ve vídeňské oboře

Vídeň/Praha (Compress): Vídeňská Laizer Tiergarten získala dvě mladé samice vzácného Zubra evropského.

Zubr evropský - klikněte pro zobrazení detailuZubr evropský
autor: Christian Fürthner
Vídeňská obora Lainzer Tiergarten patří k nejstarším velkým zoologickým zahradám Evropy. Vedle bezpočtu nejrůznějších zvířecích druhů jsou tu nyní nově k vidění dvě samice zubra evropského. Vídeň je obdržela jako dárek Polské republiky u příležitosti 250tiletého výročí založení Zoo Schönnbrunn v listopadu 2002. Obě nyní jedenapůlroční zvířata, která svůj čas dosud trávila v pobočce schönbrunnské zoologické zahrady u statku Schlosshof, už nabyla pozoruhodné velikosti, do dospělého věku mají ovšem ještě daleko: zubři dospívají teprve v rozmezí osmi až devíti let.

Zubr (Bison bonasus) bývá někdy nazýván také evropským bizonem. Zatímco americký bizon (s nímž je zubr úzce spřízněný) obývá prérie, dává zubr přednost lesům. Typický exemplář zubra dorůstá délky zhruba 2,9 m a výšky 1,8 až 1,9 m. Tyto rozměry a 800 až 1000 kg váhy činí ze vzrostlých zubrů největšího a nejtěžšího evropského savce. Jako nezazší věk se u zubra udává 30 let.

Zubři byli po první světové válce akutně ohroženým druhem. Poslední stádo, volně žijící v lesích na polsko-běloruské hranici v oblasti Bialowieza, bylo vyhubeno. V roce 1923 byla ve Frankfurtu nad Mohanem založena Společnost na záchranu zubra. V rámci mezinárodního projektu, na němž se podílely zoologické zahrady z celé Evropy, se pak pátralo po zvířatech přežívajících v zajetí. Asi desítka z 57 zbývajících zvířat se hodila k dalšímu chovu. V současnosti žije asi 3000 zubrů, zčásti též ve volné přírodě. Dnes se u zubra rozlišují dva poddruhy - Bison bonasus bonasus, který žije ve volné přírodě v Polsku, a horský Bison bonasus caucasius obývající ruskou část pohoří Kavkaz. Zatímco ve většině zemí lze zubry chované v zajetí spatřit pouze v malých výbězích zoologických zahrad, mají vídeňské zubří samice v oboře Lainzer Tiergarten k dispozici rozsáhlou ohradu.

Obora Lainzer Garten se rozkládá na ploše téměř 2500 hektarů na západě města Vídně, ve východní části Vídeňského lesa (Wienerwald). Lze ji navštívit denně od osmé hodiny ranní do osmé hodiny večerní. Vstup je zdarma.

Debata k článku 'Zubří dámy ve vídeňské oboře'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Siesta

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz