Makak magot - Macaca sylvanus

autor: Mgr. Jana Hájková
Magot sice nežije v české republice, jak je tomu u ostatních na našem serveru prezentovaných zvířat a rostlin, Nicméně za zmínku určitě stojí. Už jen proto, že se jedná o jedinou opici žijící v Evropě.

třída savci - Mammalia
řád primáti - Primates
čeleď kočkodanovití - Cercopithecidae
rod magot - Macaca

Vzhled

Dospělý jedinec váží přibližně čtyři až patnáct kilogramů. Délka jeho těla se pohybuje v rozmezí 55-75 centimetrů. Hnědavě zbarvený hřbet přechází ve světlejší barvu na břiše. Hlava je v poměru k ostatní části těla celkem výrazná. Ušní lalůčky také nejsou nikterak nepatrné. U mláďat je patrné bílé zesvětlení kolem očí, nosu a tlamy.

Průměrný věk jeho dožití je 15-20 let. Výjimeční však nejsou ani jedinci, kteří se dožijí 29 let. Makak magot má i jiné názvy. Jeden z nich nám přiblíží jeho vzhled. Jedná se totiž o magota bezocasého. Tím pádem můžeme říci, že jeho ocas dosahuje délky neuvěřitelných 0 centimetrů. Makakovi se také říká berberský nebo jen opice berberská (s barbarstvím to nemá nic společného) či turecká.

Rozšíření

Hlavním areálem, kde se makak magot vyskytuje je severní Afrika. Především se jedná o oblast tamějšího pohoří Atlas. Nejraději má cedrové lesy střední části Atlasu v Maroku. Severní Afrika je také původní oblastí výskytu magotů. Ostatní zástupci rodu magot mají své působiště v Asii.

Makak magot má ještě jeden prim. Je jedinou opicí vyskytující se na území Evropy. Místem jeho bydliště na starém kontinentu je Gibraltar. Jedná se o sporné území, o které se již dlouhou dobu pře Španělsko s Anglií. Tady existuje jen jedna jediná rezervace. Španělé neváhali a magotům věnovali vlastní skálu, které nese jejich jméno. Skála Magotů je lákadlem pro turisty. Zde se malé nezbedné opičky nechávají hýčkat a rozmazlovat. Makakové jsou lákadlem pro turisty. Ale je tomu i naopak. Tyhle roztomilé opičky si tak zvykly na přítomnost lidí, že si sami chodí pro pamlsky. A běda, jestli jim něco nedáte. Ale ani když na Vás tahle potvora skočí, tak se raději moc nebraňte. Mohli byste přijít k pokutě, protože magot je na území Gibraltaru chráněn.

Magotové si velmi potrpí na svůj vlastní biotop. Nejraději se pohybují v otevřené krajině. Obývají hory až do 2000 metrů nad mořem. Nepohrdnou však ani horskými lesy či skalnatým pobřežím.

Způsob života a potrava

V potravě dává makak magot přednost rostlinné stravě. Nejraději má plody, nepohrdne však ani listím. Neváhá vyšplhat se za ním do korun stromů, kde balancuje na větvích, jen proto, aby se dostal ke své pochutině. Ve svém jídelníčku také preferuje kůru stromů. Velmi rádi mají ovoce. Do své stravy zahrnují i nějaké ty bílkoviny v podobě drobného hmyzu.

Celá rodinka makaků je součástí společenství o 10-30 jedincích. V těchto tlupách má výsadní postavení několik dospělých samců.

Rozmnožování

Dominantní samci mají přednostní právo výběru partnerky. Samice bývá březí po dobu sedmi měsíců. Pak se jí narodí jedno mládě, o které starostlivě pečuje. Po narození váží jen 400-800 gramů. Matka ho celou dobu nosí ho na hrudi. Když je mládě o něco starší, nechává se vozit na zádech. Během růstu se postupně osamostatňuje. A jako většina mláďat se vydává prozkoumávat nejbližší okolí. Mladý jedinec dospívá přibližně kolem třetího a čtvrtého roku života.

Ochrana

Jeho početní stav je velice nízký. Je proto zařazen do databáze IUCN, neboli Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (anglicky International Union for Conservation of Nature and Natural Resources).

český název makak magot
latinský název Macaca sylvanus
hlavní znaky cca. 10 kg, 60 cm, hnědé zbarvení srsti
způsob života tlupy po 10-30 jedincích
rozšíření Čr není
rozšíření svět severní Afrika, jižní Evropa
potrava plody, ovoce, listí, kůra, hmyz
doba březosti 7 měsíců
počet mláďat 1
ochrana ano

zdroje:
encyklopedie.seznam.cz
www.zviratka1.estranky.cz
www.fotopivo.cz
www.trekingmedia.eu
cs.wikipedia.orgautor:
datum vydání:
22. ledna 2008


Diskuze k článku „Makak magot - Macaca sylvanus“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!