Labutí píseň (tíseň) vyslyšena!

autor: David Číp
S radostí mohu oznámit, že Dopravní podnik města Hradec Králové začátkem roku zabezpečil trolejové vedení na Tyršově mostě v Hradci Králové instalací zradidel.

Nová zradidla jsou zcela funkční jak po stránce praktické, tak po stránce estetické. Bohužel docílení tohoto stavu se neobešlo bez problémů a bohužel i bez nepravd vyřčených do médií ze strany Magistrátu.

Není mým cílem tu někoho zpětně zbytečně potahovat, na druhou stranu o některých praktikách by se mělo vědět, aby k podobným nedocházelo v budoucnu (bez potřeby labutí ukázky). Jsem každopádně rád, že nakonec došlo nejen k názorové shodě ochránců přírody a zodpovědných úředníků a problém je již vyřešen.

K problematice byli Českou televizí natočeny dvě reportáže.

Večeník z Čech (10:50–12:24)(14.1.2008)
Večeník z Čech (2:25–4:12) (23.11.2007)

V loňském roce jsme údajně navěsili fáborky, které do několika dnů zmizely

Fáborky primátor myslel pruhy vlajkoviny, kterými byly troleje zabezpečeny v loňském roce. Ty však nezmizely, ale byly funkční po celou zimu. Jediný problém byl ten, že jsme je nemohli nainstalovat sami, ale museli to provést pracovníci dopravního podniku. "Kvalita" jejich práce se ovšem projevovala, že úchyty povolovaly, potažmo se některé části prověšovaly či odtrhávaly. Opakovaně jsme dopravní podnik upozorňovali na to, že je potřeba to opravit, bohužel všichni hleděli co bychom jako ještě nechtěli, když už kvůli labutím musela jednou vyjet vysokozdvižná plošina! Protože všechny prostředky získané na zabezpečení trolejí spolykala výroba zradidel, nemohli jsme si dovolit platit jinou vysokozdvižnou plošinu (navíc by to ani právně nebylo možné – manipulaci s trolejemi smí provádět pouze dopravní podnik).

Ke všemu jsme od začátku chtěli, aby se na troleje instalovaly pruhy autoplachty, zhruba stejným způsobem jako to dopravní podnik učinil letos. Bylo nám však oznámeno, že autoplachta není možná, protože je příliš těžká a mohla by způsobit pád trolejového vedení. Jak se zdá, po mediálním průšvihu najednou už autoplachta těžká není.

Vyřešení problému s nárazy ptáků do trolejí připravoval Magistrát ještě před naší zmedializovanou návštěvou

To je sice možná pravda, ale nebýt našeho úsilí, připravoval by se Magistrát patrně ještě hodně, hodně dlouho. Jak jinak si lze vysvětlit to, že poprvé jsme na tento problém upozornili Magistrát již před 5 (slovy pěti) lety a pokud jsme vytrvale a každoročně nenaléhali, nedělo se ze z jejich strany vůbec nic!!!

Odkazy:
Projekty ČSOP JARO Jaroměř - ochrana labutí velkýchautor:
datum vydání:
28. ledna 2008


Diskuze k článku „Labutí píseň (tíseň) vyslyšena!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!