Bioplasty - výhoda nejen pro přírodu

autor: RNDr. Jiří Jakl
Ještě před rokem si kdekdo pod slovem bioplast či biopolymer nedovedl nic moc představit, s bioplasty bylo možno setkat se spíše jen na výstavách. Ale mění se to, bioplastu jistě patří budoucnost.

Již v roce 1941 Henry Ford údajně vyrobil prototyp auta s díly z bioplastů. Celofán se z celulózy začal vyrábět od roku 1960. Bioplasty vidno tedy nejsou novinkou jako třeba Blu-ray Disky ze světa počítačů.

Co to ale bioplasty jsou? Jsou to materiály vyrobené z rostlinných polysacharidů. K jejich výrobě se využívají zemědělské produkty (např. kukuřice, brambory , cukrová řepa ,sója, tabák, cukrová třtina, konopí) a přírodní suroviny (např. celulóza, lignin), může tu být i určitý podíl biodegradabilní příměsi nerostlinného původu (polykaprolakton). Výroba není energeticky náročná. Principiálně se moderní bioplasty vyrábí např. přeměnou škrobu, který je nutné vystavit vysokým teplotám a izolovat z něj glukózu. Dále je kvašením získána kyselina mléčná a z ní pak kyselina polymléčná mající vlastnosti plastu - bioplast, biopolymer.

Proti klasickým syntetickým plastům mají bioplasty blíže přírodě - neuvolňují se z nich rizikové látky pro zdraví (jak při kontaktu s potravinami, tak i při spalování), jsou prodyšné a biologicky rozložitelné (třeba i na kompostu). Navíc bioplasty pochází z obnovitelných přírodních zdrojů (základní suroviny se dají vypěstovat).

Dnes o bioplasty začíná být mimořádný zájem. Jakmile se začnou vyrábět ve velkém, půjde dolů i jejich výrobní cena. Jejich mimořádné vlastnosti předurčují, že nebudou jen dobovým výstřelkem - dokonce mohou být nezbytnou alternativou ke klasickým plastům, pro jejichž výrobu třeba budou chybět výchozí fosilní suroviny. Bohužel propagace bioplastů je zatím spíše o nadšení jejich propagátorů a o boji s konkurencí ropáků.

Co by snad šlo bioplastům vytknout, že plodiny, ze kterých lze bioplasty vyrábět, mohou konkurovat produkci potravin (podobný případ jako u biopaliv). To může vést k nešetrné intenzivní zemědělské výrobě potravin, nutnosti využívání "rizikových" geneticky modifikovaných organizmů (viz zde ) nebo omezení dostupnosti potravin pro řadu lidí (zejména finančně chudých lidí - více viz zde ).

Domovní odpad dnes obsahuje zhruba 40% bioodpadu. Snad podíl bioodpadu v celkovém odpadu vzroste, ale zároveň právě bioodpad skončí ve větší míře v kompostárnách. Méně odpadu na skládkách a biohumus nahrazující průmyslová hnojiva - je to fikce nebo nutnost? Pojďme do ekologického a zdravého škrobu.

Proberme si několik již v současné době dostupných druhů výrobků z bioplastu. Kromě těch níže zmíněných mohou bioplastové komponenty nahradit snad většinu těch, které kolem sebe teď můžete běžně vidět. Zmínit můžeme ale i třeba bioplastové zahrádkářské fólie, hračky pro domácí zvířátka, bioplast lze využít i na výrobu zdravotně nezávadných fólií potravin (možná vás překvapí, že jídlo pro lidi dnes někteří potravináři balí i do PVC - viz zde :-( Zvláště bych ještě doporučil firmu Bioplaneta.cz , kde si řadu výrobků můžete i objednat (navíc majitel je velký bioplastový nadšenec :-)

Tašky

V praxi se můžete nečastěji setkat s taškami z bioplastů. Je to vynikající demonstrační prostředek do ekocentra (delší dobu máme v ČSOP JARO Jaroměř ). Kromě nošení lze nakonec do tašek naházet bioodpad. Ten se v biotaškách vysouší (nejlépe koupit i stojánek na tašku s bioodpadem pro usnadnění procesu vysušení) a bioodpad by nakonec neměl zapáchat ani v domácnostech, kde je separován. S bioodpadem tašku nakonec můžete vyhodit na kompost či brzo i do kontejnerů s bioodpadem (viz zde). Nevadí ale ani její případné spálení, které by se dalo přirovnat ke spalování třeba dřeva.

Zmínit tu lze i velkou akci u obchodního řetězce Interspar, kdy považte: "Od poloviny září 2007 do poloviny ledna 2008 se v rámci všech hypermarketů Interspar prodalo několik stovek tisíc bio tašek, přičemž zájem o bio tašky byl téměř dvakrát vyšší než o klasické igelitové tašky, které jsou rovněž součástí nabídky Intersparu." Biotašky dýchají a výrazně tak prodlužují čerstvost potravin - ovoce a zelenina v biotaškách vydrží až dvakrát déle.

Nádobí

S bionádobím se bylo možno sejít i třeba na Trutnov Open Air Music Festival 2007. Misky, talíře a kelímky na nápoje (kromě pivních půllitrů) byly z bioplastu - navíc zpětně vykupované, aby bylo možné rychlé zpracování v průmyslových kompostárnách. Bez výčitek svědomí se tak špinavé nádobí i se zbytky potravy "prostě vyhodilo" (samozřejmě do bioodpadu).

Hygienické výrobky

Kvůli dětskému zdraví, množství odpadu, surovinové náročnosti výroby i ceně lze místo jednorázových plen doporučit zejména používání dětských plen klasických látkových (viz zde ). Narozdíl od starších generací se nám ale asi zkrátila doba života a je méně času. Určitým ústupkem směrem k přírodě může být používání plen bioplastových. Stejným ústupkem mohou být bioplastové dámské hygienické vložky - ještě ekologičtější alternativou tu ale může být používání silikonových menstruačních kalíšků (viz zde ).

Propisky

Na škrobové propisky jsem narazil v souvislosti s nabídkou propagačních propisek Ministerstva životního prostředí. O bioplastu tu tedy vědí.

Piercing

Kdo se potřebuje zdobit piercingem, novinkou je ten bioplastový. Narazil jsem na něj náhodou, nicméně za zmínku stojí zejména uváděná absence negativních reakcí imunitního systému (zkrátka v podstatě přírodní materiál je přírodní materiál). Více viz http://www.hodinky-klenoty.cz/zbozi/piercing/bioplast/ zde

Automobily

Představa umělohmotných automobilů by mohla být spojována s historií dvoutaktních automobilů německé výroby (snad pro připomenutí zde ). No a vida, nakonec recyklovatelnost různých moderních plastových automobilových komponent může řešit kompost. Dokonce i pláště kol mohou mít jako plnivo biopolymer.

Závěr

Bioplasty sice těžko nahradí některé produkty vysokomolekulární chemie (mimořádná odolnost, pružnost či dokonce fotovoltaické vlastnosti), nicméně významné by mělo být jejich kvantitavní využití (obaly, kusové výrobky). Řeší problém odpadů, snižují závislost na neobnovitelných zdrojích surovin, výhodné jsou jejich zdravotní vlastnosti (potraviny, kontakt s lidským tělem) a mohou pomoci řešit i třeba nedostatek humusu na obdělávaných pozemcích. Díky bioplastům nemusí být plastikářství synonymem ropáctví.



autor:
datum vydání:
19. března 2008


Diskuze k článku „Bioplasty - výhoda nejen pro přírodu“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!