Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Světový meteorologický den 2008 - aneb výlet do historie meteorologie a její budoucnost

autor: Ing. Dagmar Honsová
V neděli 23. března uplynulo přesně padesátosm let, co vstoupila v platnost Úmluva o založení Světové meteorologické organizace.

Od té doby si toto datum každoročně připomínáme jako Světový meteorologický den a pravidelně je také vyhlášeno jeho téma, které pro letošní rok zní: "Pozorování naší planety pro lepší budoucnost". Zvoleno bylo jako uznání vědeckých a společensko-hospodářských přínosů národních meteorologických a hydrologických služeb.

Mottem "Pozorování naší planety pro lepší budoucnost" si také připomínáme vývoj meteorologického pozorování: Starověké civilizace pozorovali základní meteorologické prvky z důvodu zemědělství a položili tím základní prvky astronomie a astrologie. V polovině 17. století už tehdejší obyvatelé začali hledat mezi pozorováním souvislosti a pokoušeli se předpovědět počasí do budoucnosti. První mezinárodní meteorologická síť byla založena v roce 1654 Ferdinandem II. Toskánským. Sedm stanic této sítě se nacházelo v severní Itálii, další čtyři pak ve Varšavě, Paříži, Innsbrucku a Osnabrücku. První Mezinárodní meteorologická konference se konala v Bruselu v roce 1853 a První mezinárodní meteorologický kongres ve Vídni o dvacet let později. Průlomem v meteorologii byl provoz dvanácti stanic kolem Severního pólu a dvou v Antarktidě od roku 1882, který byl nazýván také rokem pólu. Na těchto snanicích se prováděla nejen meteorologická měření, ale také pozorování soustředěná na geomagnetismus, atmosférickou elektřinu, oceánografii, glaciologii a vzorkování ovzduší. Na počátku 20. století přinesly velký pokrok v meteorologii umělé družice a téměř současně se začaly využívat k předpovědi počasí první numerické modely navržené Richardsonem v jeho knize Weather Prediction by Numerical Methods. Tolik k historii.

Nejen v roce 2008 by se měla meteorologie zdokonalovat zejména ve schopnosti poskytovat včas co možná nejpřesnější informace. Dalším cílem je zkvalitnění metod a modelů asimilace dat tak, aby pozorování podávala maximální možné množství užitečných informací a pomoci ke kvalitě životního prostředí a také k činnostem zmírňujícím nebezpečí přírodních pohrom, zejména k činnostem spojeným s adaptací na globální klimatickou změnu.

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
26. března 2008


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.