Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Příčiny povodní v naší přírodě

autor: Roman Kalous, David Číp
Asi málokomu ušlo, že se lidstvo stále častěji potýká s ničivými povodněmi. Proč k tomu dochází? Mohou za to dva hlavní faktory: změny klimatu a některé nedomyšlené zásahy člověka do krajiny a ekosystémů.

listování v kapitolách článku 'Příčiny povodní v naší přírodě'
« předchozí
  1. Příčiny a řešení povodní
  2. Tisková zpráva Hnutí DUHA z roku 2002
  3. Kompletní fotogalerie k článku
další »


Tisková zpráva Hnutí DUHA, úterý 13. srpna 2002:

Hnuti DUHA dnes upozornilo, ze povodne nejsou zapricineny pouze katastrofalnim vykyvem pocasi, ale maji rovnez dulezite ekologicke priciny.- Smrkove monokultury zadrzuji vodu podstatne hure nez lesy s mistne odpovidajicimi druhy stromu – prevazne tedy s buky a duby, v horach i jedlemi. Stary jedlobukovy les zachyti za 24 hodin az osmdesat milimetru srazek, zatimco umela smrcina troj - az desetinasobne mene.

- Tlejici kmeny, stare stromy a lisejnik, ktery je obrusta, funguji jako houba. Tlejici drevo nebo lisejnik mohou v prumeru nasaknout tolik vody, kolik samy vazi: jenom lisejnik na trisetlete jedli tedy zadrzi az 200 kilogramu vody. V lesich by proto melo vzdy nekolik procent kmenu zustavat nevytezeno. Prizpusobit se musi take zpusob kaceni: voda velmi rychle steka po rozsahlych holinach vykacenych holoseci.- Vinou prumysloveho zemedelstvi z poli zmizely prirozene bariery: remizky, meze, louky, pastviny, mokrady, rybnicky, strane a sady. Voda, kterou nema co zachytit, snadno odteka. Orna puda u nas tvori 72 % zemedelskych pozemku, zatimco prumer zemi EU cini 60 %.

- Povodne zhorsuji take narovnana koryta, kterymi povoden rychle proudi do nizin. Behem dvacateho stoleti se celkova delka ceskych rek a potoku zkratila o tretinu. Rozorany nebo zastaveny byly ricni nivy s loukami, takze voda se nema kam rozlevat. Zachovana rozsahla plocha meandru, luznich lesu, luk a tuni v chranene krajinne oblasti podel Odry nad Ostravou (CHKO Poodri) zachytila behem zaplav v cervenci 1997 celkem 89 milionu m3 vody a zmensila povodnovou vlnu ve meste o 100 kubiku za sekundu.

- Ani meandry, zelen v krajine, louky v nivach a lesy s mistne odpovidajicimi druhy stromu nemohou zcela zabranit zaplavam pri katastrofalnich destich. Omezuji vsak silu povodne a zpomali ji.

- Ucinek povodni zvysuje budovani dalsich domu prave v ricnich nivach, kde je vysoke riziko zaplav. Uzemni plany obci by mely s timto nebezpecim pocitat, brehy rek ponechavat volne a novou vystavbu smerovat na vyse postavena mista.

- Vedci varuji, ze vinou globalnich zmen klimatu bude katastrofalnich zaplav v Evrope pribyvat. Vyssi frekvence extremnich vykyvu pocasi, jako jsou prave povodne, ale take sucha, vlny veder nebo v tropickych oblastech hurikany patri mezi hlavni dusledky ocekavanych zmen podnebi, zpusobenych predevsim exhalacemi oxidu uhliciteho ze spalovani uhli, ropy a zemniho plynu. Nelze ovsem konkretni udalost – napriklad soucasne ceske povodne – vyslovne pripsat tomuto trendu.

- Resenim je obnova zelene v krajine, sazeni lesu s prirozenou skladbou a vystavba mistnich hrazi chranicich obce, v pripade potreby doplnenych radami takzvanych suchych poldru pro docasne zadrzeni vody v pripade silnych destu nebo systemy malych retencnich nadrzi.

- Ministerstvo zemedelstvi vsak uvazuje o budovani masivnich a drahych prehrad, ktere jsou jako ochrana proti zaplavam nespolehlive – nemusi totiz na zadrzeni vody stacit. Za kontroverzni prehradu Nove Herminovy v Jesenikach by stat utratil pres dve miliardy korun – cast si pujci od Evropske investicni banky. Paradoxne by pritom v zajmu ochrany pred povodnemi zaplavila stejnojmennou vesnici s 250 obyvateli, 150 domy a prosperujici tovarnou. Navic sice splni sny stavebnich spolecnosti o obrovske betonove zakazce, ale pred zaplavami by chranila jen pri privalovych destich v konkretni, pomerne male oblasti.

Viz. také http://www.denik.cz

Zdroje:
www.mp-soft.net
www.jeseniky.ecn.cz


listování v kapitolách článku 'Příčiny povodní v naší přírodě'
« předchozí
  1. Příčiny a řešení povodní
  2. Tisková zpráva Hnutí DUHA z roku 2002
  3. Kompletní fotogalerie k článku
další »
autor:
Roman Kalous, David Číp
www stránky: http://www.jarojaromer.cz

datum vydání:
7. května 2008


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.