Science Café – přijďte si dát kávu se špičkovými českými vědci

autor: Hana Valentová
Jak rostliny čistí kontaminovanou půdu? A jak se zvířata dokáží v přírodě orientovat? I na tyto otázky již nabídl odpověď projekt Science Café – cyklus neformálních diskusních večerů s vědci s podtitulem „věda jako dobrodružství“. Debaty, do kterých se může zapojit každý a v příjemném prostředí kaváren klást zvídavé otázky vědcům, se postupně rozšiřují do různých měst České republiky.


Jak to celé vzniklo

Science Café je celosvětově oblíbený projekt popularizace vědy, který od listopadu roku 2008 úspěšně probíhá také v České republice. České Science Café zaštiťuje občanské sdružení Otevíráme, jehož cílem je vytvářet prostor pro sdílení a šíření poznání a vědomostí v různých oblastech lidské činnosti.

Smyslem Science Café je umožnit široké veřejnosti setkání se špičkovými českými vědci a představit zajímavé výzkumy v různých oborech. Každý večer je věnován jednomu tématu; dosud tak proběhly například diskuse o výzkumu Marsu, nanotechnologiích, egyptologii nebo o kolapsech civilizací – a samozřejmě i o tématech zmíněných v úvodu článku.

Diskusní večery Science Café se konají v příjemných prostorách kaváren. Večer otevírá krátká prezentace zpravidla dvou hostů, kteří jsou předními odborníky na zvolené téma. Na úvodní vystoupení navazuje volná debata s publikem, jež je složeno ze studentů, ekonomicky aktivních lidí i seniorů. Jejich pojítkem je aktivní přístup k informacím a zájem dozvědět se něco nového.

Kde Science Café probíhá

Pravidelně vždy druhé úterý v měsíci se Science Café koná v pražské kavárně Potrvá. Postupně se k síti českého Science Café přidaly také České Budějovice, Poděbrady, Brno, Dobříš a Ústí nad Labem. V současné době připravujeme ve spolupráci s našimi partnery zahájení Science Café v dalších městech – například v Plzni

Více informací a kompletní aktuální program je k dispozici na stránkách www.sciencecafe.cz, na Facebooku, nebo brzy i zde na www.priroda.cz.

Zajímaly by vás odpovědi na otázky zmíněné v úvodu? I když jste Science Café nenavštívili, máte možnost si zvukový záznam debaty poslechnout v archivu Českého rozhlasu Leonardo, který je hlavním mediálním partnerem Science Café.

Příště můžete přijít položit svoji otázku i vy!autor:
Hana Valentová
email: hanka@sciencecafe.cz
Public relations Science Café

datum vydání:
26. října 2010


Diskuze k článku „Science Café – přijďte si dát kávu se špičkovými českými vědci“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!