Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Život na vídeňské poušti

Jednou z nových atrakcí rakouského hlavního města se před nedávnem stal tzv. pouštní dům. Tato zvláštní stavba nabízí ideální životní podmínky pro více než 400 druhů pouštních rostlin. Před rokem byla navíc obohacena také o typickou faunu.

Pouštní dům - klikněte pro zobrazení detailuPouštní dům
autor: Barbara Koch
Více než 35 procent zemské plochy je pokryto pouštěmi, pouštními stepmi a suchými savanami. Největší pouští světa je Sahara, která zaujímá pětkrát větší plochu než Evropa (má 10,5 milionu km2). Pouštní dům, stojící v schönbrunnském zámeckém parku, se neomezuje pouze na prosté prezentování určitého výběru rostlin a zvířat, nýbrž chce v první řadě zprostředkovávat znalosti o extrémních životních podmínkách, které si na organismech vynucují nezvyklé formy adaptace, a o strategiích rostlin a zvířat k přežití.

Mezi zvláštnosti pouštního domu patří Welwitschia podivná (Welwitschia mirabilis), vzácná pouštní rostlina z Namibie, která se může dožít až dvou tisíc let. Protože tato prazvláštní rostlina pro rozmnožování vyžaduje zcela specifické klimatické podmínky ( kombinaci horka a vlhké atmosféry, která se i v poušti Namib vyskytuje jen jednou za deset let), je pokládána za ohrožený druh. Rostlina byla objevena v roce 1859 rakouským lékařem a botanikem Friedrichem Welwitschem.

Welwitschia má pouze dva stálezelené listy, ležící těsně nad zemí. Každý z nich může dorůst délky až dvou a půl metru, to představuje v celé rostlinné říši naprosté unikum. Jemné kořínky, prorůstající půdou pod listy, nasávají vodu, která při sporých deštích, mlze či rose skapává z listů. Rostlina proniká kořeny až do hloubky tří metrů. Metr dlouhý kůlovitý kořen udržuje rostlinu ve stabilitě při silném větru a písečných bouřích.

Welwitschia podivná - klikněte pro zobrazení detailuWelwitschia podivná
autor: Barbara Koch
Welwitschia je dvoudomá rostlina: na samčích rostlinách se vytváření šišticovitá květenství, která obsahují tyčinky s pylem. Těchto šištic vyrůstá na jedné rostlině několik tisíc. Tolik pravděpodobně proto, že vyklíčit a posléze přežít se podaří jen asi setině procenta semen. Na druhou stranu se welwitschia dožívá úctyhodného věku. Díky novým metodám určování stáří se ukázalo, že již relativně malé rostliny jsou 500 až 600 let staré. Stáří velkých rostlin se odhaduje až na dva až tři tisíce let.

Exempláře rostoucí ve vídeňském pouštním domě jsou přes 35 let staré a pocházejí z botanické zahrady Univerzity J. W. Goetha z německého Frankfurtu nad Mohanem.

Debata k článku 'Život na vídeňské poušti'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Zvířecí sex ;-)

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz