Živá příroda a počítače

autor: RNDr. Jiří Jakl
Živá příroda - mohou ji nahradit informace v počítačích? V zásadě jsou tři typy odpovědí na tuto otázku.

První typ lidí nemá počítače rád a odpoví záporně. Na druhé straně jsou příznivci počítačů a ti odpoví kladně. Třetí skupina počítače používá s rozumem nebo nad problémem již přemýšleli a vyhýbavě odpoví, že nevědí. Jádro věci je v tom, zda mohou obstát informace o přírodě získaných vlastním pozorováním a zažíváním proti přejímáním informací z počítačů.

Současný multimediální svět nám dovoluje nahradit i to, čeho máme všude kolem dostatek. Zamysleli jste se nad tím, proč je wallpaper květiny lepší než živá květina, která roste třeba před vaším domem? Proč jsou videa exotické přírody přitažlivější než vlastní procházka po rozkvetlé louce? Je lepší kouknout se z okna jaké je počasí, nebo si najít radarové snímky na Internetu? Nabízí nám počítač vždycky víc, než co sami dokážeme zažít?

Wallpaper neobyčejného pohledu na neobyčejnou květinu může být skutečně v lidských měřítkách lepší, než obyčejný pohled na obyčejnou rostlinu před domem. Již i barvy toho wallpaperu mohou být 'živější' než u obyčejné živé rostliny. Jenže zanořením se do neobyčejných věcí se z věcí obyčejných nakonec stávají věci neobyčejné či spíše z věcí neobyčejných věci obyčejné. Podobná situace byla třeba s bramborami - do Evropy přišly jako neobyčejná okrasná rostlina, potom byly neobyčejnou pochoutkou, která se při masové neobyčejnosti stala běžnou potravinou. Stejnou situaci lze popsat u bílého a tmavého pečiva, kávy a cikorky v budoucnu patrně i u digitální a klasické fotografie apod.

Procházku českou přírodou zažitou všemi smysly jistě nenahradí virtuelní procházka byť přírody z těch nejexotičtějších krajů (bude nám chybět pohyb a čichové vjemy). Virtuelní procházka nám ale může přiblížit neobyčejné věci. Z radarových záběrů můžeme předpovědět počasí, díky sonografu můžeme spatřit i neporozené děti - počítač je k odhalení některých jevů nezbytností.

Co tedy na závěr? Jistě se mnou bude každý souhlasit, že to co vidíme na monitoru je jen snůška vybraných textově popsaných či zvukově a obrazově zaznamenaných informací. Živou přírodu nikdy nelze nahradit sebelepšími náhražkami. Počítače nám mohou pouze pomáhat poznávat jinými prostředky nepoznatelné a jinak nezažitelné, nikdy ale nebudou vědět všechno (možná vše podstatné). Asi bychom měli upřednostňovat vlastní prožitky před prožitky obdobné kvality, ale jen zprostředkovanými.



autor:
datum vydání:
31. srpna 2004


Diskuze k článku „Živá příroda a počítače“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!