Přechod na zimní čas

autor: Mgr. Jana Hájková
V neděli se ve tři ráno posouvají ručičky hodin o hodinu zpět. Jestli také patříte mezi ty jedince, kteří se s posunem času hůře vyrovnávají, najdete v tomto článku pár zajímavých tipů, jak se s tímto fenoménem vyrovnat. A navíc se můžete dočíst i několik perliček týkajících se letního a zimního času.

listování v kapitolách článku 'Přechod na zimní čas'
« předchozí
  1. Proč změna času
  2. Historie
  3. Negativa změny času
  4. Jak se se změnou času vyrovnat.
  5. Zajímavosti
  6. Kompletní fotogalerie k článku

hledy/k/kadlikova-dsc_5125-foto-352x0.jpg" loading="lazy" decoding="async" alt="Cestou necestou 3 - klikněte pro zobrazení detailu" title="Cestou necestou 3 - klikněte pro zobrazení detailu" width="352" height="234" >
Cestou necestou 3
Opět platí známé heslo sportem ku zdraví. Při pohybu se v těle člověka totiž vylučuje větší množství serotoninu, který pomáhá vyrovnat změnou času narušený chronobiologický rytmus organismu. (zdroj: 2)

Alespoň na několik týdnů je dobré omezit pití alkoholických nápojů a nápojů s obsahem kofeinu kvůli již tak narušenému spánku.

Je také dobré, pokud můžete, abyste si po změně času šli během odpoledních hodin na chvilku zdřímnout. Vynahradíte tak tělu sníženou kvalitu spánku v noci. Před přechodem na zimní čas ale spát přes den raději nechoďte, protože pak byste večer pravděpodobně neusnuli.

Je také dobré naučit se určitému stereotypu, tzn. chodit spát a vstávat každý den přibližně ve stejnou dobu, stravovat se v určitých hodinách apod. tak, aby si tělo zvyklo na rytmus. Někomu po ránu pomáhá osprchovat se vlažnou vodou.

Trikem, jak se vnitřně smířit s posunem času je postupné posouvání každý den zhruba o 15 minut. Posuňte tak každý den vstávání, dobu snídaně, oběda i večeře, čas na spaní a další stereotypní aktivity, které vykonáváme každý den zhruba ve stejnou dobu.

„Rozhození biorytmů“ by nemělo trvat déle než jeden týden

Pokud přeci jen příznaky přetrvávají, je dobré navštívit odborníka, protože se pravděpodobně bude jednat o sezónní afektivní poruchu. Sezónní afektivní porucha je zapříčiněna větším množství faktorů, které na člověka v určitém období působí. Vliv mají především vnější změny, které působí na nervovou soustavu člověka. Mezi takovéto změny patří sn


listování v kapitolách článku 'Přechod na zimní čas'
« předchozí
  1. Proč změna času
  2. Historie
  3. Negativa změny času
  4. Jak se se změnou času vyrovnat.
  5. Zajímavosti
  6. Kompletní fotogalerie k článku


autor:
datum vydání:
30. října 2011


Diskuze k článku „Přechod na zimní čas“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!