5 největších mýtů o opalování

autor: Michaela Bradnová
Po dlouhých dnech, v nichž slunce svítilo velmi málo, postupně přichází pěkné letní počasí. To však s sebou přináší oživení mnoha nepravdivých či neúplných zpráv o vystavování se slunečnímu záření. V tomto článku vám představíme pět nejčastějších mýtů, s nimiž se obvykle ve spojitosti s opalováním setkáváme, a uvedeme je na pravou míru.


Mýtus č. 1: „Pobyt na slunci není zdravý.“

V souvislosti s opalováním se nejčastěji hovoří o tom, že pobyt na slunci není zdravý. Jen málokdy bývá zdůrazňována nezastupitelná a přirozená role, kterou slunce v našem životě hraje. Z UV záření totiž naše tělo získává až 90 % vitaminu D. Ten je pro lidské zdraví nezbytný. Jak potvrzují celosvětové vědecké a lékařské studie, má vitamin D pozitivní vliv na zdraví buněk kostí a orgánů. Poznatky z posledních let ukazují, že hraje roli i ve snižování rizika nádorových, autoimunitních, srdečně-cévních a duševních onemocnění.

Mýtus č. 2: „UV záření je škodlivé.“

UV záření je přirozenou a nezbytnou součástí našeho života a lidské tělo se na něj po miliony let svého vývoje adaptovalo. „O tom, zda pro nás bude UV záření prospěšné či škodlivé, vždy rozhoduje způsob, jakým ho využíváme. Na spálení kůže způsobené nadměrným množstvím UV záření bývá často pohlíženo jako na jeden z rizikových faktorů při vzniku rakoviny kůže. Na druhou stranu příroda vytvořila naše tělo tak, aby 80 až 90% vitaminu D přijímalo z UV záření. Poslední výzkumy navíc ukazují, že pravidelné mírné UV expozice přispívají k ochraně před rakovinou prsu, prostaty, konečníku, tlustého střeva a děložní sliznice. Proto je důležité UV záření využívat tak, aby nám prospívalo. Tedy tak, aby nedošlo ke spálení kůže,“ vysvětluje Michal Kárych, předseda České asociace zdravého opalování, jejímž cílem je zprostředkovat všem lidem v České republice veškeré informace o rozumném vystavování se UV záření.

Mýtus č. 3: „Solária jsou škodlivější než opalování na slunci.“

V poslední době často slýcháme o škodlivosti solárií. Údajně naší kůži škodí mnohem víc než mnohdy také odsuzované sluneční záření. Pravda je však taková, že mezi UV zářením ze slunce a tím ze solária neexistuje žádný rozdíl. Během 10 minut opalování v soláriu je naše kůže vystavena stejné dávce UV záření jako během 10 minut slunění v létě u Středozemního moře. Veškeré kladné účinky, které nám přináší sluneční záření, můžeme čerpat i ze solárií. I proto můžeme bez obav solárium využívat jako alternativní zdroj vitaminu D v deštivých dnech nebo v zimním období. Stačí dodržovat zásady zodpovědného opalování. Mezi ty nejdůležitější patří přizpůsobit čas a četnost opalování typu kůže. Pak totiž nedojde ke spálení, kterému je třeba se vyvarovat jak na slunci, tak v soláriu. Podstatné je také opalovat se postupně a pozvolně. Vždy bychom měli vyhledávat pouze solária, která splňují přísnou normu Evropské unie.

Mýtus č. 4: „Předopálit kůži před letní dovolenou je nesmysl.“

Mýtus, který popírá nutnost postupné přípravy kůže před letní dovolenou, může mít velmi nepříjemné následky. Pokud totiž rovnou z kanceláře vyrazíme na pláž a vystavíme nechráněnou, nepřipravenou kůži na dlouhou dobu slunečnímu záření, velmi často místo pěkného opálení získáme nepříjemné a bolestivé spálení. Tím samozřejmě můžeme svou kůži poškodit. Je tedy naopak nutné nechat pokožku postupně zvykat na UV záření venku na slunci nebo v soláriu a připravit ji tak na intenzivní sluneční záření na dovolené. Díky tomu dojde k procesu adaptace, během něhož kůže získá základní opálení a tím zvýší svou přirozenou ochranu před spálením.

Mýtus č. 5: „Zdravé opalování neexistuje.“

Při kritice opalování často zaznívá nepravdivá informace, že zdravé slunění neexistuje. V souvislosti s tímto mýtem bychom si měli uvědomit, že UV záření je pro život nezbytné a opálení je naprosto přirozený proces. Ten naši kůži nepoškozuje, ale naopak ji chrání před spálením. „Pokud se chceme správně opalovat, je v první řadě nutné si uvědomit zásadní rozdíl mezi opálením a spálením kůže a tomu přizpůsobit naše chování na slunci nebo v soláriu. Vždy je dobré znát svůj typ kůže. Jemu pak přizpůsobíme dobu a četnost slunění. Čím je kůže světlejší, tím kratší dobu ji můžeme nechráněnou vystavovat UV záření,“ vysvětluje Michal Kárych z České asociace zdravého opalování, jejíž vizí je naučit Čechy správně přijímat UV záření a rozumné slunění jako součást zdravého životního stylu.

„Opalovat bychom se měli vždy pozvolně a na výsledky nespěchat. Naopak bychom měli nechat pokožku postupně zvykat na sluneční záření tak, aby se v žádném případě nespálila. Mezi zásady zdravého opalování rozhodně nepatří dlouhodobé či nárazové intenzivní vystavování se slunci. Po překročení doby, po kterou je kůže schopná chránit se sama, by měla být samozřejmostí její ochrana před spálením. Tu může tvořit buď vhodný oděv, nebo krém s dostatečným ochranným faktorem,“ dodává Michal Kárych.

O ČAZO
Česká asociace zdravého opalování byla založena roku 2009. V tomtéž roce se stala členem Evropské asociace opalování (ESA). Cílem ČAZO je zprostředkovat všem lidem v České republice nejnovější vědecké a lékařské poznatky o vlivu mírného vystavování lidského těla UV záření. Z dlouhodobého hlediska chce ČAZO přispět svou činností k růstu a stabilitě solárního průmyslu. V neposlední řadě si za svůj cíl klade pomoci lidem zlepšit svůj zdravotní stav skrze vitamin D přijímaný ze slunečního záření. Vize České asociace zdravého opalování je naučit všechny v České republice správně přijímat ultrafialové záření a jeho rozumné využívání chápat jako součást zdravého životního stylu.



autor:
datum vydání:
27. května 2013


Diskuze k článku „5 největších mýtů o opalování“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!