Jaké bude letošní léto

autor: Mgr. Jana Hájková
Chcete vědět, jaké budou letošní prázdninové měsíce z hlediska počasí, jestli bude pršet, svítit slunce či foukat vítr? Pak si přečtěte dnešní článek. Je založen jak na meteorologických poznatcích, tak na nejrůznějších léty ověřených pranostikách.


Počasí v posledních dnech se zdá být stálé

Teploty se postupně šplhají vzhůru, sluníčko svítí celé dny a dešťových přeháněk bylo také poskrovnu. Díky posledním červencovým dnům, které byly spíše beze srážek, můžeme očekávat obdobný ráz počasí v celém měsíci červenci. Naopak, pokud v posledních pěti červnových dnech prší, pak proprší i celý následující měsíc.

Rozhodujícím datumem pro určení letního počasí je 8. červenec

Pokud je kolem tohoto data deštivé počasí, pak můžeme očekávat i vrcholné léto s deštníkem v ruce. Jenže letos je právě nyní, tedy před i těsně po 8. červenci počasí nádherné a proto se můžeme těšit na krásné teploty a oblohu bez tmavých mraků od poloviny července až do poloviny srpna. Tomu odpovídá i aktuální předpověď počasí vydaná Meteopressem, kdy od středy můžeme sice ojediněle očekávat menší přeháňky, ale denní teploty se stále budou držet kolem 25 stupňů. Momentálně nás totiž ovlivňuje výběžek vyššího tlaku vzduchu.

A právě oblast vysokého tlaku vzduchu nad Atlantikem je nadějí na prosluněné léto

Teplota Atlantského oceánu není v posledních týdnech obzvláště vysoká, což je dobrá zpráva. (zdroj: 1) Vědci totiž dokázali, že pokud je Atlantik teplý, vypařuje se z něj výrazně vyšší množství vody, která se následně přesouvá nad střední Evropu. Zde zkondenzuje a promění se v dešťové srážky. Letos na zemský povrch v České republice spadlo obvyklé množství srážek. Nehrozí teď situace, která nastala před deseti lety, kdy díky absenci dešťů na jaře byla půda vysušená a hladiny podzemních vod byly během letních měsíců mizivé. Voda se ze zemského povrchu vypařuje, v dané oblasti se vytvářejí mraky, ze kterých následně prší. Takovýto koloběh zabraňuje neúměrně vysokým teplotám.

Jelikož se nad střední Evropou v poslední době spíše udržuje oblast vysokého tlaku vzduchu, nefoukají větry od západu. Mírné větry přicházejí v podobě brízy (místní vítr vyrovnávající rozdíly teploty mezi mořem a pevninou) z jihozápadu a přinášejí k nám mírné počasí s příjemnými teplotami.

Zdroj: 1) www.spiegel.deautor:
datum vydání:
10. července 2013


Diskuze k článku „Jaké bude letošní léto“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!