Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

V Česku byl zaznamenán nový druh ptáka

autor: Jan Stehlík
V sobotu 16. listopadu se ornitologovi Lubošovi Doupalovi podařil vskutku netradiční objev – v keřích u Hradeckého rybníka na Přerovsku pozoroval v Česku dosud nezaznamenanou pěnici malou (Sylvia nana). Nový druh ptáka následně několik lidí i zdokumentovalo.

Tento malý pěvec z čeledi pěnicovitých dosahuje délky 11-12 cm a patří tak k nejmenším druhům pěnic na světě. „Do Evropy se ojediněle zatoulávají mladí nezkušení ptáci v době podzimního tahu. Pěnice malé hnízdí ve střední Asii, od Kaspického moře přes Írán, na jihu Mongolska až po severozápadní Čínu a na zimu táhnou do Indie, na Arabský poloostrov a do severovýchodní Afriky,“ uvedl ornitolog Jiří Šafránek. Ornitology tak její výskyt na území ČR překvapil, i když se během tahu ojediněle objevuje v západní Evropě. „V těchto dnech byla objevena například i ve Španělsku,“ dodal.

Pěnice malá se tak nejspíš stane 407. ptačím druhem zaznamenaným v Česku. Letos však není jediným druhem, kterého u nás ornitologové pozorovali poprvé. Další dva byly chyceny v rámci pravidelných kroužkovacích akcích v Jeseníkách na Červenohorském sedle, kudy ptáci na veliko protahují. Všechny tři letošní prvovýskyty se tak uskutečnily na území Olomouckého kraje.

406. ptačím druhem se stal sedmihlásek malý (Iduna calligata), který byl chycen 4. září. V Česku tak jde již o čtvrtý druh sedmihláska, z nichž zde však hnízdí pouze jeden (sedmihlásek hajní – Hippolais icterina).

405. druhem se stal budníček temný (Phylloscopus fuscatus), chycený v noci 11. října, který u nás pravděpodobně rozšíří již dnes relativně početnou skupinu osmi druhů budníčků.

Všechna tři pozorování musí ještě verifikovat Faunistická komise České společnosti ornitologické a teprve po jejich akceptování se uvedené druhy stanou součástí avifauny ČR.

Video první české pěnice malé můžete zhlédnout zde:

autor:
Jan Stehlík

datum vydání:
19. listopadu 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.