Sčítání netopýrů

autor: Jakub Juda
V tomto článku Vás chci seznámit se sčítáním netopýrů na zimovištích, které je malým, ale nezbytným zlomkem celé škály činností (odchyt do sítí, kroužkování, vyvěšování netopýřích budek...), jež k ochraně netopýrů patří. Dozvíte se, jak sčítání netopýrů probíhá, jaké údaje jsou pro nás důležité a hlavně zjistíte, jak vypadá ochrana přírody v praxi.

Neberte následující řádky jako návod pro amatérské sčítání!!! Manipulace s netopýry je zákonem zakázána (povolena je pouze osobám či organizacím, které obdrželi výjimku ze zákona, jako např. ČESON)!!!

Netopýři využívají pro své zimování různé druhy vhodných úkrytů. Hlavním kritériem pro výběr je teplota, která by se měla pohybovat kolem 8°C, vlhkost na zimovišti a lokalita nesmí být rušena. Při mírné zimě mohou netopýři zimovat například i v dutinách stromů, ale nejrozšířenějším zimovištěm jsou jeskyně, staré sklepy a štoly. A protože je nemožné běhat po lese a počítat zimující netopýry ve stromových dutinách, probíhá sčítání pouze v jeskynních, štolách a sklepích.

Výbava terénního pracovníka musí být tedy přizpůsobena pohybu v podzemních prostorách. Jako nejdůležitější uveďme například silnou baterku, náhradní světlo, helmu, lano s horolezeckou výbavou, pracovní oděv, holínky či "broďáky", ale také poznámkový blok a tužku. Do podzemních prostor nikdy nechodí terénní pracovníci sami, protože může dojít k úrazu a člověk se zlomenou nohou by se už nemusel z podzemí sám dostat, popřípadě si zajistit pomoc. Před vstupem do jeskyně či štoly se také oznamuje osobám, které se akce nezúčastňují, ve které lokalitě se sčítání provádí a jaký je přibližný návrat, aby se v případě ohrožení života zahájila pátrací akce.

Aby byli po dobu zimování v bezpečí, některé druhy často zalézají do skulin a hlubokých vrtů. Proto je důležité nahlédnout do každé díry a za každý výčnělek, abychom nalezli co největší počet netopýrů a sčítání tak bylo přesnější. Po celou dobu průzkumu je důležité, nezdržovat se v podzemí déle než je nutné, protože díky naší přítomnosti dochází k rušení netopýrů (zvyšující se okolní teplota, hluk...). Netopýry, které dokážeme určit pouze pohledem, nebereme do rukou. Ostatní netopýry sundáme a pomocí přesných určovacích znaků určíme. Údaji, potřebnými pro další výzkum jsou druh, lokalita, datum sčítání a venkovní teplota. Dalšími údaji mohou být věk, pohlaví, váha. Má-li netopýr kroužek, opíšeme text z kroužku a společně, s již zmíněnými údaji, informujeme o nálezu Museum Praha.

Tak to je z terénu všechno. Získané informace se pak zpracují a pošlou na instituce zabývající se ochranou netopýrů, kde údaje zpracují, ale to by již bylo na další povídání.

Článek si nebral za cíl, naučit Vás určovat netopýry nebo Vám poskytnout nepřeberné množství informací, ale ukázat Vám, jak se "dělá" ochrana přírody. Buďte ve svých aktivitách pro přírodu vytrvalí a mnoho zdaru.



autor:
datum vydání:
21. ledna 2005


Diskuze k článku „Sčítání netopýrů“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru