Zahrada Čech 2015 bohužel bez mykologů ale i tak má co nabídnout

autor: Mgr. Jana Hájková
Velmi významná výstava, která každoročně patří k nejnavštěvovanějším v České republice. Devítidenní program si zaslouží pozornost návštěvníků. Kvůli letošnímu suchému létu museli ale bohužel pořadatelé zrušit plánovanou houbařskou výstavu a poradnu, jelikož mykologové nemají šanci dostatečně zaplnit prostor.

Vystavovatelé ze všech koutů naší domoviny zde budou ukazovat a povětšinou i prodávat mnohé zahradnické, chalupářské či kutilské nebo i potravinářské výrobky. Z těch nejtypičtějších jmenujme například: ovoce, zelenina, květiny, cibuloviny, zahradní mechanizace, ovocné i okrasné stromky a dřeviny, bonsaje, zahrádkářské potřeby, osivo, domácí potřeby, hnojiva, postřiky, stavební a průmyslové výrobky, služby pro zahrádkáře, přirodní léčiva, sazenice, bylinky, ale také skleníky, pařeniště, zahradní technika a nábytek, bytové doplňky či potraviny a víno.

Vystavovatelů bude letos přes 400 a pořadatelé očekávají minimálně dosažení loňské účasti, tedy příchodu alespoň 82 tisíc návštěvníků. Naštěstí jim k tomu bude přát i počasí právě přicházejícího babího léta. Vstupné pro běžného dospělého návštěvníka je 120 korun na místě (v předprodeji pak 70), vstupenka pro rodinu pak stojí 250 (150 Kč). Důchodci, studenti, děti a zdravotně postižení koupí vstupenku za 90 (70) korun. Zdarma se na výstaviště dostanou držitelé průkazky ZTP-P včetně jedné osoby jako doprovodu nebo i děti do výšky 120 centimetrů.

Devítidenní program

Letos byla podzimní Zahrada Čech naplánována na období poloviny září, od pátku 11. do soboty 19. s otevírací dobou od 9 do 17 hodin. Zajištěn je každodenní program, který obsahuje nejrůznější hudební vystoupení, scénky, autogramiády, ale i soutěže o zajímavé ceny. Některé dny budou spojeny s hudebními nebo časopisovými médii jako je rádio Blaník či Český rozhlas nebo časopisy Zahrádkář a Receptář. V průběhu celé expozice budou vyhlášeny výsledky soutěží Regionální potravina Ústeckého kraje 2015, Zelí roku 2015, Nejkrásnější zahrada 2015, Soutěž o nejlepší recept na téma „plackování“, Křišťálové jablko nebo Nejatraktivnější rostlina pálivé papričky.

Problémy letošního ročníku Zahrady Čech

V zásadě se zatím vyskytly dva celkem závažné problémy, ze kterých mají pořadatelé letošního ročníku obavy. A to komplikace v dopravě v důsledku uzavírky jedné z příjezdových cest z důvodu rekonstrukce mostu. Druhou negativní věcí je, že se nepovede zorganizovat letos poprvé naplánovanou mykologickou výstavu. Pořadatelé doporučují návštěvníkům trpělivost při příjezdu i odjezdu z litoměřického výstaviště. V rekonstrukci se totiž nachází jeden z příjezdových mostů. Tyršův most přes Labe již potřeboval kvůli svému havarijnímu stavu generální opravu, která probíhá od začátku dubna, a tak budou muset lidé využít objízdné trasy přes most generála Chábery. Proto je potřeba, aby vyrazili s dostatečným předstihem a udělali si časovou rezervu pro případ dopravních komplikací. „Návštěvníci jedoucí od Prahy po dálnici D8 by proto měli sjet už v Roudnici nad Labem a do Litoměřic zamířit po pravé straně Labe. Řidiči jedoucí od Ústí nad Labem mohou využít silnici ze Sebuzína přes Tlučeň na Litoměřice.“ (zdroj: 2) Parkování bude opět zajištěno v prostoru nedalekých kasáren, kam se vejde zhruba tisíc automobilů. Další možností je parkování v ulici Karla IV., kde je ale počet parkovacích míst omezen. Na letošní ročník Zahrady Čech byla poprvé plánována také houbařská expozice, kde měli mykologičtí odborníci vést pro zájemce i houbařskou poradnu. Bohužel ale tento plán zhatilo počasí a kvůli extrémně suchému létu není co vystavovat.

Pojmenování Zaharada Čech

Když se řekně Zahrada Čhech, tak se většině z nás vybaví právě popisovaná výstava zahrádkářských produktů a nejrůznějších pomůcek pro kutily. Jako frazeologismus můžeme použít Zahradu Čech i pro označení velmi úrodné oblasti naší země. Zde jsou nejen dostatečně bohaté srážky, ale i na nadprůměrné teploty. Tato lokalita se rozkládá na území dolního Polabí a Poohří. Vymezujeme ji v užším slova smyslu jako Litoměřicko, Mělnicko a Lounsko. Nebo k širšímu pojetí přidáváme navíc i oblast Nymburska a okolí města Kolín. „Nedaleko od Litoměřic se nachází oblast Porta Bohemica, neboli Brána Čech. V tomto smyslu se za touto branou nalézá právě ona pomyslná Zahrada Čech. Pro Čechy je ovšem dost příznačné to, že kromě úrodných polí, sadů a zahrad se tato oblast také vyznačuje vysokou koncentrací nepříliš čistého chemického průmyslu (a před samotnou českou branou je krajina velice zdevastovaná těžbou hnědého uhlí).“ (zdroj: 4) Zdroje informací:
1) http://www.zahrada-cech.cz
2) http://usti.idnes.cz
3) http://www.kudyznudy.cz
4) https://cs.wikipedia.orgautor:
datum vydání:
14. září 2015


Diskuze k článku „Zahrada Čech 2015 bohužel bez mykologů ale i tak má co nabídnout“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!