Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Po projednání novely zákona o ochraně přírody a krajiny začne MŽP intenzivně komunikovat s obcemi a veřejností na téma Národní p

autor: Ministerstvo životního prostředí
Praha, 14. září - Dnes v dopoledních hodinách se v budově Krajského úřadu Středočeského kraje sešel náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský s hejtmanem Milošem Peterou. Hovořili spolu o dalším postupu v procesu příprav vyhlašování NP Křivoklátsko.

„V říjnu se bude v Poslanecké sněmovně projednávat MŽP připravovaná novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která je pro nás klíčovým systémovým řešením pro všechny naše národní parky. Pokud bude schválena, máme půdu pro případné vyhlášení NP Křivoklátsko připravenou. Poté se dostaneme do další etapy, v níž Ministerstvo životního prostředí zahájí intenzivní komunikaci s obcemi a veřejností v tomto kraji. Jsme spolu s naší rezortní organizací - Agenturou pro ochranu přírody a krajiny ČR - a s naším partnerem - Středočeským krajem - připraveni dát na stůl všechny argumenty pro vyhlášení našeho pátého národního parku. Společně chceme vést co nejširší a nejpodrobnější diskuzi, i když stále platí, že pokud obyvatele dané lokality nepřesvědčíme, nepůjdeme proti jejich vůli. A to říkám, ačkoli jsem přesvědčen, že si titul národní park Křivoklátsko zaslouží a že by právem vzbudil ještě větší zájem tuzemských i zahraničních turistů. U Pražanů vzhledem k dostupnosti této lokality by to, odhaduji, platilo dvojnásob,” zdůrazňuje náměstek pro ochranu přírody a krajiny Vladimír Dolejský.

„Očekávám, že větší informovanost obyvatel dotčených obcí výrazně pomůže naklonit veřejné mínění ve prospěch zřízení NP a přesvědčit všechny dosud váhající. Myslím si, že právě v tomto by nám MŽP i AOPK ČR mohly pomoci. Stojím si za tím, že argumenty „pro” jsou dostatečně výmluvné. Vyhlášení parku přinese více peněz do regionu, lepší dosažitelnost dotací a zvýší turistický ruch, který znásobí podnikatelské příležitosti,“ dodává hejtman Petera.

MŽP navrhuje, aby statut národního parku získalo nejcennějších 102 km2 Křivoklátska, tedy 16 % stávající chráněné krajinné oblasti. Hranice by vedla tak, aby nebyla do parku zahrnuta zastavěná území sídel či větší zemědělsky obhospodařované plochy. S výjimkou klidového území by pohyb osob měl být ve většině území svobodný. Místní obyvatelé a osoby jim blízké, vlastníci a nájemci by se v připravovaném národním parku měli pohybovat bez omezení. V národním parku by ležela jen Karlova Ves, ostatní obce by zůstaly za jeho hranicemi. Vyhlášení parku by se mělo nepřímo dotknout 17 obcí, pro myšlenku NP je zatím zhruba polovina z nich.

Křivoklátsko patří mezi klenoty českého přírodního dědictví. Národní park by měl být vyhlášen na více než 10 000 hektarech pozemků. Cenné jsou zejména lesy, které tvoří největší lesní komplex ve vnitrozemí ČR. V oblasti se vyskytuje víc než 84 druhů původních dřevin, přes 1800 druhů cévnatých rostlin, což jsou dvě třetiny všech druhů u nás, a 155 druhů ptáků. Žijí zde desítky ohrožených rostlin a živočichů, jakými jsou vzácný čáp černý, mlok skvrnitý nebo například dravec luňák červený; z rostlin kupříkladu tis červený nebo mochna bílá.

autor:
Ministerstvo životního prostředí
email: info@mzp.cz
www stránky: http://www.mzp.cz

datum vydání:
14. září 2015


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.