Panda nepatří Číně, ale Tibetu

autor: Petr Kadlík
Divná doba. Od konce vlády komunistů uteklo už skoro 30 let, ale Praha je dnes opět plná rudých vlajek. Politiku ale na Přírodě neřešíme, my jsme tu přes 'zvířátka a kytičky'. Takže co se třeba podívat na 'Čínský národní poklad', tedy pandu?

Informace o pandě velké z Wikipedie:

Panda velká (Ailuropoda melanoleuca) je savec nyní řazený do čeledi medvědovití. Žije v hornatých oblastech centrální části Čínské lidové republiky, jako je například Sečuán. Od druhé poloviny 20. století se panda stala národním symbolem Číny a je zobrazována na čínských zlatých mincích.

Západ se poprvé seznámil s pandou velkou v roce 1869 díky cestovnímu deníku francouzského misionáře Armanda Davida (1826–1900). Veřejnost si pandu velmi oblíbila, přinejmenším díky tomu, že je na první pohled roztomilá a podobá se živému plyšovému medvídku. Fakt, že je obvykle zobrazována pokojně žvýkající bambus, na rozdíl od lovu, také přispívá jejímu obrazu nevinnosti.


Čínská politická reprezentace se ráda chlubí roztomilou pandou jako svým národním symbolem. Šíření tohoto jedinečného zvířete mimo území Číny se přísně reguluje, schvalují ho nejvyšší představitelé čínské komunistické strany. Zajímavý na tom je ale fakt, že panda historicky vlastně není čínské zvíře. Panda, spolu s legendárním 'Yetim', ve skutečnosti náleží Tibetu. Konkrétně jde o oblast Wolong / Wo-Dhom - což v tibetštině (nikoliv čínštině) znamená 'Území, kde žije panda'.

A co to všechno pro nás znamená? Vlastně vůbec nic. Snad jen zamyšlení se nad tím, jak moc je spolehlivým partnerem našeho malého státu někdo, kdo se chlubí zvířetem které získal až pomocí armády v roce 1951...

Fotogalerie k článkuPanda velká - klikněte pro zobrazení detailuPanda velká - klikněte pro zobrazení detailuPanda velká - klikněte pro zobrazení detailu

Na pandě z Tibetu nezáleží, jde o čínské investice!

Jestli máte pocit, že na nějakém bezvýznamném zvířeti vlastně vůbec nezáleží a jde o investice, tak se můžeme rozhlédnout po světě. To, jak se v Číně přistupuje k životnímu prostředí je známé, výroba je pro ně důležitější než životní prostředí nebo kvalita života lidí. Stačí si jen vzpomenout, jaké problémy s čistotou ovzduší musela Čína řešit v průběhu olympiády v Pekingu.

Poslední dobou se čínské úřady konečně snaží tuto situaci zlepšit a tlačí na firmy, aby exhalace a znečištění zmenšovaly. Firmy to ale často řeší tak, že své ekologicky problematické výrobní procesy přesunují jinam - do ještě chudčích míst světa, kde jsou peníze důležitější než budoucnost. Oblíbená se pro ně z tohoto hlediska stala Latinská Amerika a Afrika. Chcete také patřit mezi ty země, pro které jsou prachy to nejdůležitější? :-(
autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz

datum vydání:
28. března 2016


Diskuze k článku „Panda nepatří Číně, ale Tibetu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.