Pokles spotřeby pesticidů? Díky počasí…

Začátkem července schválila vláda informaci o plnění Národního akčního plánu ke snížení používání pesticidů v České republice 2015, kterou jí předložil ministr zemědělství Marian Jurečka.

Oseté pole - klikněte pro zobrazení detailuOseté pole, autor: Lenka Kadlíková, http://www.priroda.cz „Národní akční plán na snížení pesticidů se nám daří naplňovat. Celková spotřeba přípravků na ochranu rostlin v posledních letech klesá. V roce 2015 to bylo méně o 408 tun, což je ve srovnání s předchozím rokem pokles o 3,2 procenta,“ uvedl v tiskové zprávě ministr. To by se na první pohled mohlo jevit jako vynikající údaj. Když si ale vzpomeneme na průběh loňského počasí, zjistíme, že se vlastně o takový zázrak nejedná. Bylo takové teplo až horko, že nerostly plevely ani pěstované rostliny, takže pokles spotřeby herbicidů je jasný. V katastrofálním suchu, za které budou zemědělci dostávat odškodnění, se rozhodně nedařilo ani houbovým chorobám, tudíž ani fungicidů nebylo tolik zapotřebí. Takže pokles spotřeby v jednotkách místo desítkách procent je za těchto podmínek mizivý. Letmý pohled na data z webu Mze napoví, že v tiskové zprávě je chyba. Meziroční rozdíl v celkové spotřebě je necelých 165 tun a nikoli uváděných 408. Ale těžko říct, z jakých dat bylo vycházeno.

Vzhledem k tomu, že se v byznysu s pesticidy točí obrovské peníze, dá se předpokládat, že stejně jako jiné značkové zboží budou předmětem zájmu padělatelů. Na to si koneckonců chemická lobby a ministerstvo zemědělství již delší čas stěžují. Zřejmě proto se za porušení pravidel při dovozu chemických látek ze zahraničí a také za používání nelegálních přípravků zvyšují postihy z 1 milionu na 3 miliony korun. Nic proti tomu, ale spíše to naznačuje, že se jedná o poměrně závažný problém. A jelikož nelegální přípravky se zcela jistě nezanášejí do tabulek spotřebovaných pesticidů, můžeme se jen dohadovat, jestli k celkovému poklesu spotřeby skutečně došlo.

Bude určitě zajímavé sledovat, s jakými čísly se ministerstvo vytasí za rok, když letos jsme prozatím měli „celkem normální“ středoevropské jaro a léto. Což třeba houbám opravdu vyhovuje. A nejen těm v lese, na které se nestříkají fungicidy…

spotřeba v jednotlivých letech

zdroj: MZe

Debata k článku 'Pokles spotřeby pesticidů? Díky počasí…'
vytisknout článekNejste si jisti významem některého odborného termínu v článku? Zkuste se poradit s naším slovníkem.

ReklamaVyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Stopy zvířat
Poznáte stopy zvířat?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 63%

Vyhledávání


Facebook

Tapety na plochu


tapeta Žirafa

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2017 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Webhosting, Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář, Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.