Pokles spotřeby pesticidů? Díky počasí…

autor: Richard Šedý
Začátkem července schválila vláda informaci o plnění Národního akčního plánu ke snížení používání pesticidů v České republice 2015, kterou jí předložil ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Národní akční plán na snížení pesticidů se nám daří naplňovat. Celková spotřeba přípravků na ochranu rostlin v posledních letech klesá. V roce 2015 to bylo méně o 408 tun, což je ve srovnání s předchozím rokem pokles o 3,2 procenta,“ uvedl v tiskové zprávě ministr. To by se na první pohled mohlo jevit jako vynikající údaj. Když si ale vzpomeneme na průběh loňského počasí, zjistíme, že se vlastně o takový zázrak nejedná. Bylo takové teplo až horko, že nerostly plevely ani pěstované rostliny, takže pokles spotřeby herbicidů je jasný. V katastrofálním suchu, za které budou zemědělci dostávat odškodnění, se rozhodně nedařilo ani houbovým chorobám, tudíž ani fungicidů nebylo tolik zapotřebí. Takže pokles spotřeby v jednotkách místo desítkách procent je za těchto podmínek mizivý. Letmý pohled na data z webu Mze napoví, že v tiskové zprávě je chyba. Meziroční rozdíl v celkové spotřebě je necelých 165 tun a nikoli uváděných 408. Ale těžko říct, z jakých dat bylo vycházeno.

Vzhledem k tomu, že se v byznysu s pesticidy točí obrovské peníze, dá se předpokládat, že stejně jako jiné značkové zboží budou předmětem zájmu padělatelů. Na to si koneckonců chemická lobby a ministerstvo zemědělství již delší čas stěžují. Zřejmě proto se za porušení pravidel při dovozu chemických látek ze zahraničí a také za používání nelegálních přípravků zvyšují postihy z 1 milionu na 3 miliony korun. Nic proti tomu, ale spíše to naznačuje, že se jedná o poměrně závažný problém. A jelikož nelegální přípravky se zcela jistě nezanášejí do tabulek spotřebovaných pesticidů, můžeme se jen dohadovat, jestli k celkovému poklesu spotřeby skutečně došlo.

Bude určitě zajímavé sledovat, s jakými čísly se ministerstvo vytasí za rok, když letos jsme prozatím měli „celkem normální“ středoevropské jaro a léto. Což třeba houbám opravdu vyhovuje. A nejen těm v lese, na které se nestříkají fungicidy…

spotřeba v jednotlivých letech

zdroj: MZeautor:
Richard Šedý
Nezávislý propagátor šetrnějšího zemědělství vystupující pod pseudonymem.

datum vydání:
17. srpna 2016


Diskuze k článku „Pokles spotřeby pesticidů? Díky počasí…“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!