Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Časté souboje samců mohou způsobit vyhynutí druhu

Nic se nemá přehánět. Toto známé moudro platí i pro soupeření o přízeň nejatraktivnějších samic…

 - klikněte pro zobrazení detailuautor: Wikipedia, http://www.wikipedia.org

Být „supersamcem“ je samozřejmě skvělé, jenže pokud je šarvátek příliš, dotyčný druh se vystavuje většímu riziku vyhynutí. Plyne to ze studie, kterou provedli odborníci z londýnské School of Biological and Chemical Sciences.

Když je populace dostatečně velká a daří se jí dobře, častá účast v agresivních kláních o přízeň samic rozhodně nepředstavuje špatnou strategii. Jakmile ale nastanou nějaké problémy, může jít o cestu vedoucí k sebezničení.

Vědci pomocí počítačového modelu hledali odpověď na otázku, zda se „bojechtivá“ zvířata dokážou lépe vyrovnat s různými změnami životního prostředí (rostoucí teplota, acidifikace a tak dále). Výsledky byly jasné – čím je dané populace menší, tím vyšší je pravděpodobnost, že soupeření samců přispěje k jejímu vyhynutí.

Důvodem je skutečnost, že nikdy nemůžete mít všechno. Pokud investujete příliš energie do toho, abyste získali samice s nejlepšími geny (a zplodili s nimi potomky s nejlepšími geny), bude vám pak chybět v jiných situacích. Snadněji se tedy stanete kořistí nějakého predátora, zraníte etc.

V případě, že má populace více než 100 jedinců, výhody pohlavního výběru převažují nad jeho nevýhodami. Pro poloviční populaci to však už neplatí.

„Ačkoliv tyto výsledky mají v současnosti převážně teoretický charakter, jsou významné z hlediska zachování obrovského množství zvířat,“ upozornil spoluautor dotyčné studie Dr. Rob Knell.

Zdroj: EurekAlerts!

Debata k článku 'Časté souboje samců mohou způsobit vyhynutí druhu'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz