Vymírání ledních medvědů prý bude pokračovat

autor: Jiří Černý
Celosvětová populace ledních medvědů by se do roku 2056 mohla snížit ze současných cca 26 000 jedinců na cca 17 000 jedinců.

S touto znepokojivou predikcí přišel výzkumný tým vedený Ericem V. Regehrem z US Fish and Wildlife Service. Roztomilé huňáče ohrožuje především tání ledu v Arktidě.

Odborníci zkombinovali různá data – například generační dobu ledních medvědů a informace získané analýzou družicových snímků plus počítačových simulací – a dospěli k tomu, že během následujících třech generací velikost globální populace dotyčných zvířat s relativně vysokou pravděpodobností klesne zhruba o 30%.

„Naše zjištění podporují potenciál pro velké ztráty ledních medvědů v důsledku ubývání mořského ledu,“ konstatoval Regehr.

To, že by se tento druh ocitnul na pokraji vyhynutí, však nehrozí. Z výše uvedených závěrů tedy neplyne, že by ho Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) i nadále neměl vést pouze jako „zranitelný“.

Určitý problém samozřejmě spočívá v tom, že předpovědi týkající se tání arktického ledu spíš nevycházejí, než vycházejí. Například před 7 lety Al Gore na klimatické konferenci v Kodani prohlásil, že už v roce 2013 by v letních měsících v Arktidě nemusel být žádný led. Pozdější klimatické modely ale v dané souvislosti zmiňovaly rok 2050. A tak dále.

Zdroj: Royal Society Publishingtémata článku:
autor:
datum vydání:
7. prosince 2016


Diskuze k článku „Vymírání ledních medvědů prý bude pokračovat“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!