Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Vymírání ledních medvědů prý bude pokračovat

Celosvětová populace ledních medvědů by se do roku 2056 mohla snížit ze současných cca 26 000 jedinců na cca 17 000 jedinců.

Ursus maritimus - klikněte pro zobrazení detailuUrsus maritimus, autor: Wikipedia, http://www.wikipedia.org

S touto znepokojivou predikcí přišel výzkumný tým vedený Ericem V. Regehrem z US Fish and Wildlife Service. Roztomilé huňáče ohrožuje především tání ledu v Arktidě.

Odborníci zkombinovali různá data – například generační dobu ledních medvědů a informace získané analýzou družicových snímků plus počítačových simulací – a dospěli k tomu, že během následujících třech generací velikost globální populace dotyčných zvířat s relativně vysokou pravděpodobností klesne zhruba o 30%.

„Naše zjištění podporují potenciál pro velké ztráty ledních medvědů v důsledku ubývání mořského ledu,“ konstatoval Regehr.

To, že by se tento druh ocitnul na pokraji vyhynutí, však nehrozí. Z výše uvedených závěrů tedy neplyne, že by ho Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) i nadále neměl vést pouze jako „zranitelný“.

Určitý problém samozřejmě spočívá v tom, že předpovědi týkající se tání arktického ledu spíš nevycházejí, než vycházejí. Například před 7 lety Al Gore na klimatické konferenci v Kodani prohlásil, že už v roce 2013 by v letních měsících v Arktidě nemusel být žádný led. Pozdější klimatické modely ale v dané souvislosti zmiňovaly rok 2050. A tak dále.

Zdroj: Royal Society Publishing

Debata k článku 'Vymírání ledních medvědů prý bude pokračovat'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta \

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz