Nikon zveřejnil nejlepší letošní videa natočená přes mikroskop

autor: Jiří Černý
Šestý ročník soutěže Nikon Small World in Motion zná své vítěze. Podívejte se na dechberoucí záběry, které odhalují krásu života na mikroskopické úrovni.

Na prvním místě se umístilo video pořízené William Gilpinem ze Stanford University. To ukazuje pozoruhodné obrazce, které ve vodě vytváří larva hvězdice pátrající po potravě – což je něco, co dosud nikdo nezachytil.

„Krása tohoto časosběrného videa a vědy za ním ukazuje, že video nejen představuje nezbytnost pro vědecké pracovníky, ale také inspiruje budoucí vědce ke zkoumání života, který je obklopuje. Vidět pouze statistický obraz snímaný mikroskopem je jedna věc, ale vidět tento život v pohybu opravdu staví složitost a krásu světa do nové perspektivy,“ komentoval ho Eric Flem, komunikační manažer Nikon Instruments,

Stříbrnou medaili si odnesl záznam bizarní lovecké techniky, používané labutěnkou obecnou (Lacrymaria olor). Tento fascinující prvok dokáže natáhnout krk až na sedminásobek délky svého těla, díky čemuž vyhlédnutou kořist lehce polapí. Autorem dotyčného videa je ostřílený veterán soutěže Charles Krebs z Issaquah (Washington).

Třetí příčka pak patří videu Wima van Egmonda z Berkel en Rodenrijs, které nabízí ohromující pohled na „kvetoucí“ kropidlák černý (Aspergillus niger) – tedy houbu způsobující takzvanou „černou plíseň“ na ovoci a zelenině.

Všechna výše zmíněná videa si můžete prohlédnout níže.autor:
Jiří Černý

datum vydání:
15. prosince 2016


Diskuze k článku „Nikon zveřejnil nejlepší letošní videa natočená přes mikroskop“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.