Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Outdoor 3 - Údržba vybavení

autor: Lenka Kadlíková
V dnešní době je většina velmi kvalitního i méně kvalitního vybavení do přírody opatřena trvalým pórézním voděodolným materiálem, který je zároveň i prodyšný. Pokud bychom třeba stan či bundu nechaly stále špinavé, zanedlouho zjistíme, že se v bundě použité za stejných podmínek potíme více než dříve.

Nečistoty totiž ucpou v materiálu póry a ty pak nepustí páry ven. Ty uvnitř bundy kondenzují a my jsme stejně mokří, jako kdyby nám bunda promokla. Její nepromokavá úprava nám tudíž v tuto chvíli není k ničemu.

Pravda. Ve stanu se nám asi tolik páry nezkondenzuje, ale může nastat jiný problém. Nečistoty překrývají nepropustný materiál a podporují tak hnilobu a plesnivění. Navíc stejně jako u bundy, kalhot či bot zamezí vniknutí impregnace do hloubky.

Naopak není třeba prát bundu po každém výletě pokud není špinavá. Častým praním i v sebelepším speciálním prostředku částečně ztrácí tyto materiály své vlastnosti. Správným ošetřením po praní se však dá tyto ztráty minimalizovat.

Zcela nevhodné je tyto materiály prát v aviváži! Aviváž totiž na těchto materiálech funguje jako již zmíněné nečistoty, ucpává póry a tím vlastně znehodnocuje výhody materiálu. Nejvhodnější jsou jemné, biologicky odbouratelné prací přípravky bez obsahu detergentů. Určitě se vyplatí zajít do sportovní prodejny a připlatit si za speciální přípravky na praní tohoto oblečení a na čištění bot. Určitě nechcete, abyste zjistili na konci sezóny strávené na sněhu nebo turistikou v horách, že Vaše bunda po malé přeháňce promokla a Váš stan je za deštivého počasí nepoužitelný, protože vám kape na hlavu a probouzíte se zimou v mokrém spacáku. Možná se budete divit, ale rozhodně je lepší prát outdorové oblečení v pračce. Tímto způsobem se dá totiž dosáhnout rovnoměrnějšího rozptýlení aktivních látek do materiálu. Dokonce i sušička při nižších teplotách tomuto oděvu prospěje. Pokud výrobce Vašeho oblečení vysloveně nezakazuje sušení v sušičce, dosáhnete tím lepšího výsledku. Zvlášť vhodné je to u výrobků s péřovou náplní. Peří se totiž tímto způsobem rovnoměrně rozloží po celých komorách a nedojde tak k jeho slehnutí. Za normálních pokojových podmínek schne peří přibližně 4dny a musí se poměrně často proklepávat, aby nedošlo k již zmíněnému slehnutí péřové nápně.

Vše co zde dosud bylo řečeno platí pro veškeré moderní sportovní vybavení z polyesterových dutých vláken, polyamidu (nylonu),polyesteru,pro všechny druhy počesaných materiálů (fleece), funkčí prádlo typu Moira, celtovinu, bavlněné, vojenské, maskovací oblečení. Vše se dá aplikovat i na péřové bundy a spacáky. Na ně však existují jiné přípravky.

Boty

Co se týče nečistot platí úplně to samé jako u oblečení. Nečistoty způsobují značnou únavu materiálu, podporují růst mikroorganismů, které způsobují jednak trouchnivění materiálu a také nám mohou přinést zdravotní problémy v podobě plísní na nohou. Pokud jsou boty hodně špinavé, nejprve je očistíme od největší špíny čistou vodou a kartáčkem. Včetně podrážky. Potom je dobré použít některý ze speciálních přípravků na čištění obuvi. Docílíme tím hloubkového vyčištění a tím umožníme impregnaci proniknout co nejhlouběji do materiálu.

Pokud obuv nosíte denně časem se Vám začne uvnitř boty tvořit vrstvička soli z vašeho potu. Proto je nutné je po několika měsících namočit přes noc do čisté vody, aby se sůl rozpustila. Ráno vodu vylijte a boty propláchněte,usušte kovové části(aby nezrezivěly) a nechte je při pokojové teplotě řádně proschnout vycpané novinami. Nikdy je nesušte na troubě, v blízkosti ohně, radiátoru a jiného přímého zdroje tepla. Mohlo by tak dojít k popraskání kůže, nebo třeba k odloučení lepené podrážky.

autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
19. března 2004


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.