Outdoor 3 - Údržba vybavení

autor: Lenka Kadlíková
V dnešní době je většina velmi kvalitního i méně kvalitního vybavení do přírody opatřena trvalým pórézním voděodolným materiálem, který je zároveň i prodyšný. Pokud bychom třeba stan či bundu nechaly stále špinavé, zanedlouho zjistíme, že se v bundě použité za stejných podmínek potíme více než dříve.

Nečistoty totiž ucpou v materiálu póry a ty pak nepustí páry ven. Ty uvnitř bundy kondenzují a my jsme stejně mokří, jako kdyby nám bunda promokla. Její nepromokavá úprava nám tudíž v tuto chvíli není k ničemu.

Pravda. Ve stanu se nám asi tolik páry nezkondenzuje, ale může nastat jiný problém. Nečistoty překrývají nepropustný materiál a podporují tak hnilobu a plesnivění. Navíc stejně jako u bundy, kalhot či bot zamezí vniknutí impregnace do hloubky.

Naopak není třeba prát bundu po každém výletě pokud není špinavá. Častým praním i v sebelepším speciálním prostředku částečně ztrácí tyto materiály své vlastnosti. Správným ošetřením po praní se však dá tyto ztráty minimalizovat.

Zcela nevhodné je tyto materiály prát v aviváži! Aviváž totiž na těchto materiálech funguje jako již zmíněné nečistoty, ucpává póry a tím vlastně znehodnocuje výhody materiálu. Nejvhodnější jsou jemné, biologicky odbouratelné prací přípravky bez obsahu detergentů. Určitě se vyplatí zajít do sportovní prodejny a připlatit si za speciální přípravky na praní tohoto oblečení a na čištění bot. Určitě nechcete, abyste zjistili na konci sezóny strávené na sněhu nebo turistikou v horách, že Vaše bunda po malé přeháňce promokla a Váš stan je za deštivého počasí nepoužitelný, protože vám kape na hlavu a probouzíte se zimou v mokrém spacáku. Možná se budete divit, ale rozhodně je lepší prát outdorové oblečení v pračce. Tímto způsobem se dá totiž dosáhnout rovnoměrnějšího rozptýlení aktivních látek do materiálu. Dokonce i sušička při nižších teplotách tomuto oděvu prospěje. Pokud výrobce Vašeho oblečení vysloveně nezakazuje sušení v sušičce, dosáhnete tím lepšího výsledku. Zvlášť vhodné je to u výrobků s péřovou náplní. Peří se totiž tímto způsobem rovnoměrně rozloží po celých komorách a nedojde tak k jeho slehnutí. Za normálních pokojových podmínek schne peří přibližně 4dny a musí se poměrně často proklepávat, aby nedošlo k již zmíněnému slehnutí péřové nápně.

Vše co zde dosud bylo řečeno platí pro veškeré moderní sportovní vybavení z polyesterových dutých vláken, polyamidu (nylonu),polyesteru,pro všechny druhy počesaných materiálů (fleece), funkčí prádlo typu Moira, celtovinu, bavlněné, vojenské, maskovací oblečení. Vše se dá aplikovat i na péřové bundy a spacáky. Na ně však existují jiné přípravky.

Boty

Co se týče nečistot platí úplně to samé jako u oblečení. Nečistoty způsobují značnou únavu materiálu, podporují růst mikroorganismů, které způsobují jednak trouchnivění materiálu a také nám mohou přinést zdravotní problémy v podobě plísní na nohou. Pokud jsou boty hodně špinavé, nejprve je očistíme od největší špíny čistou vodou a kartáčkem. Včetně podrážky. Potom je dobré použít některý ze speciálních přípravků na čištění obuvi. Docílíme tím hloubkového vyčištění a tím umožníme impregnaci proniknout co nejhlouběji do materiálu.

Pokud obuv nosíte denně časem se Vám začne uvnitř boty tvořit vrstvička soli z vašeho potu. Proto je nutné je po několika měsících namočit přes noc do čisté vody, aby se sůl rozpustila. Ráno vodu vylijte a boty propláchněte,usušte kovové části(aby nezrezivěly) a nechte je při pokojové teplotě řádně proschnout vycpané novinami. Nikdy je nesušte na troubě, v blízkosti ohně, radiátoru a jiného přímého zdroje tepla. Mohlo by tak dojít k popraskání kůže, nebo třeba k odloučení lepené podrážky.autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz

datum vydání:
19. března 2004


Diskuze k článku „Outdoor 3 - Údržba vybavení“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.