Propet 2005

autor: Eva Konečná
1. - 3. července se na brněnském výstavišti uskutečnil 10. ročník známé výstavy PROPET 2005. Součástí výstavy byl i 39. mezinárodní výstava psů INTERCANIS, 11. ročník mezinárodní soutěže psů INTERCANIS AGILITY a Výstava ušlechtilých koní.

Letošního ročníku se zúčastnilo 132 firem z České republiky, Slovenska, Německa a Polska. PROPET se tak řadí mezi významné evropské výstavy obdobného charakteru a v ČR je největší. Výstavní plocha dosáhla spolu s doprovodnými akcemi kolem 16 000 metrů čtverečních, z nichž nejvíce patřilo koním v pavilonu Z. Za tři dny navštívilo brněnské výstaviště přes 23 000 milovníků zvířat.

Pavilony

Výstava se uskutečnila v pěti pavilonech, jmenovitě v A1, B, D, G1 a Z. V pavilonu A1 byla výstava PROPET - výstava hlodavců, koček a chovatelských potřeb. Pavilon B a D hostil psy a jejich pány, kteří se zúčastnili soutěže INTERCANIS. Na G1 byly také závody - INTERCANIS AGILITY. Pavilon Z hostil nejvíce diváků, protože zde probíhala výstava ušlechtilých koní.

INTERCANIS AGILITY

Závody se uskutečnily na pavilonu G1, kam přijelo na 96 týmů, které soutěžily v dovednosti a rychlosti člověka se psem. Soutěžilo se ve třech velikostních kategoriích. Ze soutěže INTERCANIS AGILITY bylo nominováno patnáct týmů na zářijové Mistrovství světa ve Španělsku. Mimochodem, loni český tým získal skvělé druhé místo na světovém šampionátu v Itálii. Tato soutěž je velice oblíbená mezi diváky, což dosvědčilo velké množství fanoušků, kteří povzbuzovali závodníky.

INTERCANIS

Soutěže INTERCANIS se po dva dny (2.-3.července) zúčastnilo více než 3 000 psů 200 plemen se svými chovateli z osmnácti států Evropy. Soutěž o titul Šampión šampiónů 2005 uspořádaly Českomoravská kynologická unie a Českomoravská kynologická jednota. Uskutečnila se pod záštitou Mezinárodní kynologické federace (FCI). INTERCANIS již řadu let proslavuje brněnské výstaviště a celou českou kynologii ve světě. Za svou historii prezentovali v Brně chovatelé téměř 100 000 psů.

I loni měla soutěž INTERCANIS VELKÝ ÚSPĚCH. Loni zvítězil anglický kokršpaněl Black Petrs Doubtless a pes šicu Perfect Red Boy Bohemia Arco.

VÝSTAVA UŠLECHTILÝCH KONÍ

Výstava ušlechtilých koní se uskutečnila díky organizátorům PROPETu a díky velké pomoci Asociace chovu koní ČR. Výsledkem jejich spolupráce je ještě větší Výstava ušlechtilých koní co do rozsahu, tak i zajímavým doprovodním programem. V pavilonu Z se představilo okolo 110 koní, zástupců plemen chovaných na Moravě a ve Slezsku. Největší kolekce tvořil český teplokrevník a českomoravský belgický kůň. Doplňovali je plemena hafling, pony, starokladrubský kůň, holštýnský, hannoverský, bavorský, slezský norik, norik, moravský teplokrevník, český sportovní pony, welsh pony, shetland pony a british miniature horse (neboli falabella).

Novinkou byla přehlídka amerických plemen-paint horse, quarter horse, appaloosa. Kolem pavilonu Z nechyběly stánky prodejců nabízejících chovatelské a jezdecké potřeby.

Každoročně je součástí výstavy i bohatý program, v jehož rámci koně předváděly ukázky výcviku pod sedlem a v zápřeži. Letošní program nabídl divákům westernové ježdění, skok ve volnosti, drezúru, pony parkur, soutěž v těžkém tahu, zápřeže koní a voltiž. Novinkou byly ukázky vztahu člověka s koněm, hipoterapie a také para-western.

Jako host programu vystoupila několikanásobná mistryně ČR ve westernovém ježdění a šestinásobná mistryně Evropy 2004 v různých disciplinách, Esther Weberová z ranče Líšnice u Prahy.autor:
datum vydání:
19. července 2005


Diskuze k článku „Propet 2005“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!