Flying over Natura 2000 - novinky

autor: Lenka Kadlíková
Tento týden v pondělí jste měli možnost se seznámit s novým mezinárodním projektem, který je věnován výzkumu čápů černých a poznávání evropských lokalit zařazených do Natura 2000. Nyní vám přináším shrnutí toho, co se stalo od chvíle, kdy byl projekt oficiálně spuštěn, tedy od 10. do 20. září.

S novinkami o Flying over Natura 2000 se budete na našich stránkách setkávat každý týden a to v pátek. Máte tedy jedinečnou možnost se společně s našimi čápy podívat na nejrůznější místa Země.

13.9.
Čápi se vydávají na cestu
Někteří z Vás si jistě vzpomínají na čápa Viktora, jednoho z aktérů projektu Africká Odysea, který probíhal v devadesátých letech. Na stejném místě v Maďarsku, kde byl Viktor sledován, se v úterý nacházel Tomáš, první z trojice u nás označených černých čápů. I Eliška s Daliborem už jsou na cestě. Ti se však vydali na západ. Eliška se začátkem minulého týdne nacházela v jihozápadní Francii. Dalibor byl zaznamenán v jižním Německu.

Začátkem týdne vyletěli i další ptáci, Esperanza a Espartero ze Španělska a Margit z Maďarska.

15.9.
Afrika na obzoru
Do čtvrtka opustila svá hníždiště, respektive místa, kde byli označeni, již polovina čápů.

Eliška se vydala z Francie, kde delší dobu pobývala, k Pyrenejím, první velké překážce na její cestě k zimovišti. Pyreneje patří k přírodním skvostům Španělska. Pokud se člověk dostane úzkými údolími více do hor, dál od průmyslu a lidí, přijde si určitě na své. Ať už je pěší turista, horolezec, lyžař či biolog. Klimaticky patří Pyreneje do mírného klimatu. Dají se zde najít i místa, kde je na Španělské poměry velké množství srážek. Především ve vyšších nadmořských výškách. To je jedním z důvodů, proč se zde zachovali jehličnaté - borové a jedlové lesy a horské louky s bujnou vegetací. Eliška musela přeletět vrcholy, které mnohdy mají i přes 3300 m.n.m. Centrální Pyreneje patří mezi oblasti ptáky hodně navštěvované. Bývá jich tady přes sto druhů.

Dalibor postupuje k z Německa dále k jihozápadu. Tomáš zvolil podobně jako například Viktor cestu Podunajím. Narozdíl od ptáků z Africké Odysey se zde ale dlouho nezdržel. Za den uletěl 330 km.

Španělští ptáci už ve čtvrtek byli v Africe. Eliška je zajisté bude brzy následovat.

17.9.
Tažné cesty
Na cestě je k 17.9. jedenáct ptáků. Pět z těchto ptáků letí po západní tahové cestě přes Gibraltar do Afriky, pět po východní cestě přes Bospor, respektive Dardanely a jeden patrně letí po pontické cestě do Turecka.

Eliška již překonala první významnou překážku na její západní cestě, Pyreneje a je tak na prvním místě v celkové vzdálenosti, kterou ptáci urazili. Tomáš na východní cestě urazil za den 334 a je tak na druhém místě ve vzdálenosti, kterou čápi urazili za den (statistiky mohou byt zkreslené díky nedostupnosti informací o některých ptácích).

18.9.
Krásné počasí nad většinou Evropy přálo i čápům
Na východní cestě se setkali oba nezávisle na sobě letící lotyšští čápi. Oba přeletěli přes Bospor do Asie. Za poslední den uletěli úctyhodných 435 km. Na západní cestě se vydalo na svoji pouť do zimoviště dalších 6 čápů. Mezi nimi je i i belgický Philipp. Ten využil krásného počasí o víkendu k tomu, aby se vydal na cestu už dopoledne (nikoli odpoledne jak je obvyklé) a za víkend urazil kolem 800 km. Na cestu se však vydal ještě jeden čáp z Lucemburska - Lou, který za víkend uletěl ještě o téměř 300 km více.

19.9.
Čeští čápi na třech kontinentech
Jako třetí po dvou španělských čápech se v Africe objevila po přeletu Gibraltarského průlivu naše Eliška. Druhým našim čápem, který opustil Evropu byl Tomáš, který přes Bospor přeletěl do Asie. Dalibor je stále v Evropě.

20.9.
Setkání v Turecku

Kromě něj jsou v Asii už i lotyšští ptáci. Přelet přes Bospor absolvovali oba lotyšští ptáci samostatně. Po nějaké době se však setkali a dál pokračují spolu. 2500 km letěli nezávisle na sobě v podstatě ze stejného místa a setkali se až v Turecku.

21.9.
Poslední český čáp na cestě
Včera se vydal na cestu nas poslední pták. Možná si říkáte proč tak pozdě. Claude má sice český kroužek, ale batůžek mu byl dán ve Francii. Odtud se vydal směrem do Afriky. Následuje tak španělské ptáky a naši rekordmanku Elišku (stále drží rekord ve vzdálenosti kterou od začátku cesty uletěla).

Když se podíváme na východní cestu, zjistíme, že lotyšští ptáci už spolu neletí. Na místě, kde se setkali se nyní nachází Tomáš.

To je ze světa zatím vše.

Stránky projektu Flying over Natura 2000 s dynamickou mapou s vyznačenými cestami všech zúčastněných čápů.

fotografie Pyrenejí: Jaroslav Chum



autor:
datum vydání:
23. září 2005


Diskuze k článku „Flying over Natura 2000 - novinky“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru