Ničení hnízd je barbarství z hlouposti
Podle ornitologů (viz například stanovisko respektované mezinárodní organizace BirdLife International) ovšem vysoce patogenní viry ptačí chřipky (včetně H5N1) jsou u divoce žijících ptáků velmi vzácné - dokonce před současným rozšířením ptačí chřipky u nich nebyl zjištěn ani jednou. Vědci se proto domnívají, že jeho zdrojem jsou populace domácích ptáků, tedy drůbeže, která pak chorobu přenášejí na ptáky divoké (tedy nikoli naopak). Rychlost šíření viru navíc umocňují velkochovy drůbeže, kde k přenosu dochází mnohem snadněji kvůli velkému množství ptáků na jednom místě, i kvůli oslabené imunitě ptáků, chovaných v podmínkách velkofarem.
Úhyny volně žijících ptáků na ptačí chřipku tedy už zaznamenány máme. Ovšem zcela nemístná je panika z divokých ptáků - stěhovavých, i těch, kteří u nás žijí celoročně. Jednak se ještě nikdy a nikde nestalo, že by člověk byl infikován divokým ptákem - ve všech případech onemocnění lidí ptačí chřipkou šlo o infekci od domácí drůbeže. A jednak stěhovaví ptáci, kteří se ptačí chřipkou nakazí, daleko nedoletí, neboť velmi rychle slábnou a uhynou.
Na místě tedy není, jak už jsem napsal, panika a strach, ale opatrnost. Nedotýkat se holýma rukama uhynulých či nemocných jedinců. Rozhodně není možné ptáky zabíjet či ničit jejich hnízda.
I nadále v celé Evropské unii, tedy i u nás, platí, že zákon zakazuje jak zabíjení ptáků, tak jejich odchyt, i ničení jejich hnízd. V případě vlaštovek, jejichž hnízda už někteří v panice začali ničit, je tento zákaz ještě silnější díky tomu, že vlaštovka obecná je u nás ohroženým druhem. Ne nadarmo zákon za takové "dílo" stanovuje vcelku jasně každému tisícové pokuty, v případě podnikatelských subjektů se pokuta může vyšplhat až na půl milionu korun.
Nezapomínejme, že i nadále platí, že ptáci jsou pro přírodu, zdraví ekosystémů, ale i pro člověka velmi důležití. Plní svoji roli v udržování přírodní rovnováhy, početních stavů nejrůznějšího hmyzu, rozšiřování semen mnoha druhů rostlin, ale i svoji roli estetickou - jsou prostě krásní. Byla by velká škoda, kdybychom svým dětem vlaštovky a jiřičky ukazovali už jen na obrázcích ve starých slabikářích.
Šířící se ptačí chřipka rozhodně není legrace a mediální bublina, nad kterou lze mávnout rukou. Je třeba ale zachovávat chladnou hlavu a nepropadat davové psychóze. Je třeba, aby státní dozorové orgány dělaly svoji kontrolní práci, aby drůbežárny zvyšovaly hygienická opatření, každý z nás musí být opatrný, pokud se setká s nemocnými či mrtvými ptáky. Razantní akce typu ničení vlaštovčích hnízd ale nejsou ničím jiným, než barbarstvím z hlouposti.
Článek vznikl pro servery EkoList po drátě, Econnect a Příroda.cz.
autor:
Diskuze k článku „Ničení hnízd je barbarství z hlouposti“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
„Ten Roundup už není co býval.“ | Přerod v moderní zoo | Máte čtyřlístkové oko? |
zobrazit více článků... |