Odhalení - novinky 1

autor: Lenka Kadlíková
Tak a je tu shrnutí prvních dní od spuštění 'tak trochu jiné reality show' Odhalení


Richardovy narozeniny

Pár dní po spuštění projektu se v pavilonu, kde pobývá naše rodinka, slavily narozeniny. Kdo pozorně četl seznamovací článek, určitě ví, že oslavencem byl Richard. A co dostal? Velký ovocný dort. Nejdřive se k němu moc neměl, ale nakonec si ho odnesl do kouta výběhu a pustil se do něj. Kijivu, Shinda a Moja čekaly, jestli na ně něco zbude. Nakonec se dočkaly, i když toho nebylo moc.

První úkol

Nejen protagonisté Vyvolených a Big brothera plní úkoly. Prvním úkolem pro gorily bylo dostat se k potravě v PET-lahvi. Jak se toho zhostily?

Paní Pavla Schauerová z Českého rozhlasu nám k tomu napsala: "Gorily patří mezi nejinteligentnější tvory naší planety. Podobají se nám daleko více, než jsme si často ochotni připustit. Na jejich schopnosti a kreativitu ukazují i různé jednoduché pokusy, z nichž jeden jsme si právě dnes vyzkoušeli. Jakkoliv se snaží pracovníci ZOO umožnit gorilám plnohodnotný život, jen velký a členitý výběh a kvalitní krmení nestačí a proto se gorilám každodenní život znesnadňuje. Říkáme tomu odborně behavioral enrichment - obohacení života a chování.

Jedním z oblíbených testů gorilí inteligence a schopnosti řešit neobvyklé situace je uzavření potravy do plastové (PET) lahve. Musíme si uvědomit, že gorily jsou nesrovnatelně silnější než člověk. Pro nás není snadné se do pet lahve dostat jinak než odšroubováním uzávěru, případně ji můžeme jednoduše rozříznout nožem. Ale co gorily?

Průhledné pet lahve jsme naplnili jablky a nabídli je gorilám. Sledovali jsme, jak se ke své oblíbené potravě budou dostávat. Pokus přinesl neobvyklé, ovšem zajímavé výsledky. Ani jedna z goril se nepokusila odšroubovat víčko. Shinda i Kijivu láhev brutálně rozervaly a poté rozházené kousky jablek sbíraly kolem sebe. To Richard se k úkolu postavil úplně jinak: prokousal do láhve malý otvor vedle uzávěru a jablíčka si kultivovaně sypal do dlaně a požíral. Z našeho pohledu se zachoval daleko chytřeji."

Hlasování

Právě Richard vyhrál první hlasování o nesympatičtější gorilu, která vyhraje na konci celé reality show 12 melounů. Richard získal 42%, Kijivu 35%, Shinda 23%. Pokud nejste s tímto stavem spokojení a fandíte tedy jiné gorile, pošlete jí na číslo 9033306 SMS ve tvaru:

Pro Richarda: HRA GR A
Pro Kijivu: HRA GR B
Shindu HRA GR C

Z každé zaslané SMS účastník soutěže přispěje na záchranu goril ve volné přírodě a navíc má možnost získat tričko se speciálním znakem Odhalení.

Odhalení ve vysílání DMB

Další velice zajímavá novinka, která nám přišla z redakce Českého rozhlasu Leonardo.

V Praze bylo u příležitosti zasedání světového DAB fóra (World DAB forum General Assembly) spuštěno zkušební, časově omezené vysílání ve standardu T-DAB. Současně je na území Prahy na několik dní vysílán také signál ve standardu Digital Media Broadcasting.

"Do DMB jsme nabídli sestřih z naší trochu jiné reality show, která se jmenuje Odhalení a oficiálně ji zahajujeme v pondělí 7. listopadu v 9 hodin," říká šéfredaktor Českého Leonardo Mgr. Miroslav Bobek. "Jsme rádi, že tato nabídka byla přijata a že naše soutěžící, kterými jsou gorily, vysíláme i v nejmodernějším přenosovém standardu."

Mezinárodní standard DMB používá DAB jako transportní kanál pro přenos obrazu, zvuku a dat do mobilních zařízení, jako jsou přenosné televize a především kapesní počítače a mobilní telefony. Standard umožňuje nerušené sledování obrazu nejen za pohybu, ale také ve velmi vysokých rychlostech. Na konci tohoto roku bude standard uveden do komerčního provozu v Jižní Koreji. Česko se po Německu, Francii, Nizozemsku, Itálii a Norsku stalo další evropskou zemí, která standard DMB testuje. Tak to je pro dnešek vše

Sledujte gorilyautor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz

datum vydání:
18. listopadu 2005


Diskuze k článku „Odhalení - novinky 1“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.