Big Beholder - "Velký pozorovatel"

autor: Dr. Mefistofeles
Už mě všechny ty reality show unavují. Mít povahu cholerického Vladka, vyhodím televizi nebo monitor počítače z terasy. Jednou jsem už držel jsem monitor v náručí, marně přemýšleje jak si otevřít dveře na terasu, když jsem spatřil plné krmítko ptactva. Odložil jsem monitor, obrátil jsem si židli, opřel bradu o ruce složené na opěradle a zrodilo se nové reality show. Big Beholder - Velký pozorovatel...

Nejvíce je sýkorek koňader. Hejnko asi dvanácti kusů. Letošní mládě bez ocásku. Jedinec s "vytrženým pírkem", a pak, nejspíš sameček, který v krmítku nesnese nikoho jiného. Na kousek vepřového sádla či hovězí lůj se snášejí všichni společně. Nasypu jim slunečnicová semínka a chování se změní. Jeden za druhým "přistávají" na krmítku, uchopí jadérko a odletí na blízkou třešni si je vyzobat. Zmiňoval jsem se už, že mi to připomíná pražskou Ruzyni. Tak tedy sýkora koňadra.

To je jako Airbus 300. Jedna za druhou přistávají, aby "dotankovaly" a pokračovaly dál. A teď přistává menší Airbus 310. Před pár dny to byla jedna sýkora modřínka, dnes už jsou dvě. Jen leteckou společnost té druhé jsem nezjistil. Možná něco ze severu odkud k nám na zimu přilétají. Doplnil jsem do krmítka "palivo". Slunečnicové, lněné semínko a další směs pro zpěvné ptactvo. A je tu problém... Přistává Tupolev - TU 134. Samička vrabce domácího. Zatím co všichni ostatní spořádaně zobou, při "tankování" vrabčici létá krmivo snad metr daleko. Ani se nedivím, že v zemích EU už mají zakázáno létat. (I ten rámus je někdy nesnesitelný). Jenže jak jim to zakážu já?

No a teď zatajuji dech. Přistává Boeing 747 Jumbo Jet. Všichni ostatní uvolňují dráhu. Možná až ze Švédska přiletěl dlask tlustozobý. Dlouho se nezdržuje. Rychle natankuje pár slunečnicových jader a pokračuje dál někde severozápadním směrem na Sedmihoří. Marně za nim vysílám signály, že tam žádné letiště nenajde. Škoda. Když jsem před necelým rokem v Lisabonu na letišti spatřil sedmset čtyřista sedmičku Angolských aerolinií, dýchla na mne exotika. Tohle mé Jumbo určitě tak daleko neletělo.

A podívejme! Na podlaze pod krmítkem přistává Fokker 100. Samečkovi pěnkavy obecné evidentně stačí "zbytky" z vyloupaného slunečnicového semene. Svou skromností a přistáním na konci pojezdové dráhy budí trochu podezření. Ale jo, je to skutečně pěnkava.

Než se setmí, jako poslední přistávají Douglasy DC 9...30. Hejnko zvonků zelených. Všichni se společně vrhnou na lněné a hořčicové semínko. Jen kapitán jednoho "décéčka" má problémy. Nevadí mu Airbusy, ale tvrdě odhání ostatní DC od stojánky. Inu, nejspíš konkurence...

Nazval jsem tento článek "Big Beholder." Jenže mám pocit, že přijatelnější název by byl "Big Air Navigator - Velký letovod".

Fotografie: Jiří Bohdal - www.natufoto.czautor:
datum vydání:
20. prosince 2005


Diskuze k článku „Big Beholder - "Velký pozorovatel"“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!