Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Mapusaurus roseae - největší dosud známý masožravý druh dinosaura

Je to pár dní, co tiskové agentury u nás i ve světě přinesly zprávu o tom, že byly v Argentině nalezeny ostatky dosud neznámého druhu masožravého dinosaura. Rodolfo Coria z paleontologického muzea v Plaza Huincul, který pozůstatky dinosaura objevil, měl tu čest dát tomuto nežijícímu obru jméno. A tak se na scéně objevil tvor jménem Mapusaurus roseae.

Toto jméno nebylo vybráno náhodně. Mapusaurus, v jazyce indiánského kmene Mapuche, který žije v západní Patagonii, znamená "země". Roseae má zase původ od načervenalého zbarvení pískovce, v němž se nalezly pozůstatky zmíněného tvora.

První ostatky Mapusaura byly objeveny již v roce 1995 přibližně 25 kilometrů jižně od Plaza Huincul. Od té doby zde vědci odkryli stovky těchto zkamenělin, a to jak dospělých jedinců, tak i dinosauřích mláďat. Bohužel se nikdy nepodařilo nalézt celou kostru, a proto délka zvířete nebyla známa. Jak výzkum probíhal, začalo vycházet najevo, že se jedná o zcela nový druh, avšak až nyní vědci s jistotou odhalili, že tvor byl pravděpodobně největším svého druhu, který kdy obýval planetu zemi.

Přibližná délka Mapusaura se od ocasu po špičku čenichu odhaduje na 12,5 metrů, což převyšuje i dosud objevené druhy Tyrannosaura rexe a Giganotosaura. Váha tohoto tvora byla opět úctyhodná, přibližně 6 tun. Prim drží tento tvor ještě v délce holenní kosti, která kdy byla nalezena u masožravých dinosaurů. Opoti gigantosaurovi měl lehčí a níže posazenou hlavu. I přesto dosahoval výšky kolem čtyř metrů. Avšak tak ohromná postava zřejmě zabraňovala Mapusaurovi v rychlejším pohybu, neboť rychlost jeho běhu nedosahovala ani 20 kilometrů v hodině.

Dinosaurus žil přibližně před 100 miliony lety v Jižní Americe. Byl vybaven ostrými zuby, s nimiž si mohl dovolit vydat se na lov i na takového Argentinosaura, býložravého dinosaura, který dosahoval délky kolem 40 metrů a váhy cca 100 tun!

Dalším objevem argentinských a kanadských vědců je zjištění, že Mapusaurus, stejně jako další masožraví dinosauři žili a lovili společně v tlupách. Dosud se totiž mělo za to, že se tito tvorové vydávali na lov jako samostatní predátoři. Tomu napovídal fakt, že ostatky žádného dravce nebyly nalezeny ve větším počtu na jednom místě. Teď však vědci objevili stovky kostí tohoto dinosaura velmi blízko sebe, což vyvrací dosavadní názor. "Získali jsme zcela nové poznatky o sociálním chování těchto největších masožravců, kteří kdysi dávno obývali Zemi," prohlásil v tisku "dinosauří nadšenec" a sponzor vykopávek Don Lessem. Nové objevy musí potvrdit ještě další výzkumy, které se budou v této oblasti v budoucnu provádět.

Použité zdroje:
ČTK
www.iabc.cz/
lidovky.zpravy.cz

Debata k článku 'Mapusaurus roseae - největší dosud známý masožravý druh dinosaura'

Reklama

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Stopy zvířat
Poznáte stopy zvířat?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 62%

Vyhledávání


Facebook

Tapety na plochu


tapeta Zvířecí sex ;-)

Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Webhosting, Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář
  Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.