Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Tropické dny

autor: Ing. Dagmar Honsová
Ti starší z nás si ještě možná vzpomenou na televizní pořad britské televize, který se jmenoval "Doba ledová přichází". Bylo to v 60. letech minulého století, kdy chladnější roky vyvolaly dohady o tom, že svět směřuje k další době ledové.

Chladný vývoj počasí však koncem 70-tých let skončil a naopak se začalo hovořit o skleníkovém efektu a globálním oteplování. Pro objasnění poklesu a růstu teplot vzduchu je velkým problémem jejich nepravidelné střídání. To je často dáváno do souvislosti se změnami sluneční aktivity nebo lunárního cyklu.

Letošní léto odstartovalo tropickými dny. V meteorologickém slovníku je tropický den charakterizován jako den, kdy teplota vzduchu dosáhne alespoň 30 °C a takovýchto dnů letošní léto přineslo už 15. První dekáda v červenci (1.-10.7.) měla teplotní odchylku +4,1 °C od dlouhodobého normálu, ale ještě teplejší byla letos druhá červnová dekáda (11.-20.6.), kdy v Praze byla zaznamenána odchylka od normálu až +5,2 °C. Obě uvedené odchylky lze považovat za extrémní. Výjimečná je také délka souvislého období s nadnormálními teplotami, které podle měření na stanici Praha-Ruzyně trvalo do 14. července celkem 35 dní.

Tropické slunečné dny jsou také spojeny s možností překročení zvláštního imisního limitu přízemního ozonu 180 mikrogramů/m3. Například v Mladé Boleslavi dosahoval 19.7. 186 mikrogramů/m3. Anticyklonální počasí spojené s vysokými teplotami a deficit srážek zvyšují nebezpečí vzniku požárů, které je na většině území vysoké.

Pojďme se podívat do minulých letních měsíců. Za posledních 5 let bylo nejvíce tropických dnů v roce 2003 a to celých 15. Nejteplejším dnem prázdnin tehdy byl 13. srpen, kdy se odpolední maxima ve stínu šplhala až ke 40 °C. Naopak prázdniny roku 2005 přinesly pouze 6 tropických dní a tím nejteplejším byl 29. červenec, kdy teplota v Pražském Klementinu dosáhla téměř 39 °C. Naopak ve srovnání s tím bylo léto v roce 2002 poměrně chladné. Teplota vzduchu se vyšplhala ke 30 °C jen v 7 dnech a odpolední maxima se tehdy nepřehoupla přes 34 °C. V létě 2004 bylo zaznamenáno 14 tropických dnů s teplotami do 34 °C.

I čtvrtý prázdninový týden s sebou do Česka přinese tropické dny, kdy se odpolední teploty vyšplhají až na 35 °C. Pokud se chystáte do Středomoří čekají Vás odpolední maxima až na 40 °C a u Baleárských ostrovů teplota moře na 28 °C. Kam se máme vyjet ochladit? Zkuste evropskou část Ruska, kam proudí chladnější vzduch od severu a odpolední teploty se pohybují pouze kolem 18 °C. Komu by přece jen chybělo moře - pak na Kanárských ostrovech jsou odpolední maxima na 28 °C s polojasnou oblohou a teplotou moře okolo 24 °C. Na severu Afriky (Tunisko, Egypt) se odpolední maxima budou i nadále pohybovat až na 40 °C. V New Yorku se odpolední maxima zastavují těsně pod 30 °C a v Tokiu na 35 °C. Na severní polokouli tedy mnoho turistických destinací, kam utéci před horkem není a na jižní polokouli, kde vládne zima je to přeci jen daleko.

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
25. července 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.