Tropické dny

autor: Ing. Dagmar Honsová
Ti starší z nás si ještě možná vzpomenou na televizní pořad britské televize, který se jmenoval "Doba ledová přichází". Bylo to v 60. letech minulého století, kdy chladnější roky vyvolaly dohady o tom, že svět směřuje k další době ledové.

Chladný vývoj počasí však koncem 70-tých let skončil a naopak se začalo hovořit o skleníkovém efektu a globálním oteplování. Pro objasnění poklesu a růstu teplot vzduchu je velkým problémem jejich nepravidelné střídání. To je často dáváno do souvislosti se změnami sluneční aktivity nebo lunárního cyklu.

Letošní léto odstartovalo tropickými dny. V meteorologickém slovníku je tropický den charakterizován jako den, kdy teplota vzduchu dosáhne alespoň 30 °C a takovýchto dnů letošní léto přineslo už 15. První dekáda v červenci (1.-10.7.) měla teplotní odchylku +4,1 °C od dlouhodobého normálu, ale ještě teplejší byla letos druhá červnová dekáda (11.-20.6.), kdy v Praze byla zaznamenána odchylka od normálu až +5,2 °C. Obě uvedené odchylky lze považovat za extrémní. Výjimečná je také délka souvislého období s nadnormálními teplotami, které podle měření na stanici Praha-Ruzyně trvalo do 14. července celkem 35 dní.

Tropické slunečné dny jsou také spojeny s možností překročení zvláštního imisního limitu přízemního ozonu 180 mikrogramů/m3. Například v Mladé Boleslavi dosahoval 19.7. 186 mikrogramů/m3. Anticyklonální počasí spojené s vysokými teplotami a deficit srážek zvyšují nebezpečí vzniku požárů, které je na většině území vysoké.

Pojďme se podívat do minulých letních měsíců. Za posledních 5 let bylo nejvíce tropických dnů v roce 2003 a to celých 15. Nejteplejším dnem prázdnin tehdy byl 13. srpen, kdy se odpolední maxima ve stínu šplhala až ke 40 °C. Naopak prázdniny roku 2005 přinesly pouze 6 tropických dní a tím nejteplejším byl 29. červenec, kdy teplota v Pražském Klementinu dosáhla téměř 39 °C. Naopak ve srovnání s tím bylo léto v roce 2002 poměrně chladné. Teplota vzduchu se vyšplhala ke 30 °C jen v 7 dnech a odpolední maxima se tehdy nepřehoupla přes 34 °C. V létě 2004 bylo zaznamenáno 14 tropických dnů s teplotami do 34 °C.

I čtvrtý prázdninový týden s sebou do Česka přinese tropické dny, kdy se odpolední teploty vyšplhají až na 35 °C. Pokud se chystáte do Středomoří čekají Vás odpolední maxima až na 40 °C a u Baleárských ostrovů teplota moře na 28 °C. Kam se máme vyjet ochladit? Zkuste evropskou část Ruska, kam proudí chladnější vzduch od severu a odpolední teploty se pohybují pouze kolem 18 °C. Komu by přece jen chybělo moře - pak na Kanárských ostrovech jsou odpolední maxima na 28 °C s polojasnou oblohou a teplotou moře okolo 24 °C. Na severu Afriky (Tunisko, Egypt) se odpolední maxima budou i nadále pohybovat až na 40 °C. V New Yorku se odpolední maxima zastavují těsně pod 30 °C a v Tokiu na 35 °C. Na severní polokouli tedy mnoho turistických destinací, kam utéci před horkem není a na jižní polokouli, kde vládne zima je to přeci jen daleko.autor:
datum vydání:
25. července 2006


Diskuze k článku „Tropické dny“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!