Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Půjdete pouštět draky - aneb vítr jako meteorologický prvek

autor: Ing. Dagmar Honsová
Slovo vítr označuje horizontální přemísťování vzduchu vzhledem k zemskému povrchu. A protože se vyznačuje rychlostí a směrem, můžeme ho vyjádřit vektorem.

Horizontální složka větru vzniká působením především horizontální složky síly tlakového gradientu a Coriolisovy síly. Vertikální složka vzniká jako důsledek pohybu vzduchu např. při obtékání překážek. Vítr se v atmosféře uplatňuje při přenosu vody, energie a ovlivňuje další fyzikální vlastnosti vzduchových hmot. Zvyšuje intenzitu výparu z vodní hladiny a zemského povrchu, působí na objekty v krajině dynamickým tlakem, ale ovlivňuje i například tvorbu námrazy.

V meteorologii charakterizujeme vítr rychlostí a směrem

Rychlost větru může kolísat od 0 m.s-1 (bezvětří) do přibližně 100 m.s-1. Absolutně nejvyšší rychlost větru při zemském povrchu byla naměřena na horské meteorologické stanici Mount Washington v USA 12.4. 1934 a to 416 km.h-1 při maximálním nárazu. Směr větru se udává ve stupních azimutu od 0 ° do 360 ° (0° severní vítr, 90 ° východní vítr, 180 ° jižní vítr, 270 ° západní vítr). Je-li změna směru větru větší než 45 °, označuje se jako vítr proměnlivý. Rychlost a síla větru se v praxi odvozuje i podle silového účinku tlaku větru na objekty v krajině. Původní 14-dílnou stupnici sestavil v letech 1805-1808 anglický admirál F. Beaufort. Mezinárodně používaná Beaufortova stupnice má 13 stupňů a charakterizuje účinky přízemního větru na pevnině (0-bezvětří až 12-orkán).

Větrné poměry v ČR

Pro západní část ČR jsou nejtypičtější západní větry (20%), následují jihozápadní (18%) a severozápadní (15%). Na Moravě se nejčastěji vyskytují severozápadní (25%), jihozápadní (15%) a západní (14%) větry. V horských oblastech převládají západní větry a lze tam pozorovat i místní větry charakteru slabého fénu (Krkonoše, Šumava, Jeseníky) nebo studené bóry (Hrubý Jeseník).

Průměrná rychlost větru v nížinách je 2 m.s-1, s výškou rychlost roste. V nížinách je u nás asi 15 dnů s bouřlivým větrem (rychlost 62-74 km.h-1), ve výšce kolem 400 m n m. již 25 a nad 700 m n. m. více než 100.

Jak to bude s pouštěním draků tento týden?

V první polovině tohoto týdne bude převládat mírný západní a severozápadní vítr o rychlosti 2 až 6 m. s-1. Od středy to už bude jen slabý severozápadní vítr o rychlosti do 4 m. s-1. Do středy ještě očekáváme převážně oblačno s dešťovými přeháňkami. Od čtvrtka pak bude skoro jasno a odpolední teploty až 26 °C. Takže draci si ještě musí chvíli počkat.

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
19. září 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.