Co můžeme očekávat od podzimu?

autor: Ing. Dagmar Honsová
Od soboty 23.9. začal astronomický podzim 2006. Počátek podzimu v podobě teplého babího léta je vždy velmi příjemný. Do počasí nad Evropou ale také může v tomto ročním období promluvit vliv Atlantických tropických cyklón, tedy hurikánů.

Potom, co cyklóna opustí tropické oblasti Golfského zálivu ztrácí energii a přes Atlantik dorazí už pouze jako hluboké tlakové níže. U nás se projevují zejména nepříjemně silným větrem, kdy zesiluje v nárazech až na 25 m/s. I když je jinak krásně nejeden cyklista či letecký modelář musí nechat svoje nádobíčko doma a užívat si babího léta jinak. Snad jediný kdo takovýto vítr ocení jsou děti. Ty konečně mohou vytáhnout své draky. Cyklóny při dalším postupu do východní Evropy zanikají. Ikdyž se to nezdá, dlouhodobé srážkové úhrny se v první polovině podzimu pohybují kolem 53 mm, což je až o polovinu méně než v červenci. V Alpách, v nadmořské výšce kolem 2500 m, se už většinou můžeme připravit první sníh. Denní teploty zůstávají pod bodem mrazu.

S postupujícím podzimem přibývá automobilisty neoblíbených a fotografy oblíbených ranních mlh, ze kterých se postupně vytváří nízká oblačnost spojená s teplotní inverzí. Ideální počasí na výlet na hory. Díky inverzi je zde mnohem příjemněji než v chladném a sychravém údolí. Mlhy se začínají tvořit v atmosféře díky vždy přítomným hydroskopickým kondenzačním jádrům při poměrné vlhkosti vzduchu 90-95 %, kdy teplota vzduchu nedosahuje rosného bodu. Rosný bod je taková teplota, na níž bychom museli vzduch ochladit, aby se zcela nasytil vodní parou v něm obsaženou.

Loňský podzim byl poměrně chladný a na srážky chudý. Do Prahy přinesl pouze 10 dnů s vyššími teplotami než 20 °C, v Karlových Varech byly pouze tři a na Churáňově žádný. V Praze celkem napršelo 40 mm, v Karlových Varech 79 mm a na Churáňově 157 mm.

Co tedy můžeme očekávat tento týden? První podzimní a zároveň poslední zářijový týden bude v úterý a ve středu ve znamení převážně oblačné oblohy, místy s přeháňkami a odpoledními teplotami do 22 °C. Od čtvrtka se k nám začne znovu rozšiřovat tlaková výše a další dny budou ve znamení polojasné až skoro jasné oblohy. Odpolední teploty o víkendu by znovu měly dosáhnout až letních hodnot 25 °C.autor:
datum vydání:
26. září 2006


Diskuze k článku „Co můžeme očekávat od podzimu?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!