1. Černobyl, Ukrajina
2. Džerzinsk, Rusko
3. Haina, Dominikánská rep.
4. Kabwe, Zambie
5. La Oroya, Peru
6. Linfen, Čína
7. Maiuu Suu, Kyrgyzstán
8. Norilsk, Rusko
9. Ranipet, Indie
10.Rudnaya Pristan/Dalnegorsk, Rusko
Na smutném prvním místě se umístil Černobyl, notoricky známý příklad lidského selhání, které způsobilo zvýšení radioaktivity v celé Evropě a zamoření stovek kilometrů čtverečních. Možná je to spíše symbol dřívější hrůznosti, protože Světová zdravotnická organizace o Černobylu prohlásila, že předpokládaný dopad na budoucí generace bude nízký.
Od druhého do desátého místa se to hemží rozvojovými státy a Ruskem: v této desítce se ocitla ruská města Džerzinsk, Norilsk a Rudnaja Pristaň, spolu s továrnou na recyklaci autobaterií v Karibiku, indickou chemičkou nebo třeba uranovými doly v Kyrgyzstánu.
Od desátého místa se již přesné pořadí neurčovalo - i tak je jistě očíslování různých míst pořadím od jedničky do desítky značně neobjektivní - takhle se to prostě nedá brát.
Spolana
foto: www.greenpeace.org
Spolana Neratovice byla vybrána, protože její staré ekologické zátěže v okolí obsahují pestré spektrum perzistentních organických látek, pesticidů nejhoršího kalibru a podobně. Blacksmith Institut vyjmenovává: dioxiny, DDT, DDE, endrin, dieldrin, lindan, benzen, heptachlor, chloroform, hexachlorobenzen, hexachlorcyklohexan, atd. A zároveň vypočítává: potencionálně by mohlo být ohroženo 250 000 lidé (tzn. nejen Neratovice, ale pravděpodobně i širé okolí).
Po válce se ve Spolaně vyráběly dnes již zakázané pesticidy, jako je DDT a lindan. Pesticid s označením 2,4,5-T, který se tu také vyráběl, byl použit jako chemická zbraň ve válce ve Vietnamu. Dnes již zavřené provozy skrývají již vyjmenované chemické látky, z nichž většinu je možné považovat pro své vlastnosti (perzistence, bioakumulace, jedovatost) za jedny z nejnebezpečnějších lidských výdobytků vůbec. Ekologická organizace Arnika uvádí, že dalším strašákem Spolany je dnes výroba chloru. Při havárii v roce 2000 uniklo 184 kg tohoto plynu, čímž bylo poleptáno 12 požárníků a byly poškozeny stromy do vzdálenosti 10 km. Oficiální zprávy o úniku při povodních v roce 2002 hovoří o 760 kg...
Velmi znepokojivý je také výrobní proces při výrobě chloru, nazývaný amalgámová elektrolýza, kvůli rtuti, která se využívá. V současnosti sice byla výroba zmoderněna a emise rtuti se snížily, stále však chemička do ovzduší a vody vypustí každoročně stovky kilogramů rtuti.
Ani české ekologické organizace nezůstaly v statistikách pozadu. Arnika nedávno zveřejnila seznamy nejvíce znečišťujících podniků v ČR. Pořadí bylo sestaveno podle ohlašování v Integrovaném registru znečišťování. Spolana je na čtvrtém místě mezi rakovinotvornými látkami a na druhém v produkci látek poškozujících ozonovou vrstvu.
V mnoha kategoriích zaostává nad jinými podniky, jako je Mittal Steel nebo Spolek pro chemickou a hutnickou výrobu Ústí n.L. Máte svůj tip na českou ropáckou firmu? Už teď ji můžete nominovat na stránkách Blacksmith institutu na seznam pro rok 2007.
Odkazy a užitá literatura:
Blacksmith institute
Arnika
Integrovaný registr znečišťování
Spolana Neratovice
IPEN: International POPs Elimination project (PBDEs in the Czech republic)
sdružení Arnika, Spolana a jedy u Labe - informační plakát Arniky
sdružení Arnika, Stop nebezpečí ze Spolany - informační plakát Arniky
RYBÁŘ Jan, Nejzamořenější místa zeměkoule, MF Dnes, 20. 10. 2006
Fotografie Blacksmith institute a www.greenpeace.org
Zajímavé odkazy: Webhosting, Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář
Naturway - přírodní cestou
Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.