Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Doba ledová je doba ledová

autor: Ing. Dagmar Honsová
Podzim a začátek letošní zimy jsou v médiích často označovány za nejteplejší za stovky let a je pravdou, že celá Evropa, včetně Alpských lyžařských velmocí si o sněhu může pouze nechat zdát. Kdo by v takové situaci uvěřil, že může zamrznout Baltské moře, tak že se po ledu dalo přejet z Dánska do Švédska, nebo že led se může objevit i na řece Nilu. A přitom byly tyto jevy v historii opravdu pozorovány.

Často se hovoří o klimatické změně a tom, o kolik stupňů stoupla teplota za posledních sto let. V geologické historii Země se však vyskytla období mnohem teplejší, ale i ledová. A nejde jen o známé čtvrtohorní doby ledové, neboli glaciály. Na různých místech Země byly nalezeny sedimenty ledovců, z období druhohor - tedy z nadneseně z doby dinosaurů.

Čtvrtohorní doby ledové, respektive jejich konec před zhruba 10 až 13 tisíci lety umožnil lidem vyvíjet svá společenství v klimatu mnohem příznivějšm, který umožňoval přechod k usedlému stylu života a rozvoje zemědělství i v glaciálech nehostinných oblastech střední Evropy, kde obživu tvořil lov migrujících zvířat. Ale i v období po konci poslední doby ledové docházelo ke kolísání klimatu, výskytu teplejších i chladnějších, sušších i vlhčích období. Dobře známou chladnější periodou je takzvaná malá doba ledová, která vrcholila v sedmnáctém století, ale odezněla vlastně až na začátku století devatenáctého. Jejím krásným projevem v lidském životě bylo zaznamenání zasněžených krajin se zamrzlými vodními plochami na obrazech holandských mistrů. Dnes je v zimě déletrvající setrvávání sněhové pokrývky v Nizozemí spíše vzácností. V té době došlo právě několikrát k zámrzu Baltského moře, ale běžně zamrzala i Vltava v Praze a to opravdu mocnou vrstvou ledu. Před velkou povodní v roce 1845 byla tloušťka ledu u Karlova mostu měřena a ledový pokryv zde dosahoval 60 až 80 cm.

To že zimy s velkým množstvím sněhu se mohou vyskytnout i dnes, kdy hovoříme o klimatické změně, dokázala například loňská zima. A předloni, po velmi teplé první polovině ledna, kdy sníh u nás byl jen v nejvyšších horských oblastech, v druhé lednové polovině a v únoru nasněžilo velké množství sněhu. To jaká bude ta letošní zima budeme moci vyhodnotit až po jejím konci, v březnu roku 2007.

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
14. prosince 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.