Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Doba ledová je doba ledová

autor: Ing. Dagmar Honsová
Podzim a začátek letošní zimy jsou v médiích často označovány za nejteplejší za stovky let a je pravdou, že celá Evropa, včetně Alpských lyžařských velmocí si o sněhu může pouze nechat zdát. Kdo by v takové situaci uvěřil, že může zamrznout Baltské moře, tak že se po ledu dalo přejet z Dánska do Švédska, nebo že led se může objevit i na řece Nilu. A přitom byly tyto jevy v historii opravdu pozorovány.

Často se hovoří o klimatické změně a tom, o kolik stupňů stoupla teplota za posledních sto let. V geologické historii Země se však vyskytla období mnohem teplejší, ale i ledová. A nejde jen o známé čtvrtohorní doby ledové, neboli glaciály. Na různých místech Země byly nalezeny sedimenty ledovců, z období druhohor - tedy z nadneseně z doby dinosaurů.

Čtvrtohorní doby ledové, respektive jejich konec před zhruba 10 až 13 tisíci lety umožnil lidem vyvíjet svá společenství v klimatu mnohem příznivějšm, který umožňoval přechod k usedlému stylu života a rozvoje zemědělství i v glaciálech nehostinných oblastech střední Evropy, kde obživu tvořil lov migrujících zvířat. Ale i v období po konci poslední doby ledové docházelo ke kolísání klimatu, výskytu teplejších i chladnějších, sušších i vlhčích období. Dobře známou chladnější periodou je takzvaná malá doba ledová, která vrcholila v sedmnáctém století, ale odezněla vlastně až na začátku století devatenáctého. Jejím krásným projevem v lidském životě bylo zaznamenání zasněžených krajin se zamrzlými vodními plochami na obrazech holandských mistrů. Dnes je v zimě déletrvající setrvávání sněhové pokrývky v Nizozemí spíše vzácností. V té době došlo právě několikrát k zámrzu Baltského moře, ale běžně zamrzala i Vltava v Praze a to opravdu mocnou vrstvou ledu. Před velkou povodní v roce 1845 byla tloušťka ledu u Karlova mostu měřena a ledový pokryv zde dosahoval 60 až 80 cm.

To že zimy s velkým množstvím sněhu se mohou vyskytnout i dnes, kdy hovoříme o klimatické změně, dokázala například loňská zima. A předloni, po velmi teplé první polovině ledna, kdy sníh u nás byl jen v nejvyšších horských oblastech, v druhé lednové polovině a v únoru nasněžilo velké množství sněhu. To jaká bude ta letošní zima budeme moci vyhodnotit až po jejím konci, v březnu roku 2007.

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
14. prosince 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.