Meteorologické zajímavosti roku 2006

autor: Ing. Dagmar Honsová
21.března skončila astronomická a také skutečná zima, která byla vůbec tou nejdelší a na sníh nejbohatší za posledních 60 let. Mimořádné bylo především dlouhodobé setrvání sněhu právě až do druhé poloviny března.

Podle měření na stanici Praha-Ruzyně byl letošní březen s průměrnou měsíční teplotou 1,2 °C v pořadí desátým nejchladnějším od roku 1961. Nejsilnější mráz letošního března zaznamenali v Černé v Pošumaví 8. března a to -21,1 °C. Zároveň byl březen na našem území velmi vlhký, přičemž bylo zaznamenáno na většině území 150 až 250 % běžného měsíčního srážkového úhrnu. Březen se vyznačoval také rychlými změnami teplot. Ještě v sobotu 25.března byly průměrné denní teploty 1 až 2 °C pod dlouhodobým normálem, v neděli vystoupily v západních Čechách o 3 °C nad normál a v pondělí 27.března již nejvyšší denní teploty lámaly dlouhodobé rekordy. V Českých Budějovicích naměřily 22,2 °C, a tak byl překonán teplotní rekord z roku 2003 o 1,9 °C. Rovněž v Praze - Klementinu byl překonán teplotní rekord. Naměřily zde 20,8 °C a rekord z 27. března roku 1974 byl překonán o 1,5 °C. Vysoké teploty a dešťové srážky způsobily rychlé odtávání sněhové pokrývky a tím i vzestupy hladin všech sledovaných toků.

Meteorologicky velmi zajímavý měsíc březen se rozloučil přeháňkovým počasím a na 28 meteorologických stanicích (z celkových 104) byly zaznamenány 31. března dokonce bouřky, které byly doprovázeny silným větrem, který v nárazech místy dosahoval 20 až 25 m/s, na Milešovce 28 m/s a v Mokošíně (Pardubický kraj) dokonce 30 m/s.

Velmi příjemné, skoro letní teploty přinesl první květnový týden, to se odpolední maxima vyšplhala až na 23 °C, a nejnižší ranní teploty ani v horských oblastech neklesaly pod bod mrazu.

Na konci června došlo kombinací výskytu přízemní studené zvlněné fronty a výškové brázdy k extrémním srážkám na jihu Českomoravské vrchoviny. V průběhu noci spadlo až více než 120 mm srážek (Slavonice), které způsobily na horní Dyji již druhou stoletou povodeň, která svým kulminačním průtokem překonala tu z března 2006.

Červenec roku 2006 se zapíše do historie jako jeden z nejteplejších a srážkově nejchudších letních měsíců. Celkem přinesl 20 tropických dní (dny s teplotou přes 30 °C) do Čech, a na Moravu a Slezska dokonce 21 dní. Tropické teploty vrcholily 27.7., kdy v Doksanech kulminovaly na 37,4 °C, přičemž teplota na přímém slunci byla samozřejmě ještě výrazně vyšší. V Praze-Klementinu bylo 20. července naměřeno 34,3 °C a tím byl o jednu desetinu stupně překonán dosavadní "již hodně vousatý" teplotní rekord z roku 1865. Rovněž v Praze-Libuši (kde doposud platil teplotní rekord 33,8 °C z roku 1998) byl překonán rekord a to o 1,1 °C. Od soboty (29.7.) se už horka zmírňovala a studená fronta s sebou přinesla déšť a bouřky, ale ani ty nepřerušily trvající sucho.

Přestože se v červenci vyskytly i tropické noci (kdy teplota celou noc nepoklesne pod 20 °C), byly naopak zaznamenány i teploty kolem 3 °C, když 14.7. v Šindelové na Karlovarsku rtuť teploměru poklesla až na 2,7 °C. Významný srážkový deficit vedl k tomu, že především svrchní vrstva půdy byla velmi suchá a proto bylo nebezpečí škod způsobených extrémním suchem a vzniku požárů.

Tropické teploty panovaly nejen u nás, ale i v severozápadní Evropě, u Středozemního moře, a také například na severovýchod od Uralu, hluboko za polárním kruhem. Až k 70 stupni severní zeměpisné šířky do oblasti Severosibiřské nížiny a Tajmýrského poloostrova proudil od jihovýchodu velmi teplý vzduch a tak nejnižší noční teploty zde neklesaly pod 20 °C a nejvyšší denní šplhaly přes 30 °C.

Jasné dny s tropickými teplotami jako by skončily spolu s červencem. První srpnový týden s sebou přinášel velkou oblačnost a vydatné srážky. Ranní teploty klesaly k 10°C, v horských oblastech bylo ještě chladněji. Přes naše území přecházela frontální vlna a počasí nad střední Evropou zůstávalo v oblasti nízkého tlaku vzduchu, což bylo příčinou intenzivních trvalých dešťů, které přinášely vydatné srážky postupně na celé naše území. Od pátku 4. srpna do sobotního rána napršelo v Krkonoších místy i přes 60 mm srážek za den (Labská bouda 60 mm, Luční bouda 85 mm). Nejvyšší srážky však byly zaznamenány až 7. a 8. 8., kdy v nejvyšších polohách Krkonoš vypadlo až kolem 200 mm za 24 hodin. Následkem extrémních dešťových srážek došlo k dosažení 3.stupňů povodňové aktivity na horním Labi a Jizeře. Přitom na Labi se vyskytla 100letá povodeň.

Velmi teplé bylo rovněž září, které například do Prahy přineslo celkem 26 dnů, kdy byly odpolední teploty vyšší jak 20°C, z toho 10-krát se vyšplhaly až k letní hodnotě 25°C. A podle statistiky bylo letošní září nejteplejší od roku 1961.

Také říjen byl celkově teplý a suchý, s průměrnou měsíční teplotou vzduchu (10,4 °C) o 2,1°C teplejší než je dlouhodobý normál a od roku 1961 se tak stal v pořadí pátým nejteplejším.

Hned 1. listopadu začalo v horských oblastech sněžit. Studené severozápadní proudění přineslo první sněhové srážky v pátek (3.11.) také do nížin. O prvním listopadovém víkendu leželo na Lysé hoře 22 cm, Šeráku 17 cm, na Sněžce 11 cm a v Peci pod Sněžkou 12 cm sněhu. V prvních velmi chladných listopadových dnech byla průměrná teplota až o 7°C nižší než je dlouhodobý průměr.

Podzim 2006 byl celkově nejteplejším od roku 1961. Průměrná teplota za měsíce září, říjen a listopad dosáhla 10,8°C, což je 2,6°C nad dlouhodobým průměrem. Dosud nejteplejší podzimní měsíce byly v roce 2000, kdy se průměrná teplota pohybovala 1,9°C nad dlouhodobým průměrem.

Prosinec byl většinou také teplotně nadprůměrný a vyznačoval se především tím, že nepřinesl téměř žádné sněhové srážky.autor:
datum vydání:
3. ledna 2007


Diskuze k článku „Meteorologické zajímavosti roku 2006“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!