Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Severovýchodní anticyklonální situace a současné ochlazení

autor: Ing. Dagmar Honsová
Tomu z nás, který si alespoň částečně všímá počasí, určitě neuniklo, že letošní zima byla tak trochu „letní“ a také duben byl teplotně nadprůměrný, zato skoro beze srážek. V Praze-Libuši bylo v dubnu 20 dnů s odpoledními teplotami nad 20 °C, z toho v šesti dnech se teploty vyšplhaly přes 25 °C.

Zhruba od 15. dubna nás provázela slunečná obloha a v posledním dubnovém týdnu se odpolední teploty pohybovaly na letních hodnotách (letní teplota - 25 °C). V Poděbradech bylo 28. dubna dokonce 28,8 °C. Slunečné dny pokračují i nadále v prvních květnových dnech, ale teploty jsou o poznání nižší. A to zejména po ránu, kdy klesají v 5 cm nad zemí až k -10 °C, ve 2 metrech k -3 °C. Čím je toto ochlazení způsobeno?

Nad Evropou se zhruba v polovině dubna utvořila rozsáhlá oblast vysokého tlaku (anticyklona) vzduchu, která se nad starým kontinentem posouvala jen pozvolna. V anticykloně se vzduch pohybuje po směru hodinových ručiček, a tak když měla oblast vysokého tlaku vzduchu svůj střed nad západní Evropou, proudil k nám velmi teplý vzduch od jihozápadu a jihu. Ochlazení přinesl posun oblasti vysokého tlaku vzduchu nad severní Evropu. Také se vytvořila soustava oblastí nižšího tlaku a brázd, která se táhne podél severního pobřeží Sibiře až k Aleutským ostrovům u Aljašky. Výsledkem je proudění chladného vzduchu z polárních oblastí do Evropy a ochlazení o více jak 10 °C. Takovéto rozložení tlakových útvarů nad Evropou nazýváme severovýchodní anticyklonální situací. V "překladu" to znamená, že oblast vysokého tlaku vzduchu je nad Evropou severní a do Evropy střední proudí chladný vzduch od severovýchodu. V dubnu se s takovouto situací setkáváme pouze se 4 % pravděpodobností.

"Letní" zima se projevila v urychlení vegetačního období, stromy začaly kvést o 10 až 14 dní dříve. Nabízí se otázka, zda i ledoví muži letos nenastanou o několik dní v předstihu než podle kalendáře (12.,13.,14. května). Výše popsaná synoptická situace, ale není pro ledové muže typická. Většinou je totiž chladný vzduch přinášen od severozápadu.

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
3. května 2007


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.