Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Severovýchodní anticyklonální situace a současné ochlazení

autor: Ing. Dagmar Honsová
Tomu z nás, který si alespoň částečně všímá počasí, určitě neuniklo, že letošní zima byla tak trochu „letní“ a také duben byl teplotně nadprůměrný, zato skoro beze srážek. V Praze-Libuši bylo v dubnu 20 dnů s odpoledními teplotami nad 20 °C, z toho v šesti dnech se teploty vyšplhaly přes 25 °C.

Zhruba od 15. dubna nás provázela slunečná obloha a v posledním dubnovém týdnu se odpolední teploty pohybovaly na letních hodnotách (letní teplota - 25 °C). V Poděbradech bylo 28. dubna dokonce 28,8 °C. Slunečné dny pokračují i nadále v prvních květnových dnech, ale teploty jsou o poznání nižší. A to zejména po ránu, kdy klesají v 5 cm nad zemí až k -10 °C, ve 2 metrech k -3 °C. Čím je toto ochlazení způsobeno?

Nad Evropou se zhruba v polovině dubna utvořila rozsáhlá oblast vysokého tlaku (anticyklona) vzduchu, která se nad starým kontinentem posouvala jen pozvolna. V anticykloně se vzduch pohybuje po směru hodinových ručiček, a tak když měla oblast vysokého tlaku vzduchu svůj střed nad západní Evropou, proudil k nám velmi teplý vzduch od jihozápadu a jihu. Ochlazení přinesl posun oblasti vysokého tlaku vzduchu nad severní Evropu. Také se vytvořila soustava oblastí nižšího tlaku a brázd, která se táhne podél severního pobřeží Sibiře až k Aleutským ostrovům u Aljašky. Výsledkem je proudění chladného vzduchu z polárních oblastí do Evropy a ochlazení o více jak 10 °C. Takovéto rozložení tlakových útvarů nad Evropou nazýváme severovýchodní anticyklonální situací. V "překladu" to znamená, že oblast vysokého tlaku vzduchu je nad Evropou severní a do Evropy střední proudí chladný vzduch od severovýchodu. V dubnu se s takovouto situací setkáváme pouze se 4 % pravděpodobností.

"Letní" zima se projevila v urychlení vegetačního období, stromy začaly kvést o 10 až 14 dní dříve. Nabízí se otázka, zda i ledoví muži letos nenastanou o několik dní v předstihu než podle kalendáře (12.,13.,14. května). Výše popsaná synoptická situace, ale není pro ledové muže typická. Většinou je totiž chladný vzduch přinášen od severozápadu.

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
3. května 2007


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.